1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Pielęgnacja skóry dojrzałej krok po kroku. Poradnik z dobrymi praktykami

Pielęgnacja skóry dojrzałej krok po kroku. Poradnik z dobrymi praktykami

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Starzenie się to naturalny, nieunikniony proces, którego najbardziej widoczną oznaką są zmiany w obrębie skóry twarzy. Starzenie się skóry zależy od czynników zewnątrzpochodnych, jak i wewnętrznych i obejmuje szereg zmian w obrębie wszystkich warstw skóry. Skóra starzejąca się wymaga specjalnego traktowania. Jak dbać o cerę dojrzałą?

Spis treści:

Jedną z głównych cech cery dojrzałej jest jej suchość. Wraz z upływającym czasem spada zawartość wody w skórze. Jest to wynikiem m.in. spadku poziomu syntezy lipidów warstwy rogowej naskórka.  Dodatkowo w komórkach tej warstwy zmniejszeniu ulega poziom NMF – naturalnego czynnika nawilżającego. NMF to kompleks o ogromnych zdolnościach wiązania wody, potrzebnej m.in. do zmiękczania włókien keratyny.  Ponadto w skórze starzejącej się obserwuje się niedobór glikozaminoglikanów, tworzących magazyn wody w skórze właściwej. Zmniejsza się także wydzielanie łoju. Stanowi on składnik bariery hydrolipidowej skóry, zmiękcza ją, natłuszcza i chroni przed nadmierną utratą wody. Wszystkie te zmiany powodują, że niemal w każdym przypadku cera dojrzała jest sucha i odwodniona.

Skóra dojrzała staje się mniej odporna na urazy, infekcje czy podrażnienia. Przyczynia się do tego wspomniane wcześniej zmniejszone wydzielanie łoju, prowadzące w konsekwencji do zmian w składzie bariery hydrolipidowej oraz w pH skóry. Mniejsza odporność skóry dojrzałej wynika też m.in. ze ścieńczenia naskórka, zmniejszonej aktywności jego komórek oraz z wydłużonego czasu potrzebnego komórkom naskórka na dojrzewanie i przejście z warstwy najgłębszej do najbardziej zewnętrznej. Przeciętnie czas tej wędrówki to 20-30 dni, a w skórze dojrzałej wydłuża się nawet trzykrotnie. Wiąże się to także z nadmiernym gromadzeniem martwych komórek naskórka, zwłaszcza w miejscach szczególnie na to podatnych. Dłuższa wędrówka to także wydłużony czas, potrzebny na gojenie się ran. Ponadto wynika z niej poszarzenie i zmatowienie skóry, pogłębione w wyniku osłabienia połączenia między naskórkiem a skórą właściwą, a co za tym idzie utrudnioną wymianą składników odżywczych i metabolitów między nimi.

Na skórze dojrzałej mogą pojawiać się przebarwienia. Wynikają one ze zmniejszenia wraz z wiekiem ilości melanocytów oraz ich grupowania lub zanikania z niektórych obszarów. Melanocyty to komórki naskórka produkujących melaninę, czyli barwnik, który w pewnym stopniu chroni skórę przed promieniowaniem UV. Ich zmniejszona ilość sprawia także, że cera dojrzała bywa bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne.

Charakterystycznym objawem skóry dojrzałej są zmarszczki. Obecny w skórze właściwej kolagen, stanowiący jeden z głównych składników macierzy otaczającej komórki tej warstwy, ulega przemianom związanym z wiekiem. Kolagen odpowiada za wytrzymałość i strukturę skóry. W wyniku starzenia się dochodzi do zwiększenia ilości enzymów go degradujących. W połączeniu ze zmniejszoną syntezą kolagenu sprawia to, że w skórze dojrzałej maleje jego zawartość – z każdym upływającym rokiem spada nawet o 1%. Kolagen w skórze dojrzałej jest rozmieszczony nieregularnie, a dodatkowo jego cząsteczki stają się zdezorganizowane i pofragmentowane. Do niekorzystnych zmian dotyczących kolagenu szczególnie przyczynia się promieniowanie UV. Zmiany w zawartości i rozmieszczeniu kolagenu, wraz m.in. ze zmianami w masie mięśniowej i podskórnej tkance tłuszczowej, prowadzą w konsekwencji do powstawania zmarszczek.

Skóra dojrzała wymaga specjalnego traktowania, z użyciem dostosowanych do jej potrzeb kosmetyków, a jednocześnie podstawowe kroki codziennej pielęgnacji nie różnią się od tych dla pozostałych typów skóry. Cera dojrzała to przede wszystkim skóra sucha, pozbawiona elastyczności i blasku. Pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia. Z czasem staje się wiotka, gorzej się goi, może mieć również problem z nadmiernym gromadzeniem martwych komórek naskórka. Codzienna pielęgnacja skóry dojrzałej powinna skupiać się na jej nawilżeniu, stymulacji komórek m.in. do produkcji kolagenu, a także na redukcji pozostałych objawów starzenia, takich jak przebarwienia i gromadzenie martwych komórek.

Każdego ranka i wieczoru powinniśmy poświęcać naszej skórze uwagę. Codzienna pielęgnacja powinna rozpoczynać się od oczyszczenia skóry twarzy z użyciem żelu, emulsji czy pianki. Wieczorem ten krok powinien być poprzedzony dokładnym demakijażem. Różane mleczko do demakijażu Soraya Rosarium delikatnie, ale skutecznie usunie makijaż, a dzięki zawartości wody różanej i alantoiny zapewni skórze działanie nawilżające i kojące. Etap oczyszczania skóry pozwoli na pozbycie się z jej powierzchni zanieczyszczeń, nagromadzonego potu i łoju oraz przygotuje skórę na przyjęcie substancji aktywnych w kolejnych krokach.

Po umyciu skóry, a przed kolejnymi etapami warto zastosować tonik lub hydrolat, które pomogą przywrócić zaburzone myciem fizjologiczne pH. Tonik Esencja Różana Soraya Rosarium oparty jest o wodę z róży damasceńskiej, która znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwstarzeniowych oraz antyoksydacyjnych. Razem z ekstraktem z róży stulistnej oraz pantenolem działają nawilżająco i łagodząco, przygotowując skórę do kolejnego etapu pielęgnacji.

Ostatnim krokiem, którego nie należy pomijać, jest nałożenie kremu dostosowanego do potrzeb skóry. Ze względu na to, że ten kosmetyk pozostaje na skórze najdłużej, a dzięki temu składniki w nim zawarte mają szansę skutecznie oddziaływać na skórę, warto poświęcić mu dużą uwagę. W przypadku skóry dojrzałej wskazane jest, aby krem zawierał składniki mocno nawilżające oraz przeciwstarzeniowe. Gliceryna, mocznik, kwas hialuronowy, sorbitol czy żel z aloesu to przykłady skutecznych substancji, zwiększających nawilżenie skóry. Pomocne będą także emolienty, które oprócz zmiękczania i natłuszczania skóry, tworzą ochronny film na jej powierzchni, ograniczający ucieczkę wody. Wiele z nich dostarcza skórze potrzebnych składników, uzupełniając np. zmniejszony upływem czasu rezerwuar lipidów naskórkowych. Witamina C i retinoidy to z kolei najpopularniejsze substancje przeciwstarzeniowe. Do tej grupy należy także ekstrakt z róży stulistnej, obecny w kosmetykach . Ekstrakt z róży stulistnej bogaty jest m.in. w garbniki, karotenoidy, flawonoidy, pektyny i kwasy organiczne. Dzięki mnogości rozmaitych składników ekstrakt z róży stulistnej łagodzi objawy starzenia widoczne na skórze dojrzałej.  Chroni skórę przed wolnymi rodnikami oraz hamuje działanie enzymów degradujących kolagen.

Przeciwzmarszczkowy krem różany 40+ oraz ujędrniający krem różany 50+ Soraya Rosarium zawierają emolienty, w tym masło shea, które oprócz pośredniego nawilżenia skóry, dostarczy jej także składników odżywczych i wspomoże jej pracę. Kremy te zawierają także ekstrakt z róży stulistnej, który poprawia jędrność i elastyczność skóry, zmniejszając objawy starzenia.

Poza kremem do puli kosmetyków pielęgnacyjnych warto dołączyć serum. Jest to kosmetyk, zawierający skoncentrowane stężenie substancji aktywnych i stosuje się go na skórę przed nałożeniem kremu. Częstotliwość użycia serum zależy od produktu – niektóre z nich stosuje się raz w tygodniu, a przy innych producenci zalecają codzienną aplikację. Wygładzające serum różane Soraya Rosarium przeznaczone jest do stosowania każdego dnia. Dzięki zawartości hydrolatu z róży damasceńskiej oraz ekstraktu z róży stulistnej zwiększa nawilżenie skóry, łagodzi podrażnienia i zmniejsza objawy starzenia się skóry.

