fbpx

Fleksitarianizm – styl życia czy pójście na łatwiznę?

Fleksitarianizm – styl życia czy pójście na łatwiznę?
Fleksitarianie deklarują, że ograniczają ilość spożywanego mięsa z powodów zdrowotnych i ekologicznych. (Fot. materiały partnera)

Według badań FRoSTY, aż 45,1% Polaków ma w swoim otoczeniu wegan i wegetarian. Ale to nie wszystko. Coraz więcej jest też fleksitarian, czyli osób, które ograniczają spożycie mięsa, ale całkowicie z niego nie rezygnują. Czy to dobre rozwiązanie?

Pewnie, że dobre!

Często przez zbyt radykalne zmiany nie jesteśmy w stanie dotrzymać swoich postanowień. Ustalony w poniedziałek plan o treningach 5 razy w tygodniu, rzuceniu cukru, glutenu i laktozy…już w środę jest stracony – brzmi znajomo? Może być to efektem stawiania sobie za dużych wymagań. Dokładnie tak samo jest z jedzeniem mięsa: nie musisz wybierać między byciem zagorzałym mięsożercą lub weganinem. Przynajmniej nie z dnia na dzień. Rozwiązaniem jest dieta fleksitariańska, która nie dość, że jest całkiem wygodna, nie wymaga od nas wiele, to jeszcze służy zdrowiu.

Skąd się wzięła dieta wege i dlaczego grono jej miłośników się powiększa?

Dieta roślinna nie jest wcale nowym tworem i ma swój początek już…w starożytnej Grecji. Jednak to dopiero na lata 2010-2020 przypada jej absolutny renesans. Grono wegan i wegetarian poszerza się coraz bardziej, co spowodowało, że w 2019 roku wegetarianizm wymieniany był już jako jeden z 10 najważniejszych trendów, a w 2020 to dieta oparta wyłącznie na roślinach jest jednym z największych kulinarnych hitów.

Do osób, które nie jedzą produktów mięsnych ze względów etycznych, dołączają inni, którzy deklarują, że ograniczają ilość spożywanego mięsa z powodów zdrowotnych i ekologicznych, czyli właśnie fleksitarianie.

Z badań FRoSTY wynika, że 10% wszystkich Polaków to wegetarianie lub weganie, a 45,1% ma w swoim gronie osoby na takiej diecie. Dzieje się tak, bo przede wszystkim jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Interesuje nas nie tylko smak tego, co jemy, ale też to, jaki ma wpływ na nas i na kondycję planety. Jak podaje Fundacja „Nasza Ziemia”, wyprodukowanie 1 kg wołowiny pochłania aż 14 500 l wody – dla porównania, aby wyhodować 1 kg sałaty, potrzeba tylko 240 l wody.

Fleksi – czyli elastyczny

Nie każdy jednak może lub chce całkowicie rezygnować z mięsa, bo ceni jego smak lub jest do niego przyzwyczajony. Wtedy właśnie dobrą opcją jest przejście na fleksitarianizm. Sama nazwa pochodzi z połączenia dwóch angielskich słów: flexible i vegetarian, co właściwie od razu wyjaśnia całą ideę tego odłamu wegetarianizmu. Elastyczność to jego główna zasada. Fleksitarianie nie muszą przestrzegać żadnych ścisłych zasad dotyczących diety, choć bazują na warzywach, owocach i sycących produktach zastępujących mięso, takich jak tofu, ciecierzyca, soczewica, fasole, groch czy nasiona. Używają ogólnodostępnych produktów spożywczych, dzięki czemu taka dieta nie jest droga, a możliwości w kuchni są praktycznie nieograniczone.

Na sklepowych półkach

Według Instytutu Żywności i Żywienia, to właśnie warzywa i owoce powinny być podstawą naszego menu i stanowić co najmniej połowę zawartości naszych talerzy na co dzień. W połączeniu z niezmiennie powiększającym się gronem fleksitarian, wegetarian i wegan, poskutkowało to większą dostępnością bezmięsnych produktów gotowych na sklepowych półkach.

Za wege modą poszła również FRoSTA, która proponuje już kilkanaście mrożonych dań gotowych i półproduktów bez mięs czy ryb. W zamrażarkach czekają propozycje z każdej strony świata: Chili con Quinoa, czyli wegańska odpowiedź na klasyczne meksykańskie chili con carne, azjatycki słodko-pikantny Wok mango curry czy Warzywne curry z batatami dopełnione mleczkiem kokosowym i tropikalnym ananasem. Ich przygotowanie zajmuje niecały kwadrans, a w składzie na próżno szukać dodatków do żywności.

Fleksitarianizm – styl życia czy pójście na łatwiznę?
(Fot. materiały partnera)

Okazuje się zatem, że można: można żyć bez mięsa, można łatwo znaleźć roślinne zamienniki…i można robić to bez zbędnej presji i wyrzutów sumienia.