1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Problemy z gardłem u osób pracujących głosem

Problemy z gardłem u osób pracujących głosem

Fot. iStock
Fot. iStock
Dla przedstawicieli wielu zawodów głos stanowi podstawowe narzędzie pracy. Osoby “pracujące” głosem są jednak systematycznie narażone na różnorodne dolegliwości gardła wynikające z przeciążenia tego narządu.

Ból, podrażnienia, , chrypka, problemy z prawidłową emisją głosu — na tego rodzaju przypadłości bardzo często skarżą się osoby, które w swojej pracy wykorzystują głos. Są to m.in. śpiewacy, aktorzy, lektorzy, nauczyciele i wykładowcy, pracownicy call center, politycy, biznesmeni. Każdego dnia używają oni aparatu mowy przez kilka, a nawet kilkanaście godzin.

Przyczyny dolegliwości gardła u osób pracujących głosem

Podczas mówienia, czy śpiewania pobierane jest powietrze przez usta, a nie przez nos, który dla naszych dróg oddechowych działa jak naturalny filtr. Przez usta do gardła trafia nieprzefiltrowane, zimne i nieoczyszczone powietrze, a wraz z nim również wiele zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów. Dochodzi przez to do wysuszenia i podrażnień błony śluzowej, która nie jest w stanie prawidłowo realizować swoich podstawowych funkcji.

Gdy nabłonek górnych dróg oddechowych zostaje uszkodzony, dochodzi do odsłonięcia zakończeń nerwowych, dlatego nawet najmniejsze podrażnienie odczuwane jest jako swędzenie, łaskotanie, drapanie, pieczenie lub ból. W gardle pojawia się obrzęk, który sprawia, że często chrząkamy i pokasłujemy. Suchość w gardle powoduje, że z trudem mówimy, przełykamy ślinę czy jemy. Problemy te potęguje dodatkowo suche powietrze, klimatyzacja, nieodpowiednie nawadnianie organizmu, a także stres.

Profesjonalne wsparcie dla głosu

Osoby pracujące głosem powinny zabiegać o to, aby o ich najważniejsze narzędzie pracy zatroszczył się specjalista, a więc przede wszystkim lekarz. Nawet banalna infekcja gardła u aktora, śpiewaka, lektora czy nauczyciela może oznaczać poważne ograniczenia w realizacji obowiązków zawodowych. Dlatego opieka medyczna nad osobami pracującymi głosem powinna być kompleksowa i nie ograniczać się do pojedynczych wizyt u lekarza w momencie zaistnienia problemu.

Bardzo ważna jest również profesjonalna praca nad emisją głosu oraz znajomość podstawowych zasad higieny głosu. Dolegliwości związane z głosem często są lekceważone, ale jeszcze bardziej problematyczne jest to, że wiele osób nie ma świadomości, w jaki sposób można im przeciwdziałać. O ile aktorzy czy śpiewacy są odpowiednio edukowani w tym zakresie, o tyle przedstawiciele innych profesji, np. biznesmeni, często mają znikomą wiedzę na temat tego, jak posługiwać się głosem, by nie nadwyrężać krtani.

Proste sposoby na przeciwdziałanie i łagodzenie dolegliwości gardła

Jest wiele sposobów na to, aby przeciwdziałać lub/i łagodzić ból gardła oraz inne dolegliwości, które skutecznie uniemożliwiają nam codzienne posługiwanie się głosem. Przede wszystkim należy zabiegać o optymalne nawilżanie gardła. W tym celu można regularnie wykonywać domowe płukanki, np. z szałwii, rumianku czy tymianku.

W ramach profilaktyki, a także w chwilach, gdy odczuwamy suchość lub podrażnienie w gardle warto sięgnąć po ziołowe pastylki do ssania dostępne w aptekach. Warto zwracać uwagę na preparaty zawierające w swoim składzie tymianek, prawoślaz, a także miód.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze