fbpx

Stacja parowa a generator pary – różnice

Stacja parowa a generator pary - różnice
Fot. materiał partnera

Stacja parowa i generator pary to dwa typy nowoczesnych urządzeń do prasowania. Jeśli planujesz wymianę swojego starego żelazka, rozważ zakup jednego z tych dwóch sprzętów. Dzięki nim prasowanie stanie się prostsze niż kiedykolwiek.

Generator pary – jak działa?

Generator pary to zaawansowana wersja żelazka parowego, znacznie się jednak od niego różni. Generator pary ma osobne urządzenie do produkcji pary, do którego dopasowane zostało żelazko. Osoby pojemnik sprawia, że produkuje się znacznie więcej pary, cały proces trwa krócej. Sama para jest wypuszczana z żelazka pod bardzo wysokim ciśnieniem (nawet 6–8 barów). To właśnie ciśnienie i szybkość produkcji pary (od 100 do 180 g/min) mają wpływ na jakość prasowania. Jak podkreślają specjaliści z portalu Dom w porządku, wysokie ciśnienie wyrzutu gorącej pary gwarantuje, że wnika ona błyskawicznie we włókna tkaniny, zmiękczając i rozprostowując je w ciągu kilku sekund. W efekcie w prasowanie nawet najbardziej wymagających materiałów trzeba włożyć znacznie mniej siły niż w przypadku tradycyjnego żelazka parowego. Badania dowodzą też, że gorąca para pod wysokim ciśnieniem gwarantuje usunięcie z tkanin wszystkich mikroorganizmów, których nie udało się pozbyć podczas prania, czyli wszelkiego rodzaju bakterii, drobnoustrojów, grzybów.

Czym od generatora różni się stacja parowa?

Stacja parowa to rozbudowana wersja generatora pary, do którego została dołączona specjalnie dopasowana deska z możliwością ustawienia w jednej z trzech wygodnych pozycji, także w pionie. Urządzenie tego typu wytwarza parę jak generator, ale dzięki desce, którą możesz ustawiać pod różnymi kątami, zapewnia szybkie i wygodne prasowanie. To idealne rozwiązanie, które sprawdzi się przy prasowaniu ubrań wierzchnich, a także dużych materiałów, takich jak firany, zasłony czy pościel. Dodatkowo stacja parowa może być wyposażona w specjalny moduł ręczny, dzięki któremu żelazko zmienia się w urządzenie bezprzewodowe, którym usuniesz zagniecenia na zasłonach lub gorącą parą odświeżysz tapicerkę kanapy.

Generator czy stacja parowa – co wybrać?

Zarówno generator, jak i stacja parowa to urządzenia bardzo wygodne, ułatwiające codzienne prasowanie, przyspieszające cały proces i gwarantujące usunięcie zagnieceń nawet z najbardziej opornych materiałów. Wybór między jednym a drugim sprzętem podyktowany powinien więc być przede wszystkim potrzebami użytkownika. Jeśli mieszkasz w stosunkowo małym mieszkaniu, prasujesz 1–2 razy w tygodniu większą ilość prania, postaw na wygodny generator pary. Jeśli jednak prasujesz ubrania całej rodziny, zrobione z różnorodnych tkanin, a przy tym masz odpowiednio dużo miejsca w pralni lub garderobie, postaw na stację parową. To doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, w których pierze i prasuje się stosunkowo dużo zarówno bardzo małych ubranek, jak i pościeli czy zasłon, zrobionych z bardzo różnorodnych materiałów.