Nie sposób nie wspomnieć o ochronie przeciwsłonecznej, która oprócz tego, że stanowi główny filar profilaktyki przeciwstarzeniowej skóry, to powinna zostać włączona także do pielęgnacji skóry dojrzałej. Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry dojrzałej na promieniowanie słoneczne oraz ułatwione powstawanie na niej przebarwień, wskazane jest przed wyjściem na zewnątrz zastosować krem z filtrem, dostosowany do naszych preferencji.

Poza tymi codziennymi krokami do pielęgnacji skóry dojrzałej warto wprowadzić regularne złuszczanie. Skóra dojrzała charakteryzuje się zwiększonym czasem potrzebnym komórkom naskórka na przejście przez jego kolejne warstwy, co skutkuje gromadzeniem martwych komórek, poszarzeniem i zmatowieniem skóry. Pomocne w tej kwestii będą peelingi. Ze względu na zwiększoną suchość skóry dojrzałej oraz jej większą wrażliwość na czynniki zewnętrzne, warto wybrać peeling enzymatyczny zamiast mechanicznego. Taki produkt łagodniej usunie nagromadzony naskórek, nie tworząc przy tym mikrouszkodzeń wynikających z tarcia skóry drobinkami. Peelingi stosuje się zwykle raz – dwa razy w tygodniu.

Domową pielęgnację cery dojrzałej można raz w tygodniu wzbogacić o maseczkę. Dzięki skoncentrowanej zawartości składników pielęgnujących spotęguje ona korzystny efekt codziennej pielęgnacji. Wygładzająca kremowa maseczka różana Soraya Rosarium dzięki zawartości oleju z róży piżmowej oraz masła shea, wygładzi i zmiękczy skórę oraz zwiększy jej nawilżenie. Obecny w maseczce hydrolat różany ukoi bardziej podatną na czynniki zewnętrzne skórę dojrzałą.

Poza codziennymi i regularnymi zabiegami stosowanymi w domu pielęgnację skóry dojrzałej mogą wspomóc profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym czy medycyny estetycznej. Oferowane są zabiegi, które pobudzą skórę do odnowy i efektywniej dostarczą jej substancji aktywnych m.in. stymulujących syntezę kolagenu. Do takich zabiegów należą m.in. te z użyciem fal radiowych czy mezoterapia. Poza nimi warto zwrócić uwagę na zabiegi rozjaśniające i redukujące gromadzenie martwego naskórka, takie jak peelingi chemiczne. Oprócz tego gabinety medycyny estetycznej oferują także bardziej inwazyjne zabiegi, przeznaczone do skóry z dość zaawansowanymi oznakami starzenia, takie jak laseroterapia czy wypełnianie zmarszczek. Zanim jednak skierujemy swoje kroki do gabinetu medycyny estetycznej, warto pamiętać, że wczesna profilaktyka przeciwstarzeniowa i sumienna codzienna pielęgnacja skóry dojrzałej z użyciem odpowiednich kosmetyków pozwolą łagodnie przyjąć efekty upływającego czasu.

Bibliografia:

  1. Kołodziejczak, Anna, et al. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2020.
  2. Thring, Tamsyn SA, Pauline Hili, and Declan P. Naughton. "Anti-collagenase, anti-elastase and anti-oxidant activities of extracts from 21 plants." BMC complementary and alternative medicine1 (2009): 27.
  3. Fowler, Joseph. "Understanding the role of natural moisturizing factor in skin hydration." Pract Dermatol9 (2012): 36-40.
  4. Kołaczek, Aneta. "Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej." Kosmetol Estet6 (2015): 541-545.
  5. Akram, Muhammad, et al. "Chemical constituents, experimental and clinical pharmacology of Rosa damascena: a literature review." Journal of Pharmacy and Pharmacology2 (2020): 161-174.
  6. Ganceviciene, Ruta, et al. "Skin anti-aging strategies." Dermato-endocrinology3 (2012): 308-319.
  7. Tobin, Desmond J. "Introduction to skin aging." Journal of tissue viability1 (2017): 37-46.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze