fbpx

Suche baseny z kulkami – sposób na zabawę i rozwój malucha

Suche baseny z kulkami – sposób na zabawę i rozwój malucha
Zabawa w suchym basenie z kulkami to również dobre ćwiczenie psychomotoryki dziecka (Fot. iStock)

Dzieciństwo to czas zabawy. Dzięki niej maluchy rozwijają się i poznają świat. Aby wspomóc rozwój psychofizyczny dziecka, warto sięgnąć po różnorodne zabawki i sprzęty przeznaczone dla najmłodszych.

Suche baseny z kulkami – podstawowe parametry i zastosowanie

Baseny z kulkami kojarzą nam się przede wszystkim z salami zabaw i parkami rozrywki. Do niedawna głównie tam można było z nich korzystać. Dziś suche baseny z kulkami można mieć również we własnym mieszkaniu. Wbrew pozorom nie zajmuje dużo miejsca.

Baseny z kulkami przeznaczone do domowego użytku mają najczęściej średnicę od 50 cm do ponad metra. Ich wysokość zależy od średnicy i wynosi zwykle kilkadziesiąt centymetrów. Dostępne w Polsce baseny z kulkami posiadają odpowiednie certyfikaty CE, gwarantujące, że zabawa w nich będzie bezpieczna dla dzieci.

Zalety zabawy w suchym basenie

Zgodnie z opinią psychologów rozwojowych, pierwsze lata życia dziecka powinny obfitować w różnorodne doznania sensoryczne, zwłaszcza takie, które stymulują świadomość przestrzenno-ruchową, zdolność do koordynacji ruchów i manipulowania obiektami. Doznania te zapewnia zabawa w basenie z piłeczkami – znakomicie wspomaga pracę mięśni oraz zachęca dziecko do podejmowania wysiłku fizycznego.

Standardowy basen z kulkami zawiera około 200 sztuk piłeczek, którymi dziecko może swobodnie manipulować – brać je w dłoń, kopać, potrącać, rzucać, jak i przemieszczać się pomiędzy nimi. Kulki są na tyle twarde, by pod wpływem nacisku nie deformowały się, a zarazem by zagrażały bezpieczeństwu.

Suche baseny z kulkami – sposób na zabawę i rozwój malucha
(Fot. iStock)

Bezpieczeństwo i higiena zabawy w suchym basenie

Warto podkreślić, że w basenach dopuszczanych do sprzedaży, stosuje się wyłącznie piłeczki wykonane z nietoksycznych, atestowanych materiałów. Gwarantuje to bezpieczeństwo zabawy nawet w przypadku dzieci ząbkujących, które chętnie biorą piłeczki do buzi.

Baseny są wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. Dlatego korzystać z nich można zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na świeżym powietrzu – w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie. Konstrukcja basenu jest wykonana zazwyczaj ze stabilnej i miękkiej pianki, zabezpieczającej dziecko w razie upadku. Dzięki temu basen można też swobodnie składać i rozkładać, bez obaw, że ulegnie on w ten sposób trwałemu odkształceniu.

Pokrowiec na basen nadaje się do prania w zwykłej pralce. Przed ponownym założeniem można go wyprasować.