fbpx

Kobiety w branży IT: czy płeć piękna podbije informatyczny świat?

Kobiety w branży IT: czy płeć piękna podbije informatyczny świat?
(Fot. materiały promocyjne)

Na polskich uczelniach technicznych kobiety stanowią już 58% osób studiujących w Polsce, a mimo to wciąż wśród nas pokutuje stereotypowy wizerunek programisty płci męskiej.

Przy coraz to szybciej rosnącym zapotrzebowaniu na osoby o wysokich kompetencjach w IT, znajomość nowych technologii nie jest jedynie możliwością, a staje się koniecznością. Dlaczego zatem niewiele kobiet zajmuje się informatyką?

Ile jest kobiet w branży IT?

Branża IT to cały czas bardzo atrakcyjny segment rynku pracy, o czym przekonuje się coraz więcej kobiet. Według szacunków i badania przeprowadzonego przez Fundację Carrots w Polsce, kobiety stanowią około 30% wszystkich programistów. Fundacja sprawdziła, kim są Polki, które pracują w tej zdominowanej przez mężczyzn branży. Po przepytaniu okrągłego tysiąca uczestniczek okazało się, że tylko 48% kobiet w IT studiowało kierunki ścisłe, a 76% z nich wybrało informatykę.

W zespołach IT, w których pracują kobiety, jest średnio trzy razy więcej mężczyzn. Jednak odsetek kobiet, które wskazują, że były nierówno traktowane z powodu płci jest mniejszy niż w innych branżach. Jak zaczęła się historia kobiet w IT?

Informatyk była kobietą!

Ada Lovelace była kobietą, którą można uznać za pierwszą w historii programistkę. Żyła w Wielkiej Brytanii w latach 1815-1852. Świat usłyszał o niej dzięki publikacji na temat mechanicznego komputera Charlesa Babbage’a, zwanego maszyną analityczną.

Kobiet w historii informatyki było znacznie więcej. Grace Hopper stworzyła w 1952 roku pierwszy komputerowy kompilator oraz opracowała jeden z pierwszych języków programowania – COBOL (Common Business-Oriented Language).

Marissa Mayer w firmie Google została zatrudniona w 1999 roku jako jeden z pierwszych 20 pracowników i jako pierwsza kobieta-inżynier. Dziś ma zaledwie 44 lata i jest dyrektorem generalnym Yahoo.

Kobiety w branży IT obecnie

Kobiety nieco później rozpoczynają naukę programowania niż mężczyźni. 38% ankietowanych zaczęło między 16. a 20. rokiem życia. Po 30. roku życia przygodę z IT zaczęło zaledwie kilka procent pań.

Organizacja Illuminate Venture przygotowała raport pt. „High Performance Entrepreneurs: Women in High Tech”, który wykazał, że kobiety efektywniej zarządzają firmami technologicznymi w porównaniu do mężczyzn, osiągając o 35% wyższy zwrot z inwestycji i o 12% większe przychody.

Przeszkody w podjęciu pracy w IT

Największym problemem, który zatrzymuje kobiety przed rozpoczęciem swojej informatycznej kariery jest brak pomysłu, od czego zacząć!

Początki w IT

Brzmi nieco kuriozalnie, niemniej jednak, aż 47% kobiet odpowiedziało, że nie wie jak zabrać się za rozwój kompetencji w IT. W odpowiedzi na te wątpliwości trójmiejska akademia programowania, Software Development Academy, zapewnia możliwość bezpłatnej, niezobowiązującej konsultacji z ekspertem ds. kariery w IT. Specjalista SDA przeprowadza wywiad z potencjalną kursantką, weryfikuje, czy programowanie to na pewno coś dla niej, i, jeśli tak, która specjalizacja w IT jest dla niej odpowiednia i jaki język programowania wybrać na początek.

Strach przed zmianą

Niestety, prawie co czwarta ankietowana kobieta stwierdziła, że blokuje ją strach przed zmianą. Wśród odpowiedzi znalazły się również: duża ilość nauki oraz problem z wyborem właściwego kierunku.

Nauka programowania 24/7

Branża IT niesie ze sobą wyzwania jeszcze innego kalibru, którym wielu kobietom trudno sprostać. To konieczność ciągłego dokształcania się i bycia na bieżąco. Przy chęci założenia rodziny i realizacji w zawodzie młodej mamy, stałe obserwowanie zmian na rynku IT może być co najmniej trudne. Po powrocie po rocznej przerwie w pracy programisty może okazać się, że technologie, języki kodowania i frameworki zmieniły się całkowicie.

Zalety kobiet w branży IT

“Firmy, które zatrudniają kobiety na stanowiskach managerskich, czy w radach nadzorczych osiągają lepsze wyniki finansowe i to aż o ponad 34%” – mówi w rozmowie z Business Insider Polska prezes Fundacji Carrots, Małgorzata Ratajska-Grandin.

Ważnym punktem każdej firmy i zespołu jest różnorodność. Kobiety oceniają sytuację z zupełnie innej perspektywy, dzięki temu zespół pracuje efektywniej. Według badań zespoły IT, w których pracują kobiety, są bardziej kreatywne, innowacyjne, a do tego jest w nich mniej konfliktów.

Ile mogą zarobić kobiety w IT?

Kobiety w Polsce zarabiają średnio 19% mniej niż mężczyźni (według GUS), a branża IT nie jest tutaj wyjątkiem. Co ciekawe, kobiety pracujące w nowych technologiach deklarują, że zarabiają więcej niż ich koleżanki w innych specjalizacjach. Jakie to kwoty?

Zarobki programistek

Kobiety, które wzięły udział w badaniu organizowanym przez No Fluff Jobs zadeklarowały, że ich średnie wynagrodzenie plasuje się na poziomie ok. 6 tys. zł netto. Najmniej doświadczone programistki zarabiają średnio ok. 4 tys. zł netto, a te z wieloletnim doświadczeniem nawet ponad 9 tys. zł netto.

Stereotypy w branży IT

Zdaniem samych informatyczek, najważniejszą przyczyną tego, że kobiet w branży IT jest tak mało są uprzedzenia, które wpływają na decyzje kobiet. Analizując raport fundacji Geek Girls Carrots, prawie 75% kobiet stwierdziło, że kobiety nie biorą w ogóle pod uwagą kariery w informatyce ze względu na stereotypy sugerujące, że jest to zajęcie typowo męskie, niestosowne dla kobiety.

Bardzo optymistycznym jest jednak fakt, że młodsze pokolenia wchodzące na rynek pracy, wydają się być coraz bardziej otwarte na różnorodność, potrafią docenić człowieka bez wartościowania go ze względu na płeć, narodowość, czy kolor skóry.

Co więcej, coraz więcej firm informatycznych wdraża programy ukierunkowane na zachęcenie kobiet do pracy w sektorze nowych technologii. Są to różnego rodzaju spotkania, na których kobiety już pracujące w firmach IT opowiadają o swoich doświadczeniach. Na spotkaniu pod hasłem „Go for IT, girl!” organizowanym przez Sabre Polska i Women In Technology wzięło udział ponad 120 programistek.

Kursy programowania dla kobiet

Jest w Polsce akademia programowania z prawdziwego zdarzenia, w której kobiety mogą czuć się swobodnie. Mowa oczywiście o SDA. Na kursy programowania w Software Development Academy zapisuje się blisko 40% kobiet. Chcesz stać się jedną z nich?