1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Kolagen - źródło młodości skóry

fot. iStock
Od niego zależy młody wygląd naszej skóry. Dlatego firmy kosmetyczne nieustannie szukają sposobu wykorzystania tego składnika. Do gabinetów medycyny estetycznej trafił właśnie nowy zabieg z kolagenem. Premierę miała też luksusowa marka polskich produktów z naturalnym kolagenem.

„Kolagen to najpopularniejsze białko organizmu syntetyzowane w fibroblastach. Stanowi niemal 1/3 całkowitej masy białka występującej w ludzkim ciele. Kolagen ma wyjątkowo regularną budowę o kształcie potrójnej spirali, superhelisy, złożoną z łańcuchów aminokwasów, czyli połączonych ze sobą aminokwasów. Tworzy w skórze coś w rodzaju siateczki. Dzięki niemu skóra się nie rozrywa, chyba że dochodzi do ekstremalnego naciągnięcia – wtedy właśnie powstają rozstępy. O tym, jak wytrzymały jest kolagen, świadczy choćby fakt, że jedno włókno kolagenu o średnicy 1 mm jest w stanie wytrzymać obciążenie do 10 kg”, mówi dr Iwona Radziejewska-Choma, flebolog i lekarz medycyny estetycznej.

Źródło młodości

„Kolagen to najważniejsze włókno podporowe skóry, które sprawia, że jest ona gładka, napięta i odpowiednio nawilżona. Można porównać go do rusztowania – u młodych osób taka podpora jest trwała i mocna, jednak wraz z upływem czasu staje się coraz słabsza i mniej stabilna. Dzieje się tak dlatego, że po 25. roku życia rozpoczyna się nieodwracalny i nieuchronny proces stopniowego zanikania kolagenu – zmniejsza się jego produkcja, a zwiększa degradacja – wyjaśnia dr Radziejewska-Choma. – W ten sposób zostaje zachwiana równowaga kolagenowa w organizmie człowieka, więcej kolagenu ulega zniszczeniu, niż organizm może odbudować. Bardzo duży wpływ na jego degradację ma promieniowanie UV”, dodaje ekspertka.

Czy warto go suplementować?

W aptekach i drogeriach możemy znaleźć bogatą ofertę suplementów z kolagenem. Trzeba jednak pamiętać, że skóra znajduje się na ostatnim miejscu listy zmartwień naszego organizmu. Suplementowany kolagen w pierwszej kolejności trafia do ścięgien, stawów, tkanki kostnej, chrzęstnej, naczyń krwionośnych i innych ważnych dla funkcjonowania organizmu narządów. Tylko odpowiednio wczesne i regularne dostarczanie organizmowi kolagenu daje więc szansę na zatrzymanie na dłużej także młodości skóry. Z drugiej strony na Zachodzie mówi się o „wegańskich zmarszczkach” i niektórzy dermatolodzy twierdzą, że weganki mają znacznie bardziej wiotką i skłonną do zmarszczek cerę. Nasz swojski rosół przez wiele osób uważany jest za napój młodości właś­nie ze względu na zawartość kolagenu. W Nowym Jorku czy Los Angeles gwiazdy chętnie wpadają na bone broth, czyli bulion na kościach, chociaż niezbyt chętnie chwalą się tym na Instagramie.

Dla skóry

„Medycyna estetyczna już od wielu lat wykorzystuje kolagen w różnych postaciach. Pierwsze kolagenowe wypełniacze pojawiły się na rynku w latach 80. ubiegłego wieku. Główną ich wadą były niepożądane działania – przede wszystkim reakcje alergiczne. W poszukiwaniu lepszych rozwiązań wprowadzono wypełniacze pozyskiwane z tkanek osób zmarłych, a potem kolagen hodowany na ludzkich fibroblastach”, wyjaśnia dr Radziejewska-Choma. „Dziś mamy w końcu preparat kolagenowy, który nie wywołuje niepożądanych działań ubocznych, a zawarta w nim substancja aktywna pochodzi z organizmu konia”. Nithya, bo o tym produkcie mowa, zawiera kolagen typu I,który podaje się do skóry na zasadzie mezoterapii. „Preparat ma formę proszku, który tuż przed podaniem rozpuszcza się w soli fizjologicznej. To sprawia, że kolagen rozpada się do tripeptydów i amino-kwasów, dzięki czemu nie alergizuje. Tripeptydy to cząsteczki bioaktywne – pobudzają czynniki wzrostu i namnażanie się nowych fibroblastów. Te zaś zaczynają produkować nowy, młody kolagen typu III. Dodatkowo biopeptydy zawarte w preparacie wyhamowują proces niszczenia kolagenu”, mówi lekarz.

„Zazwyczaj jedną fiolkę preparatu, czyli 5 ml, wykorzystuje się na obszar twarzy, szyi, dekoltu i ewentualnie dłoni. Skóra po zabiegu staje się bardziej jędrna, a zmarszczki mniej widoczne. Zabiegi z użyciem specjalnego preparatu Nithya Body można stosować także na ciało, zmniejszając widoczność blizn i rozstępów. Bardzo dobrze sprawdza się też przy tzw. pelikanach, wiotkiej skórze brzucha, łokci, kolan i wewnętrznej strony ud”, mówi dr Radziejewska-Choma.

Kolagen w kremie

Cząsteczka kolagenu ma zbyt duży rozmiar, by mogła wniknąć w skórę. Mimo to jest cenionym składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych ze względu na swoje właściwości wygładzające, nawilżające i regenerujące. Kolagen nałożony na skórę tworzy na jej powierzchni bardzo cienką błonę utrudniającą parowanie wody. W efekcie perfekcyjnie nawilża. W produktach z kolagenem znajdują się też polipeptydy (wśród nich często wykorzystywany w kosmetykach matrixyl), które mają zdolność przenikania przez naskórek i przyspieszania regeneracji komórek skóry.

Nie tylko dla weganek

Kolagen produkowany jest w naszej skórze, dlatego warto właściwie ją stymulować, by ta „fabryka” działała pełną parą. Możemy popijać białą herbatę – zawiera dużo antyoksydantów, które chronią kolagen i elastynę przed rozpadem. Bogatym źródłem właśnie antyoksydantów są też ciemnozielone liście, jak szpinak czy jarmuż, oraz jagody i borówki. W walce o kolagen przyda się również likopen zawarty w burakach i pomidorach. W odnowie zapasów kolagenu dużą rolę odgrywa witamina A, którą znajdziemy w marchewkach i batatach. Czosnek zaś jest źródłem tauryny i siarki – mikroelementów niezbędnych do produkcji kolagenu. „Również w pielęgnacji warto serwować skórze antyoksydanty, produkty z witaminą C i retinolem”, przekonuje dr Radziejewska-Choma.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze