fbpx

Kolorowe soczewki – czym kierować się przy wyborze oraz czy to bezpieczne?

Kolorowe soczewki - czym kierować się przy wyborze oraz czy to bezpieczne?
Fot. materiał partnera

Kolorowe soczewki kontaktowe to propozycja zarówno na dłużej, jak i na jeden dzień, na przykład na Halloween. Poznaj tajemnice soczewek kontaktowych zerówek i z mocami, i wybierz najlepsze dla siebie.

Czy warto kupić kolorowe soczewki?

Kolorowe soczewki to nie tylko gadżet, który pomoże zmienić wizerunek. To także alternatywa dla okularów, bo soczewki kolorowe mogą być jednocześnie korygującymi.

Soczewki, które zmieniają barwę tęczówki, to dobra opcja dla osób, które nie są zadowolone ze swojego wyglądu, ich tęczówka nie wygląda tak, jakby sobie tego życzyły (np. są na niej widoczne nieestetyczne plamki i nierówności), albo po prostu chcą mieć inny kolor oczu, bo będzie lepiej pasował do koloru włosów, stylizacji itp.

Czy warto kupić kolorowe soczewki? Jeśli szkła kontaktowe są potrzebne do korekcji wzroku, można pomyśleć o kolorowych. Jeśli na co dzień nie musimy ich nosić, kolorowe mogą być wyborem na konkretną okazję, np. Halloween. Kolorowe soczewki można porównać do biżuterii – jej noszenie nie jest obowiązkowe, ale nie da się ukryć, że przyciągające wzrok.

Kolorowe soczewki - czym kierować się przy wyborze oraz czy to bezpieczne?
Fot: NeoniaArtist

Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe dobiera się do wady wzroku i nie powinno się tego robić samodzielnie. Kupowanie soczewek w internecie jest całkowicie bezpieczne pod warunkiem posiadania aktualnej recepty na soczewki oraz wiedzy na temat bezpiecznego ich noszenia i pielęgnacji.

Chociaż przywykliśmy sądzić, że w celu dobrania okularów lub soczewek należy się udać do okulisty, tak naprawdę potrzebujemy optometrysty. Okulistyka to dział medycyny zajmujący się chorobami narządu wzroku, natomiast korekcją jego wad zajmuje się właśnie optometrysta.

Pierwszym krokiem jest zbadanie wzroku i ustalenie, jakie soczewki będą najlepsze i czy w ogóle jest to dobry wybór. Soczewki dobiera się nie tylko do wady wzroku, ale też kształtu gałki ocznej. Jeśli chcemy zmienić kolor oczu, do wyboru są:

Osobną kwestią jest to, jak długo można nosić konkretne soczewki. Tu do wyboru są soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne. Wbrew pozorom nie służą one do ciągłego noszenia, większość modeli trzeba zdejmować na noc.Kolorowe soczewki - czym kierować się przy wyborze oraz czy to bezpieczne?

Jak zakładać kolorowe soczewki?

Nauka zakładania kolorowych soczewek powinna się odbywać pod okiem specjalisty, który dokładnie wszystko wytłumaczy i skoryguje ewentualne błędy. Natomiast standardowy schemat zakładania kolorowych soczewek wygląda następująco:

 • starannie umyj ręce,
 • dokładnie opłucz soczewki specjalnym płynem (jednodniowe nie wymagają płukania),
 • połóż soczewkę na palcu wskazującym prawej ręki (osoby leworęczne na lewej).
 • drugą ręką odwiń górną powiekę,
 • zbliż soczewkę do oka, palcami prawej ręki odsuń dolną powiekę,
 • popatrz do góry,
 • połóż soczewkę na dolnej części gałki ocznej,
 • na kilka sekund zamknij oczy.

Ważne: Przed założeniem soczewki zawsze upewnij się, czy nie jest wywinięta na drugą stronę.

Dobrym nawykiem jest zaczynanie zakładania soczewek zawsze od tego samego oka.

Kolorowe soczewki na Halloween – jakie stylizacje można zrobić?

Soczewki kolorowe zerówki na Halloween to sposób na niepowtarzalną, choć krótkotrwałą odmianę wyglądu. O ile na co dzień nosi się soczewki kontaktowe kolorowe, które po prostu zmieniają kolor tęczówki, to w przypadku Halloween można posunąć się nieco dalej, a nawet dużo dalej, sięgając np. po czarne soczewki.

Przede wszystkim soczewki Halloween zmieniają nie tylko kolor, ale też wzór tęczówki. Zamiast tradycyjnych okrągłych oczu można mieć kolorowe oko o oryginalnym kształcie źrenicy, np. takiej, jak u kota. Inną opcją jest soczewka zmieniająca kolor tęczówki na czarny lub powiększająca ją. Oczy wydają się wówczas nieprzeniknione i nieco przerażające. To doskonałe uzupełnienie stroju czarownicy, zombie lub np. dzikiego zwierzęcia. Bardzo ciekawy efekt dają soczewki zerówki zmieniające kolor białka na czarne lub niebieskie, a także kształt obwódki tęczówki na nieco mniej regularny. Duży wybór soczewek kolorowych z oryginalnymi wzorami na Halloween można znaleźć w internecie, np. w sklepie: https://www.optykrozmus.pl/soczewki-na-halloween/

Kolorowe soczewki - czym kierować się przy wyborze oraz czy to bezpieczne?
Fot: NeoniaArtist

Co warto wiedzieć na temat soczewek kontaktowych, aby używać ich bezpiecznie?

Soczewki kontaktowe wymagają większej uwagi niż okulary. Przede wszystkim trzeba je cyklicznie wymieniać, a czas ich wymiany uzależniony jest od rodzaju i jakości soczewki. Jeśli soczewka jest jednodniowa, można ją nosić tylko jeden dzień, wieczorem obowiązkowo trzeba zdjąć i wyrzucić. Taka soczewka nie jest odporna na osadzanie się występujących w filmie łzowym cząsteczek białka, dlatego noszona dłużej niż przez jeden dzień może podrażniać oko.

Nosząc soczewki, trzeba się okresowo pojawiać na kontroli u specjalisty, który zbada stan oka i zadecyduje, czy nie trzeba wymieniać soczewek częściej. Chociaż teoretycznie są soczewki, których można nie zmieniać przez rok, nie każdy może je nosić.

Noszenie soczewek wymaga ich stałej pielęgnacji, a także pielęgnacji oka. Dobraniem odpowiednich preparatów także zajmuje się specjalista. Niezbędną wiedzę można uzyskać od optometrysty.

 • Soczewki należy bezwzględnie zdjąć, jeśli zachodzi potencjalne niebezpieczeństwo kontaktu z wodą, oparami drażniącymi albo toksycznymi.
 • Nie wolno używać soczewek, których termin przydatności do użycia minął.
 • W żadnym wypadku nie można założyć uszkodzonej soczewki.
 • Jeśli soczewki nie są do tego przeznaczone, nie można w nich spać.

Przy wykonywaniu makijażu należy używać kosmetyków oznaczonych jako odpowiednie do stosowania przy soczewkach.