1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Dostrzec niewidzialne

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Niedługo Święta. Przed nami kupowanie prezentów, wysyłanie życzeń, przygotowanie Wigilii, organizacja sylwestra. Mamy tyle rzeczy przed oczami, że przesłaniają nam one to, co znajduje się obok nas. A nawet – kto.

Bardzo cicha noc

Co by było, gdybyśmy zostali pozbawieni wszystkiego, co nadaje Świętom tę niezapomnianą atmosferę? Żadnego opłatka, życzeń, spotkań z bliskimi, wspólnego kolędowania. Boże Narodzenie straciłoby całą barwę.

Taka właśnie jest rzeczywistość osób, które na starość zostały zupełnie same. Dzieje się tak z wielu różnych powodów. Dzieci wyjechały, małżonka już nie ma. Zostały tylko pamiątki po tym, co było, i codzienne rytuały, które dają seniorom iluzję normalności. Ich samotność sprawia, że znikają. Stają się niewidzialni.

Magiczna moc bliskości

Z problemem wykluczenia starszych samotnych osób od kilkunastu lat mierzy się Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Swoje cele realizuje na wiele sposobów, m.in. odwiedzając seniorów w ich domach, zabierając ich na spacery, do teatru lub na wystawy. Wolontariusze towarzyszą podopiecznym i ofiarowują im swój najcenniejszy dar – bliskość i życzliwość.

Co więcej, Stowarzyszenie organizuje spotkania wielopokoleniowe, zajmuje się archiwizacją zachowanych pamiątek, wspiera żołnierzy Powstania Warszawskiego, edukuje opiekunów zajmujących się dotkniętymi chorobą Alzheimera, a także prowadzi Telefon Zaufania dla osób starszych. Przede wszystkim stawia jednak na dostrzeżenie w starszej osobie drugiego człowieka. Kogoś, kto ma uczucia, marzenia i podmiotowość.

Nadzieja błyszczy jak gwiazda

Najbliższa okazja do pomocy podopiecznym Stowarzyszenia to święta Bożego Narodzenia. W tym roku są one szczególnym wyzwaniem. Z powodu koronawirusa starsze osoby zostały jeszcze bardziej odizolowane. Pogłębia to ich poczucie samotności, a codzienne informacje o liczbie zakażeń potęgują strach wywołany pandemią.

Tym bardziej istotne jest przywrócenie magii tym Świętom. Dlatego przy zachowaniu wszelkich wymogów bezpieczeństwa wolontariusze Stowarzyszenia odwiedzą podopiecznych w ich domach, przynosząc wigilijny posiłek, upominek i świąteczną ozdobę. Połączą się też online z innymi, aby wspólnie porozmawiać i pokolędować. Dzięki temu uda się sprawić, że Święta odzyskają swoją barwę i blask.

Do tej radości można się dołożyć poprzez wsparcie Stowarzyszenia w ramach zbiórki dostępnej na . Każda, nawet najmniejsza wpłata ma znaczenie, a pomaganie innym w tym czasie, jeśli wierzyć zwyczajom, liczy się podwójnie.

 Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Warto również odwiedzić fanpage Stowarzyszenia mali bracia Ubogich na i dowiedzieć się więcej o innych akcjach oraz obejrzeć wzruszający film na .

Czas, by starsze osoby przestały być niewidzialne. Wszyscy mamy moc, żeby to zmienić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze