fbpx

Jak znaleźć profesjonalnego dietetyka, żeby nie stracić pieniędzy i czasu?

Jak znaleźć profesjonalnego dietetyka, żeby nie stracić pieniędzy i czasu?
Najkorzystniejsze rozwiązanie na problemy ze zdrowiem to umówienie się na konsultację dietetyczną z profesjonalistą. (Fot. materiały partnera)

Wiele problemów ze zdrowiem można wyleczyć za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. Jednak stosowanie diet pochodzących z niepewnych źródeł oraz leczenie się na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak więc znaleźć osobę, która w profesjonalny sposób zajmie się naszym zdrowiem?

Samozwańczy dietetycy i fałszywe gabinety dietetyczne często oferują nieświadomym klientom jadłospisy o rzekomo leczniczych właściwościach, stworzone przez osoby bez specjalistycznej wiedzy. A przecież prawidłowy jadłospis, dopasowany do wieku, potrzeb i stanu zdrowia pacjenta, może ułożyć tylko specjalista z odpowiednim wykształceniem. Najkorzystniejszym rozwiązaniem na problemy ze zdrowiem będzie zatem umówienie się na konsultację dietetyczną z profesjonalistą.

Kto powinien rozważyć zapisanie się do dietetyka?

O umówieniu się na wizytę konsultacyjną do dietetyka, najczęściej decyduje dążenie do idealnej sylwetki, jednak pomoc tego specjalisty jest wskazana nie tylko w przypadku nadwagi lub niedowagi. Ułożenie zbilansowanego jadłospisu jest wskazane u pacjentów, cierpiących na choroby dietozależne – m.in. cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zaawansowaną próchnicę oraz niektóre nowotwory. Odpowiednia dieta jest ponadto wskazana w przypadku częstych problemów żołądkowych po zjedzeniu posiłku, zespołu jelita drażliwego, nietolerancji pokarmowej oraz alergii na różnego rodzaju produkty spożywcze. Z usług profesjonalnego technika dietetyka w Krakowie mogą skorzystać również osoby zdrowe, którym zależy na zachowaniu dobrego samopoczucia i wagi, a także kobiety w ciąży.

Jak wybrać odpowiedniego dietetyka?

Wybór dietetyka, który pomoże w zmianie nawyków żywieniowych, a nawet całego życia, nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie w dobie samozwańczych specjalistów, którzy reklamują swoje usługi za pośrednictwem mediów społecznościowych lub portali ogłoszeniowych i w ten sposób przyciągają niczego nieświadomych klientów. Pierwszym sygnałem alarmującym powinna być zbyt niska cena wizyty konsultacyjnej oraz ułożenia jadłospisu. Stworzenie diety dobranej do stanu zdrowia, preferencji oraz stylu życia klienta, wymaga czasu oraz specjalistycznej wiedzy w zakresie żywienia człowieka. Jeśli dietetyk proponuje ją od ręki, lepiej poszukać innego specjalisty. Zaniżanie kosztów usługi świadczy najczęściej o braku kompetencji lub posługiwaniu się jednym szablonem diety, który nie uwzględnia indywidualnych potrzeb. Efekty stosowania takiego jadłospisu mogą przyczynić się do rozregulowania gospodarki hormonalnej, a nawet uszkodzenia trzustki i jelit.

Niepokój powinien również wzbudzić dietetyk, który oferuje ułożenie diety bez analizy wyników badań pacjenta oraz wnikliwego wywiadu medycznego. Żaden specjalista w zakresie żywienia człowieka, nie podejmie się tego zadania, zanim dokładnie nie pozna stanu zdrowia swojego klienta. Przed zapisaniem się na wizytę konsultacyjną, warto zatem sprawdzić opinie o wybranym gabinecie, a także upewnić się, że dietetyk ma ukończone studia wyższe. O wiedzy i umiejętnościach praktycznych świadczyć może również tytuł specjalisty ds. dietetyki zdobyty w szkole policealnej w Krakowie.