1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Technologia IPTV i OTT w natarciu

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Kilka lat temu wiele osób sądziło, że rozwijający się Internet będzie nieuchronną przyczyną upadku telewizji. Tymczasem, ku wielkiemu zaskoczeniu, telewizja ma się świetnie i nadal się rozwija. Natomiast Internet póki co nie jest konkurencją dla telewizji, a jedynie używa się go do odbioru telewizyjnych kanałów, przy wsparciu technologii IPTV i OTT. Czym różnią się te dwie usługi?

W naszym kraju istnieją trzy sposoby odbioru telewizji. Podstawowe kanały można odbierać za pomocą cyfrowego sygnału naziemnego DVB-T, poprzez systemy telewizji kablowych oraz dzięki nadajnikom satelitarnym DVB-S. Ci, którzy korzystają z DVB-T, nie mając dostępu do telewizji kablowej i możliwości odbioru sygnału satelitarnego, a poszukując rozszerzenia oferty, trafiają do Internetu. Dzięki technologiom IPTV oraz uzyskują dostęp do większej liczby kanałów telewizyjnych właśnie w Internecie.

Co to jest IPTV?

IPTV to technologia znana również jako Internet Protocol Television. Najprościej rzecz ujmując, jest to przesyłanie sygnału telewizyjnego za pomocą Internetu. IPTV nie jest jednak serwisem streamingowym, a to oznacza, że do odbioru takiej transmisji niezbędny jest specjalny dekoder i nie wystarczy wyłącznie urządzenie z podłączeniem do Wi-Fi. Ponieważ niezbędna jest specjalna infrastruktura, to dany operator musi wybudować i posiadać swoją sieć – obszar, w którym udostępnia sygnał telewizyjny. Kontrola nad infrastrukturą pozwala na zachowanie bezpieczeństwa przesyłu danych cyfrowych oraz zapewnia znacznie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanej zmiany parametrów łącza. Ujmując temat jeszcze prościej, można stwierdzić, że w przypadku IPTV Internet jest swego rodzaju anteną satelitarną.

OTT, czyli over the top

Telewizja internetowa OTT to sygnał telewizyjny udostępniany poza siecią, co oznacza, że dzieje się to z udziałem pośredników zewnętrznych. Dane cyfrowe trafiają do użytkownika od nadawcy poprzez łącze internetowe oraz specjalnie przystosowany dekoder. Dostawca Internetu nie ma jakiegokolwiek wpływu na dostarczane treści i odpowiedzialny jest jedynie za sam przesył danych.

Porównując to do wcześniej przedstawionej IPTV, przy OTT Internet nie jest „anteną”, która umożliwia odbiór telewizji, a jedynie przestrzenią, gdzie udostępniane są pakiety danych.

IPTV a OTT

Pierwszą różnicę można zauważyć już w samym rodzaju dostępu do Internetu. IPTV wymaga dobrego Internetu stacjonarnego od konkretnego usługodawcy, takiego jak Plus, Netia lub Orange. Natomiast chcąc korzystać z OTT, wystarczy Internet od dowolnego dostawcy. IPTV daje gwarancję wysokiej jakości obrazu, ponieważ usługa realizowana jest w zamkniętej sieci telekomunikacyjnej. Korzystając z OTT, nie ma gwarancji jakości obrazu, a użytkownik sam musi zadbać o wybór odpowiednich parametrów łącza internetowego. Przy IPTV istnieje dostęp bezpośredni do kanałów obecnych w naziemnej telewizji cyfrowej. Natomiast w przypadku OTT kanały te są dostępne po podpięciu anteny DVB-T.

Ostatnią istotną różnicą jest to, że z IPTV nie da się korzystać w podróży, chyba że przebywamy w miejscu, w którym jest dostęp do Internetu od wybranego wcześniej, konkretnego dostawcy i tam podłączymy dekoder. W przypadku OTT wszędzie skorzystamy z usługi, bo wystarczy dowolny dostęp do Internetu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze