fbpx

Odsysanie tłuszczu metodą liposukcji

Odsysanie tłuszczu metodą liposukcji
Liposukcja może być przeprowadzona miejscowo np. na podbródku czy boczkach lub na większym obszarze, na udach albo brzuchu. (Fot. iStock)

Tkanka tłuszczowa odkłada się w naszym organizmie nie bez powodu. Stanowi naturalny „zapas paliwa” dla ciała, na wypadek wystąpienia zwiększonego zapotrzebowania na energię. Jest to również czynnik, który kształtuje naszą sylwetkę – od ilości tłuszczu zależy m.in. rozmiar biustu u kobiet. Gdy jednak ciało zaczyna gromadzić zbyt wiele materiału tego typu, zmagamy się z przykrymi konsekwencjami, jak otyłość brzuszna, nieestetyczne boczki, a nawet problemy zdrowotne, jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Szybkim i skutecznym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej jest liposukcja wykonywana w gabinetach medycyny estetycznej.

Liposukcja i jej rodzaje

Dawniej liposukcja wiązała się z prostym, mechanicznym odsysaniem tłuszczu przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych kaniul. Ta metoda jest wciąż stosowana, jednak pojawiły się również nowe sposoby redukcji tkanki tłuszczowej, które często cechują się mniejszą inwazyjnością. Tradycyjna liposukcja jest dzisiaj często łączona z lipotransferem, czyli przeniesieniem materiału pobranego od pacjenta do innego miejsca na jego ciele. W ten sposób uzyskuje się efekt redukcji tkanki tłuszczowej m.in. na brzuchu lub udach oraz powiększenia biustu, pośladków lub wymodelowania innej partii ciała w tym samym czasie.

Jednym z zabiegów wykonywanych przy użyciu nowoczesnej technologii jest liposukcja wodna, zwana też liposukcją WAL. Polega ona na wprowadzeniu do miejsca zabiegowego specjalnego roztworu pod wysokim ciśnieniem, który ma za zadanie uwolnić komórki tłuszczu bez naruszania pozostałych struktur ciała. Substancja czynna jest wprowadzana pod skórę za pomocą kaniuli i tą samą drogą odciągany jest tłuszcz. Dodatkową zaletą tej metody jest minimalizacja krwawienia, która wiąże się ze skróceniem okresu rekonwalescencji po zabiegu.

Liposukcja tumescencyjna to dosyć długi zabieg, który rozpoczyna się od ostrzykiwania miejsca zabiegowego dużą ilością środków znieczulających, które jednocześnie obkurczają naczynia krwionośne, minimalizując krwawienie. Dalsza część procedury przebiega w podobny sposób, co przy liposukcji tradycyjnej lub wodnej – tłuszcz odsysany jest za pomocą kaniul.

Klinika Miracki w Warszawie wykonuje liposukcję o najmniejszej inwazyjności ze wszystkich dostępnych obecnie procedur. Są to zabiegi liposukcji laserowej i ultradźwiękowej. Liposukcja laserowa polega na rozbiciu tkanek tłuszczowej przy użyciu wiązki lasera. Następny krok jest zależny od tego, co lekarz ustalił z pacjentem przed rozpoczęciem pracy. Rozpuszczony laserem tłuszcz można odciągnąć za pomocą cienkiej kaniuli lub pozostawić w organizmie, aby został samoistnie zmetabolizowany.

Liposukcja laserowa polega na rozbiciu tkanek tłuszczowej przy użyciu wiązki lasera. (Fot. iStock)

Liposukcja ultradźwiękowa (inaczej liposukcja kawitacyjna lub kawitacja ultradźwiękowa) to metoda redukcji tkanki tłuszczowej całkowicie wolna od użycia skalpela. Polega na rozbijaniu komórek tłuszczowych przy pomocy ultradźwięków, a następnie pozostawieniu ich w ciele pacjenta, aby po zmetabolizowaniu przez wątrobę zostały samoczynnie wydalone.

Dla kogo jest zabieg liposukcji?

Najczęściej wykonywanymi zabiegami mającymi na celu redukcję tkanki tłuszczowej są:

  • liposukcja brzucha,
  • redukcja boczków,
  • odsysanie tłuszczu z nóg i pośladków,
  • liposukcja ramion,
  • liposukcja okolic twarzy,
  • leczenie ginekomastii (przerostu piersi u mężczyzn).

Liposukcja może być przeprowadzona miejscowo (np. podbródek, boczki, kolana) lub na większym obszarze (uda, brzuch). Jest to uzależnione od przewidywanego celu zabiegu, który zostaje ustalony przez lekarza medycyny estetycznej podczas wstępnej konsultacji z pacjentem.

W przypadkach, gdy liposukcja stanowi metodę zbyt inwazyjną dla danego pacjenta, możliwe jest przeprowadzenie zabiegu lipolizy. Aby dowiedzieć się więcej o zabiegu, odwiedź stronę: https://klinikamiracki.pl/