1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Fakty i mity na temat mleka modyfikowanego

Fakty i mity na temat mleka modyfikowanego

Wokół karmienia mlekiem modyfikowanym narosło wiele mitów - niepotrzebnie, bo mieszanki dostarczają maluchowi wszystkich niezbędnych do rozwoju składników.(Fot. materiały partnera)
Wokół karmienia mlekiem modyfikowanym narosło wiele mitów - niepotrzebnie, bo mieszanki dostarczają maluchowi wszystkich niezbędnych do rozwoju składników.(Fot. materiały partnera)
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby w pierwszych 6 miesiąca życia dziecko otrzymywało wyłącznie mleko matki. Jeżeli mama może i chce karmić piersią, warto to robić. Jest to najkorzystniejszy sposób żywienia niemowląt.

Karmienie dzieci od samego początku budzi w rodzicach wiele pytań i wątpliwości. Stanowisko WHO w kwestii żywienia w pierwszych 6 miesiącach życia niemowląt jest jednoznaczne — podstawą i jedynym składnikiem diety powinno być mleko matki. Jeżeli z powodów zdrowotnych lub innych nie zdecydujesz się na karmienie piersią, to .

Fakty na temat mleka modyfikowanego

Jako świadomy rodzic na pewno zadajesz sobie wiele pytań na temat karmienia mlekiem modyfikowanym i szukasz na nie odpowiedzi. Zebraliśmy garść faktów o mleku modyfikowanym — wierzymy, że uspokoją Cię i utwierdzą w przekonaniu, że najważniejsze to, aby dziecko było najedzone, spokojne oraz prawidłowo się rozwijało.
  1. Mleko modyfikowane należy dopasować do potrzeb dziecka.
Zapotrzebowanie organizmu dziecka zmienia się co pewien czas. Innych składników trzeba dostarczać noworodkowi, innych dziecku, które skończyło pół roku czy rok. Producenci oznaczają swoje wyroby cyframi od 1 do 5, które mówią nam, dla jakiego wieku dopasowany jest dany produkt.
  1. Wprowadzenie mleka modyfikowanego nie musi wykluczać karmienia piersią
Można wdrożyć karmienie mieszane, co jest zalecane, gdy masa dziecka spada lub jej przyrost jest zbyt wolny. W celu uniknięcia ryzyka odwodnienia czy hiperglikemii, lekarz może zasugerować włączenie mleka modyfikowanego. Jeżeli zależy Ci na utrzymaniu laktacji, zamiast butelki możesz karmić malucha przy pomocy łyżeczki lub specjalnego kieliszka. To rozwiązanie stosowane też u wcześniaków czy dzieci, których nie można przystawić do piersi z powodów zdrowotnych.
  1. Dziecko je często, ale mniejsze porcje
To prawda, ponieważ początkowo ssanie piersi czy smoczka od butelki jest dla niego dużym wysiłkiem. Maluch szybko się męczy i zapada w sen, a po przebudzeniu znów chce jeść. Orientacyjna liczba karmień w pierwszych 4 miesiącach życia wynosi 7 na dobę (ale może być inna w zależności od dziecka). Objętościowo najpierw są to porcje po 110 ml, a w okresie niemowlęcym od 120 do 140 ml.

Mity na temat mleka modyfikowanego

Wokół karmienia mlekiem modyfikowanym narosło wiele mitów. Przez to zdarza się, że rodzice wybierający ten sposób żywienia dziecka czują się winni lub pełni obaw co do słuszności swojej decyzji. Niepotrzebnie, ponieważ – wbrew niektórym opiniom – mieszanki dostarczają maluchowi wszystkich niezbędnych do rozwoju składników. I choć niemożliwe jest odtworzenie tego, co zawiera unikalne mleko mamy, to dzięki zaawansowanym technologiom oraz osiągnięciom naukowym udaje się uzyskać produkty bardzo dobrej jakości. Są one zarejestrowane w Polsce i spełniają wymogi określone przez unijne dyrektywy.

Obalamy też mit, jakoby mleko sztuczne wywoływało kolki lub zaparcia. Dzięki produktom specjalnego przeznaczenia medycznego, w ofercie producentów znajdują się mieszanki z obniżoną zawartością laktozy, z dodatkiem substancji zagęszczających czy białka o nieznacznym stopniu hydrolizy. W ten sposób rodzic, podając wybrane mleko, może obserwować reakcję dziecka i – w razie potrzeby – konsultować swoje wybory z lekarzem lub zmieniać je na inne, odpowiadające konkretnym potrzebom.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze