1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak wybrać okulary korekcyjne

Fot. iStock
Fot. iStock
Okulary korekcyjne składają się z dwóch rzeczy: szkieł oraz oprawek. Szkła odpowiadają za samą korektę wad wzroku, dlatego powinny być dobrane przez specjalistę po wnikliwym badaniu. Oprawki natomiast to kwestia indywidualnego wyboru, który przekłada się na niebanalny wygląd dopasowany do naturalnej urody twarzy.

Po pierwsze: dobór szkieł pod kątem wady wzroku

Odpowiednie szkła zawsze dobiera okulista lub optometrysta, który dokładnie bada wadę wzroku u pacjenta. Z całą pewnością najczęściej spotykane wady to dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. Obie z nich związane są z nieprawidłowym załamywaniem się światła docierającego do układu optycznego. Dalekowzroczność sprawia, że choć przedmioty znajdujące się w pewnej odległości od obserwatora widzi on w pełni wyraźnie i dokładnie, te, które są blisko niego, stają się zamazane. Krótkowzroczność jest w pewien sposób odwrotnością tej sytuacji – przedmioty znajdujące się blisko obserwatora widzi on całkiem dobrze, podczas gdy te, które znajdują się od niego dalej, stają się niewyraźne.

Bardzo często pojawiającą się wadą wzroku jest także astygmatyzm. Objawia się on jako krzywienie widzianego obrazu, słabnącą ostrość oraz niknącą wrażliwość na kontrasty. Dla osób, które mają tego rodzaju problemy ze wzrokiem, dobiera się specjalnie przygotowane szkła korekcyjne. Doświadczony okulista lub optometrysta podczas rutynowych badań wzroku z pewnością będzie w stanie zauważyć cechy astygmatyzmu i zalecić zakup odpowiednich szkieł korygujących.

Wady wzroku mają to do siebie, że mogą się zmieniać wraz z upływem czasu. Ktoś, kto wcześniej był diagnozowany pod kątem nieznacznej krótkowzroczności, po wizycie u specjalisty może dowiedzieć się, że jego wada się pogłębiła. Czasem zdarza się, że wady pojawiające się u dzieci, korygują się w naturalny sposób. W innych przypadkach mogą one postępować, dlatego tak ważne są regularne wizyty u okulisty, który będzie w stanie stwierdzić, czy noszone dotychczas szkła wciąż odpowiednio korygują wszystkie wady wzroku.

Wybierając , wiele osób przykłada szczególną uwagę do ich oprawek i nic w tym dziwnego – w końcu to one widoczne są z daleka, podczas gdy szkła pozostają zwykle zupełnie niezauważone. Wciąż jednak to one odpowiadają za korekcję wad wzroku, a w efekcie za poprawę jakości widzenia. Dobierając szkła do codziennego użytku, warto pamiętać, że niektóre z nich mogą być dodatkowo wzbogacone o specjalne powłoki. Jedne z nich chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV, podczas gdy inne ograniczają docierające do oka światło niebieskie płynące z ekranów komputerowych.

Po drugie: wybór oprawek do kształtu twarzy

Szukając oprawek, które dobrze podkreślą wygląd twarzy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej kształt. Dla kogoś, kto ma zaokrągloną twarz, najlepsze będą oprawki o ostrych zakończeniach, ponieważ te okrągłe i owalne mogą po prostu nie wyglądać dobrze. Osoby o ostrzejszym kształcie twarzy mogą śmiało wybierać swoje okulary korekcyjne wśród modeli z okrągłymi oprawkami, podczas gdy te kwadratowe i prostokątne mogą wówczas nie prezentować się najlepiej. Dobrze jest także zwrócić uwagę na rozmiar twarzy – na niewielkiej buzi nastolatki obszerne okulary zakrywające połowę policzka mogą wyglądać zbyt masywnie.

Dla tych, którym trudno jest się przekonać do własnego wyglądu w okularach, powstają niewidoczne oprawki o delikatnych liniach. Szkła od dołu i z boku pozostają nieoprawione, przez co na twarzy noszącej je osoby prawie nie widać, aby miała ona okulary.

Materiał, z którego wykonane są oprawki

Okulary korekcyjne i ich oprawki warto wybierać nie tylko pod kątem estetycznym, ale i praktycznym. Materiał, z którego zostały one wykonane, wpłynie na ich wagę, wygodę noszenia, czy trwałość i odporność na złamania. Najpopularniejsze materiały, z których tworzy się okulary korekcyjne, to plastik, metal, oraz drewno. Oprawki plastikowe są lekkie i wygodne, podczas gdy te wykonane z metalu cechują się wyjątkową trwałością. Drewno wygląda wyjątkowo na tle innych materiałów, jest lekkie i wytrzymałe, a w dodatku świetnie pasuje do casualowego stylu ubioru.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze