1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak spać, żeby nie mieć zmarszczek – co na zmarszczki senne?

Dowiedz się, czym są zmarszczki senne i czy jesteś narażona na ich powstawanie. Jak spać, żeby  ich nie mieć?

Odgniecenia na twarzy od poduszki podczas spania pojawiają się u wszystkich. Skóra osób młodych jest na tyle elastyczna, że bez problemu wraca do swojego pierwotnego stanu. Z wiekiem jednak coraz bardziej tracimy naturalną zdolność do produkcji kolagenu, co powoduje, że zmarszczki senne mogą zagościć na naszych twarzach na stałe. Jak zapobiec ich powstawaniu i pogłębianiu? Jak spać, żeby nie martwić się zmarszczkami?

Zmarszczki od spania – jak je rozpoznać?

 Śpimy ok. 8 godzin dziennie. W tym czasie nasza skóra na twarzy, szyi i dekolcie może się marszczyć i odkształcać od kontaktu z poduszką i ułożenia naszego ciała. Z czasem zagniecenia utrwalają się, tworząc właśnie zmarszczki senne.

Wyglądają one mało naturalnie i bardzo rzucają się w oczy. Można je łatwo rozpoznać, gdyż w przeciwieństwie do zmarszczek mimicznych:

  • występują niesymetrycznie;
  • powstają w miejscach całkowicie niezwiązanych z tym, jakie mięśnie napinamy, gdy wyrażamy emocje.
Dla przykładu: kurze łapki (zmarszczki powstające w wyniku uśmiechania się) biegną zawsze promieniście od kącików oczu i wyglądają bardzo podobnie po lewej i prawej stronie twarzy. Z kolei zmarszczki senne występujące w tych okolicach idą pionowo, nierzadko przecinają kurze łapki i mogą wyglądać zupełnie inaczej po obu stronach twarzy, a nawet i nie występować po jednej z nich.

Inną wyraźną cechą zmarszczek sennych, jest to, że w ciągu dnia lekko się wygładzają. To jak szybko i w jakim stopniu mogą zaniknąć, zależy od wieku i kondycji naszej skóry. Dobrze nawilżona, młoda cera wróci do pierwotnego stanu dość prędko. Jednak im jesteśmy starsi, tym mniej kolagenu i elastyny jest produkowanych w wewnętrznych warstwach naszej skóry. Co oznacza, że z biegiem lat stajemy się bardziej narażeni na utrwalanie się zmarszczek i zagnieceń powstających w czasie snu. Warto zacząć temu przeciwdziałać i wprowadzić odpowiednią profilaktykę jak najwcześniej. Łatwiej jest bowiem zapobiegać powstawaniu zmarszczek sennych niż później się ich pozbyć.

Jak spać, żeby nie mieć zmarszczek?

 W walce ze zmarszczkami sennymi najważniejsza jest zmiana niekorzystnych przyzwyczajeń związanych ze spaniem:
  • Śpij na plecach
Leżąc na brzuchu i na boku, wtulamy część twarzy w poduszkę. To wywołuje kompresję skóry. Tkanki miękkie odkształcają się, dostosowując do kształtu poduszki i naszego ułożenia. Na cerze tworzą się tymczasowe zagniecenia. Naciskamy na nie całym ciężarem głowy (ok. 4,5 kg u dorosłego człowieka), przez co je utrwalamy. Ponadto skóra ma kontakt z poduszką i gdy ruszamy głową w trakcie snu, rozciąga się i podrażnia, trąc o materiał.

Spanie na brzuchu i boku sprzyja tworzeniu się wertykalnych i ukośnych załamań głównie na policzkach, czole i w okolicach oczu. U niektórych osób mogą pojawiać się także przy nosie i ustach. Ułożenie boczne może też powodować powstawanie długich i bardzo nieestetycznych pionowych bruzd na dekolcie. Tworzą się one i utrwalają, dlatego że kulimy ramiona i naciskamy ręką na klatkę piersiową.

Tych problemów możemy całkowicie uniknąć, jeśli śpimy na plecach. W tej pozycji nic nie odkształca i nie podrażnia naszej skóry.

  •  Kup dobrze wyprofilowaną poduszkę
Samo spanie na plecach może nie być wystarczającym zabezpieczeniem przeciwko zmarszczkom sennym. Jeśli poduszka jest źle wyprofilowana, np. zbyt twarda i zbyt wysoka albo za miękka (taka, że całkowicie się w niej zapadamy), wymuszamy nienaturalną, pochyloną pozycję głowy, przez co skóra na szyi nadal się marszczy i powstają na niej poziome załamania.

Idealna poduszka przeciwko zmarszczkom sennym nie może być ani zbyt zbita, a ani zbyt miękka. Warto postawić na taką, która jest już wyprofilowana, utrzymuje głowę w stałej pozycji i nie ulega odkształceniom.

  • Śpij w gładkiej pościeli
Wybierz pościel satynową lub jedwabną. Struktura włókien tych materiałów jest drobniejsza i delikatniejsza. Tarcie między skórą a tkaniną jest zdecydowanie mniejsze, a sama poszewka rzadziej się zagniata. Unikaj też wypukłych aplikacji czy zdobień na poduszkach (falbanek, koronek), które mogą odbijać się na skórze.
  • Często wymieniaj poszewki
Spanie na poduszce pełnej bakterii nie sprzyja dobremu stanowi skóry. By cera była zdrowsza i piękniejsza, warto zmieniać poszewki przynajmniej dwa razy w tygodniu. Po dwóch dniach od zmiany pościeli można też odwrócić poduszkę na drugą stronę.
  • Upinaj włosy do snu
Jeśli mamy długie włosy, będą one opadać na twarz w trakcie snu i wpływać na podrażnianie skóry, a nawet odciskać się na niej, tak samo, jak zagniecenia od poduszki. Zawsze upinaj włosy do góry w luźny koczek. Możesz też zakładać specjalny bawełniany czepek do snu. Związanie włosów w kucyk nie jest wystarczające, gdyż nie zabezpiecza twarzy przed kontaktem z włosami.

Zmarszczki senne – o czym jeszcze warto pamiętać?

Poza przyzwyczajeniami związanymi ze spaniem należy zwrócić uwagę także na nawyki dotyczące codziennej toalety. Tuż przed położeniem się do łóżka:
  • Porządnie myj twarz i rób dokładny demakijaż
Pozostałości kosmetyków przyspieszają pojawianie się zmarszczek sennych. Sprawiają, że skóra jest mniej dotleniona i wolniej się regeneruje. Ponadto na powierzchni cery przez cały dzień zbierają się zanieczyszczenia i wolne rodniki przyspieszające procesy starzenia się komórek.

Warto też pamiętać, że za każdym razem, gdy kładziemy się spać w makijażu lub z nieoczyszczoną cerą, brudzimy i infekujemy poduszkę. Później gromadzą się w niej bakterie, które kolejnego dnia znowu wetrzemy w skórę. Jeśli zdarzy nam się zasnąć bez demakijażu, następnego dnia trzeba koniecznie wymienić poszewkę.

  • Używaj głęboko nawilżających kremów na noc
Kremy na dzień mają przede wszystkim chronić skórę (przed promieniowaniem UV, wolnymi rodnikami), matować ją i napinać. Z kolei kosmetyki na noc pełnią funkcję naprawczą i odżywczą. Pobudzają regenerację i syntezę elementów strukturalnych skóry (np. kolagenu). Wpływają więc znacznie bardziej na elastyczność, która jest tak ważna w przypadku zmarszczek sennych. Z tego względu nie wolno pomijać stosowania kremu na noc w codziennej pielęgnacji.
  • Suplementuj kolagen
Utrata kolagenu w skórze (która przyspiesza wraz z wiekiem) wpływa na zanik sprężystości i elastyczności oraz pogorszenie zdolności regeneracyjnych. Z tego powodu odgniecenia od poduszki i zmarszczki powstające w wyniku złej pozycji snu coraz słabiej rozprostowują się w ciągu dnia i w rezultacie z czasem utrwalają się na twarzy. Spowolnienie syntezy kolagenu rozpoczyna się już w okolicach 25.-30. roku życia i od tamtej pory coraz bardziej się pogłębia, dlatego nawet w tak młodym wieku warto zacząć go suplementować. Można także włączyć do diety produkty zawierające kolagen, jednak w tej formie jest on zdecydowanie trudniej przyswajalny.

Dobry suplement z kolagenem powinien zawierać nie tylko to białko, ale również antyoksydanty (witaminę E i C), biotynę (witaminę B7) i witaminę A pomagającą zachować zdrową skórę. Warto zwrócić uwagę także na obecność minerałów, takich jak cynk i miedź (pomagającą w utrzymaniu prawidłowej pigmentacji skóry).

  • Masuj twarz
Głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i oklepywanie skóry poprawia ukrwienie i aktywizuje procesy odnowy w skórze. Poprawi też jej koloryt i wpływa na lepsze wchłanianie się substancji ożywczych z kremów.

Ponadto masowanie rozluźnia spięte mięśnie. W ciągu dnia, w wyniku stresu, często zaciskamy zęby, marszczymy czoło i ściskamy mięśnie. Rozmasowanie ich przed snem sprawi, że nie pójdziemy spać z całym tym napięciem i nie utrwalimy zmarszczek.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze