fbpx

Jaki bank wybrać przy zakładaniu konta?

(Fot. materiały partnera)

Konto bankowe – jest to oferta wszystkich banków i każdy z nich kusi przeróżnymi promocjami, abyśmy to właśnie w nim założyli swoje konto. Jak wybrać najlepsze konto bankowe i czym ono powinno się charakteryzować?

Co to jest konto bankowe?

Konto bankowe, inaczej rachunek w banku, jest prowadzone przez bank, w którym je założyliśmy. Gromadzimy na nim kapitał pieniężny, który możemy wpłacać i wypłacać, i który jest oprocentowany. Konto jest ulokowane w banku, który dostał od nas dyspozycje przy jego zakładaniu, ale pieniędzmi na nim zgromadzonymi zarządzamy sami (o drobnych wyjątkach powiemy dalej). Stan konta w każdej chwili możemy sprawdzić. Jednakże konta w bankach bywają różne i ma to wpływ na stan naszych finansów. Zatem powstaje pytanie o wybór najkorzystniejszego dla nas konta.

Jakie konto bankowe będzie najlepsze?

Najlepsze konto bankowe to takie, które jest bezpieczne i tanie w prowadzeniu, a środki na nim zgromadzone mają tendencję do zwiększania się. Tak naprawdę wszystkie czynniki decydujące o tym, czy wybrane konto jest tym optymalnym, można przedstawić skrótowo, ale za to zupełnie. Jakie więc konto wybrać?

Czy konto może być darmowe?

To na początek, ponieważ wiele banków zaoferuje brak opłat za prowadzenie konta. Wraz z kontem otrzymamy kartę, dzięki której będziemy wypłacać pieniądze w bankomatach – sprawdźmy, czy jest ona darmowa i w jakich bankomatach nie zapłacimy prowizji. Bankowość elektroniczna także jest ważna: czy przelewu na inne konta dokonamy bez opłaty?

Oprocentowanie konta – sprawdźmy jak szybko będziemy się bogacić, czyli jak „procent” jest przypisany do naszego rachunku. Dla wielu z Państwa istotnym czynnikiem wyboru może być premia na starcie, już za samo założenie konta. W ten sposób można uzyskać nawet 200-400 złotych tylko za nawiązanie współpracy z bankiem.

Raczej nie powinniśmy kierować się obejrzanymi w telewizji reklamami. Lepsze będą porównywarki kont bankowych oraz różnego rodzaju wiarygodne rankingi. Sytuacja na rynku usług finansowych zmienia się szybko – trzeba trzymać rękę na pulsie.

Inne czynniki brane pod uwagę przy zakładaniu konta w banku

Weźmy także pod uwagę i takie sprawy: czy w pobliżu mojego miejsca zamieszkania znajduje się placówka banku, w którym mam konto? Niektóre sprawy lepiej przecież załatwić na miejscu, w oddziale banku. Ostatnio ważnym czynnikiem jest także jakość aplikacji na telefon (bankowość elektroniczna), którą oferuje bank. Takie funkcjonalności jak Blik czy Google Pay to już standard, a powinniśmy oczekiwać więcej. Czasem także sposób założenia konta będzie ważny, np. niektóre banki premiują zakładanie konta przez internet. Niekiedy dodatkowe benefity otrzymamy za specyficzne posługiwanie się kontem (np. ilość transakcji bezgotówkowych w miesiącu).

Konta bankowe są naszą codziennością. Praktycznie każdy je ma, nie każdy jednak może poszczycić się dobrym kontem bankowym. Nawet jeśli oferty banków wyglądają bardzo podobnie, to przecież w perspektywie używania konta bankowego przez wiele lat, albo zaoszczędzimy kilka tysięcy złotych, albo tę kwotę stracimy. Kierujmy się renomowanymi rankingami w sieci, wybierzmy dwa lub trzy konta, które wyglądają najlepiej, a ostatnie szczegóły przedyskutujmy w placówce banku – i załóżmy dobre konto bankowe.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze