1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak obniżyć rachunki za wodę za pomocą sprzętów AGD?

Zobacz galerię 10 Zdjęć
Sprawdź, co może wpływać na zbyt wysokie zużycie wody w twoim domu. Jakie nawyki warto wdrożyć? Jak za pomocą pralki i zmywarki oszczędzać wodę?

W wielu gospodarstwach domowych oszczędzanie wody opiera się na połowicznym wypełnianiu wanny do kąpieli, ograniczaniu strumienia podczas opłukiwania naczyń czy zakręcaniu kranu przy myciu zębów.  Jednak wciąż bardzo dużo wody marnuje się poprzez nieekonomiczne domowe sprzęty.

Tak naprawdę nie widzimy przecież, ile wody pobiera pralka czy zmywarka. W taki sposób łatwo przegapić utratę nawet tysięcy litrów w ciągu roku. Sprawdź, jak możesz oszczędzać wodę, używając sprzętów AGD. Jak za pomocą prostych metod sprawić, że pranie i zmywanie stanie się bardziej ekonomiczne i ekologiczne, a rachunki za wodę zmaleją?

Na co zużywamy najwięcej wody?

Czteroosobowa rodzina w skali roku może oszczędzić ok. kilkaset zł tylko poprzez rozsądne zużycie wody. W przeciętnym gospodarstwie domowym do picia czy gotowania zużywa się jedynie parę procent ogólnego zużycia wody. Ok. 30% wykorzystujemy do prania czy zmywania naczyń, kolejne ok. 30% do mycia się i aż ok. 30% do spłukiwania wody w toalecie. Stąd prosty wniosek – chcąc żyć ekologicznie i jednocześnie zaoszczędzić, powinniśmy wprowadzić zmiany w kilku obszarach życia. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na codzienne nawyki:
  • zakręcanie wody, gdy jej nie używamy – podczas mycia zębów, rąk, golenia się itd.;
  • dokręcanie kranu, uszczelnienie instalacji – w ten sposób „uciekają” nam nawet tysiące litrów wody rocznie;
  • zainstalowanie oszczędnych baterii z perlatorem – napowietrzenie wody pomaga w zmniejszeniu jej zużycia;
  • używanie spłuczki tylko, gdy jest to konieczne – nie warto używać toalety jako śmietnika, a chusteczkę lepiej wyrzucić do kosza;
  • używanie nowoczesnych i oszczędnych urządzeń AGD, takich jak pralka i zmywarka, całkowita rezygnacja z mycia czy prania ręcznie.

Ile wody zużywa pralka?

Producent każdej pralki określa w specyfikacji ilość wody zużywaną na jeden cykl pracy w trybie standardowym (do prania bawełny w 60°C). Liczba ta może się znacząco różnić w zależności od wiekowości modelu, jego pojemności oraz ekonomiczności i wynosić zarówno ok. 35-40 l (ok. 3-4 wiader wody), jak i 80 l (niemal tyle, co pojemność małej wanny). Przy zakupie pralki warto więc upewnić się, jaki jest jej pobór wody. Różnica może z początku wydawać się niewielka, jednak podliczając zużycie w skali roku (dla 200 prań), zauważymy, że oszczędzając 10 l na każdym praniu, zyskamy nawet ok. 2000 l wody.

Ilość zmarnowanej podczas prania wody może jeszcze wzrosnąć. Przyczyniają się do tego złe nawyki, takie jak przepełnianie bębna, wlewanie zbyt dużej ilości detergentu, wstawianie bardzo brudnych ubrań. W takich wypadkach pralka używa więcej wody lub opróżnia bęben i napełnia go na nowo kilka razy w ciągu jednego cyklu.

By pomóc ci kontrolować pobór wody, pralki Bosch są wyposażone w specjalny system EcoInfo Plus, który śledzi jej zużycie w trakcie całego cyklu prania i pokazuje informacje na ten temat na wyświetlaczu. Te dane pozwolą ci wyciągnąć wnioski – czy musisz zwrócić uwagę na lepsze gospodarowanie wodą, czy nie ma takiej potrzeby. O szczegółach dotyczących technologii ograniczania zużycia wody w pralkach Bosch dowiesz się więcej z artykułu

Jak zmniejszyć zużycie wody w pralce – przykłady prostych rozwiązań

Na marnowanie wody w pralce wpływ mają też takie czynniki, jak klasa prania, stopień zapełnienia bębna, silne zabrudzenie ubrań, zbyt duża ilość detergentu i źle dobrany tryb prania. Zdając sobie sprawę z tego, jak wpływają na pranie, możesz rozwiązać problem nadmiernego marnowania wody:
  • wybieraj sprzęty o wysokiej klasie prania
Oszczędna pralka nie tylko powinna mieć niski pobór wody na jedno pranie, ale również wysoką klasę efektywności prania. Ten współczynnik wyrażany jest literową skalą z uwzględnieniem, że im dalej litera znajduje się w alfabecie, tym skuteczność prania jest niższa. Zwykle spotkasz oznaczenia od A do C. Im niższa klasa, tym większe prawdopodobieństwo, że ubrania nie dopiorą się za jednym razem lub trzeba będzie skorzystać z programu prania wstępnego. To spowoduje, że zużyjemy nawet dwa razy więcej wody.
  • zawsze odpowiednio napełniaj bęben
Niezależnie od tego, czy wypełnisz bęben w całości, czy tylko do połowy, większość pralek pobierze tę samą ilość wody. Wiele osób, wiedząc o tym, stosuje tryby prania połowy wsadu, jednak dwa takie prania nigdy nie są tak samo ekonomiczne, jak jedno całościowe. Mogą zużywać nawet 20% więcej wody. Trzeba również uważać, aby nie przepełnić bębna. Pranie za dużej ilości rzeczy powoduje problemy z płukaniem. Pralka może wykrywać wysoki poziom mętnienia wody i wielokrotnie opróżniać i napełniać cały bęben, by zapewnić ubraniom czystość.

Najprościej jest zawsze nastawiać kompletne pranie, jednak dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest pralka z systemem sprawdzającym obłożenie bębna (w pralkach Bosch będą to Active Water i Active Water Plus). Sensory takiego urządzenia wykryją, jaka ilość wody jest potrzebna, by wyczyścić umieszczoną w nim odzież i odpowiednio dostosują jej pobór.

  • kontroluj poziom zabrudzenia ubrań
Warto wiedzieć, że im brudniejsze pranie, tym więcej wody potrzeba, by je skutecznie oczyścić, nawet w obrębie tego samego trybu. Nowoczesne urządzenia wykrywają poziom zmętnienia wody. Gdy jest już zbyt brudna, wymieniają ją na nową. Jeżeli często słyszysz, że twoja pralka wielokrotnie wlewa i wylewa wodę podczas jednego cyklu, możesz mieć do czynienia właśnie z takim przypadkiem. Niektóre zabrudzenia, szczególnie piasek, ziemia czy błoto, mogą znacząco wpłynąć na pobór dodatkowej wody. Ubrania robocze, po pracy w ogrodzie czy po dziecięcych zabawach na podwórku zawsze dokładnie otrzep przed praniem. A jeśli nie chcesz tego robić – skorzystaj z pralki Bosch z systemem Active Water lub Active Water Plus, która wykryje poziom zabrudzeń i optymalnie dostosuje ilość wody do potrzeb danego prania.

 Jak zmniejszyć zużycie wody przy praniu? Jak zmniejszyć zużycie wody przy praniu?
  • odpowiednio dozuj środki piorące
Częstym powodem, dla którego pralka pobiera dodatkową wodę do bębna, jest za duża ilość detergentu. Ten grzeszek popełnia większość z nas, sypiąc proszek „na oko” i bez żadnego odmierzania, licząc na uzyskanie lepszego efektu. Tymczasem duża ilość detergentu zbyt silnie się pieni. Sensory nowoczesnych pralek wykrywają to i aby zrównoważyć ilość piany, pobierają nową wodę. W ten sposób możemy marnować dużo wody, nawet o tym nie wiedząc. By rozwiązać ten problem, trzeba przykładać większą wagę do ilości proszku lub płynu albo zainwestować w urządzenie z automatycznym systemem dozowania (np. ) , który na podstawie ilości prania, wybranego trybu, a nawet poziomu zabrudzeń i rodzaju tkanin dobiera zawsze odpowiednią ilość płynu. Dzięki niemu pralka będzie samodzielnie dostosowywać ilość płynu do obłożenia bębna i ograniczać nadmierne pienienie.

 Jak zmniejszyć zużycie wody przy praniu Jak zmniejszyć zużycie wody przy praniu
  • stosuj odpowiednie tryby
Należy zdawać sobie sprawę, że zmuszamy pralkę do nadmiernego poboru wody także przez niektóre tryby prania. Często wydaje nam się, że te krótkie, z racji mniejszego czasu pracy są bardziej oszczędne, jednak jest zupełnie odwrotnie. By efekt był identyczny, jak przy normalnym czasie prania, musi ona sprawniej nagrzać wodę, przez co zużywa znacznie więcej prądu. Wiele urządzeń pobiera też dodatkową wodę (nawet do 20% więcej), by szybciej wypłukać ubrania. Dużo mniej energii, a w większości przypadków również i wody, traci się, korzystając z programów długich.

Które tryby prania są najbardziej oszczędne?

Krótkie tryby zmuszają pralkę do szybszego napełnienia bębna i podgrzania wody, przez co musi ona zużyć znacznie więcej energii. Najbardziej oszczędne okazują dłuższe cykle – czyli te w trybie ECO.

Jeśli chcesz oszczędzić wodę, ogranicz też korzystanie z trybu prania wstępnego, który powoduje ok 20% wzrost wykorzystania wody i prądu przy każdym używaniu. Wykorzystuj tę funkcję wyłącznie, gdy ubrania są naprawdę mocno zabrudzone.

 Czy program prania eko jest oszczędny? Czy program prania eko jest oszczędny?

Jak oszczędzać wodę w kuchni? Oszczędna zmywarka

Naczynia myjemy znacznie częściej niż pierzemy ubrania. Czteroosobowa rodzina nastawia zmywarkę nawet 3 do 7 razy w tygodniu. Oszczędne urządzenie może więc jeszcze bardziej wpłynąć na zużycie wody w gospodarstwie domowym. Zakładając, że zużycie wody przez zmywarki może się wahać od ok. 10 l do nawet 30 l wody na cykl, wybór ekonomicznego urządzenia może przynieść oszczędność nawet blisko 140 l na tydzień (przy codziennym nastawianiu mycia). Taka ilość wody wystarczyłaby, by napełnić wannę i zrobić sobie rozgrzewającą kąpiel.

By zwiększyć oszczędność podczas zmywania, warto też zwrócić uwagę, czy urządzenie zawiera takie systemy, jak ActiveWater i ActiveWater Plus, które gwarantują bardziej ekonomiczne wykorzystanie wody podczas płukania i lepszą jej dystrybucję w czasie mycia. Zmywarki z ActiveWater Eco zużywają zaledwie ok. 6,5-7,5 litra wody w programie referencyjnym z opcją zoptymalizowanego, higienicznego czyszczenia.

Jak oszczędzać wodę podczas zmywania w zmywarce?

 Jak oszczędzać wodę w kuchni? Jak oszczędzać wodę w kuchni?

Podobnie, jak w przypadku pralki, w dobrym gospodarowaniu wodą liczy się nie tylko oszczędność urządzenia, ale i poprawne nawyki:

  • strzepuj resztki do kosza
Sensory zmywarek wykrywają poziom zmętnienia wody, podobnie jak te w pralkach. Kiedy na naczyniach jest dużo resztek, woda szybko się brudzi i urządzenie musi ją wymienić na nową. Wzrasta ilość pobrań w trakcie jednego cyklu. Warto więc poświęcić kilka sekund na wyrzucenie odpadków do kosza. Pamiętaj jednak, by nie opłukiwać naczyń pod bieżącą wodą. Jest to mało oszczędne i nieekonomiczne.

Możesz także korzystać ze zmywarki z czujnikiem zabrudzenia wody (w urządzeniach Bosch to technologia AquaSensor). Takie urządzenie potrafi regulować zużycie wody w zależności od poziomu zabrudzenia naczyń i ilości tłuszczu, który się na nich znajduje oraz wydajności wybranego środka czyszczącego.

  • nie nastawiaj niepełnego wsadu
Większość zmywarek zużywa podobną ilość wody na cykl niezależnie od ilości brudnych rzeczy, jakie znajdują się w środku. Dlatego też staraj się nastawiać zawsze pełną zmywarkę, chyba że posiadasz urządzenie z sensorami załadunku, które potrafi określić ilość naczyń i odpowiednio ustala pod niego poziom wody.
  • korzystaj z odpowiednich trybów
Podobnie jak przy praniu w pralce, warto korzystać z dłuższych, ale oszczędniejszych trybów ekologicznych. Ponadto, jeśli trudno ci wypełnić całą zmywarkę (np. jest za duża na ilość domowników, a po zbyt długim oczekiwaniu pojawia się brzydki zapach) i często musisz nastawiać cykl, gdy wsad jest tylko częściowy, przejrzyj instrukcję i upewnij się, czy nie ma opcji połowy załadunku. Zużyje ona mniej wody.

 Oszczędna zmywarka – na co zwrócić uwagę Oszczędna zmywarka – na co zwrócić uwagę

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze