1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Pracownik objęty kwarantanną – co warto wiedzieć?

Fot. iStock
Fot. iStock
Podczas trwającej pandemii, często zdarza się, że pracownik, który miał kontakt z osobą chorą, skierowany zostaje przez odpowiednie służby do odbycia kwarantanny. Z sytuacją tego typu na tak dużą skalę jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia, dlatego wiele kwestii budzi wątpliwości zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika.

Obowiązek poinformowania pracodawcy o objęciu kwarantanną

W obecnej sytuacji informacja o objęciu pracownika izolacją, kwarantanną lub izolacją domową przekazywana jest pracodawcy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ona udostępniana bezpłatnie na profilu informacyjnym płatnika składek. Niezależnie od tego pracownik zobowiązany jest do powiadomienia pracodawcy o przyczynach swojej nieobecności. Może to zrobić, np. telefonicznie. Termin, w jakim powinien to zrobić zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, to dwa dni. Jeśli pracownik nie dopełni tego obowiązku w terminie, pracodawca może ukarać go np. upomnieniem. Niekiedy tego typu zaniedbania wynikają po prostu z niewiedzy pracownika, ponieważ tego typu sytuacje są stosunkowo nowym zjawiskiem.

Zwolnienie pracownika podczas kwarantanny

Nieobecność pracownika z powodu kwarantanny, jest nieobecnością usprawiedliwioną, dlatego w czasie jej trwania podlega on ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę oraz przed wypowiedzeniem zmieniającym. Jeśli jednak podczas nieobecności pracownika pracodawca stwierdzi rażące zaniedbania w wykonywaniu przez niego obowiązków, może zastosować dyscyplinarny tryb rozwiązania umowy o pracę. Przypominamy jednak, że wypowiedzenie dyscyplinarne jest możliwe tylko wówczas, gdy naruszenie obowiązków pracowniczych było bardzo poważne i nie upłynął więcej niż miesiąc od chwili ich ujawnienia przez pracodawcę.

Czy można udzielić urlopu wypoczynkowemu pracownikowi na kwarantannie?

Jeśli pracownik, który przebywa na kwarantannie, jest zdrowy, a pracodawca zlecił mu na czas izolacji pracę zdalną, oznacza to, że za czas ten przysługuje mu wynagrodzenia za pracę, a nie świadczenie chorobowe. W takiej sytuacji należy traktować osobę zatrudnioną tak, jakby wykonywała swoje normalne obowiązki służbowe, w związku z tym przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego.

Biuro rachunkowe Efekta świadczy usługi księgowe oraz obsługę kadrową dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Nasz zespół tworzą spadziści doskonale znający polskie prawo podatkowe. Zawsze chętnie odpowiadamy na pytania naszych klientów i pomagamy wybrać najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. Zapraszamy do współpracy. Więcej informacji o naszych usługach znajdziesz na naszej stronie .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze