1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Pokaz dokumentu „Poza modą” – Naprawmy modę w Czarny Piątek

Pokaz dokumentu „Poza modą” – Naprawmy modę w Czarny Piątek

23 listopada Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza do spędzenia wspólnie wieczoru w Kinie Wisła.  W programie pokaz filmu dokumentalnego „Poza modą” pokazującego ciemną stronę przemysłu modowego oraz debata poświęcona odpowiedzialnej modzie. Przestrzeń kinowa zostanie zaaranżowana na interaktywną wystawę edukacyjno-inspirującą. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Zakupowe szaleństwo, które potrwa aż do Bożego Narodzenia, zaczyna się w ostatni piątek listopada. Niskie ceny, ciuchy za grosze – brzmi świetnie. Niestety tylko brzmi. Szukając sposobu na zaoszczędzenie paru złotych nie zastanawiamy się czy kolejna rzecz jest nam potrzebna, nie myślimy też o tym kto płaci za nią prawdziwą cenę. Sklepy wabią nas promocjami, które osiągane są kosztem głodowych zarobków i fatalnych warunków pracy osób szyjących ubrania.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zachęca, aby spędzić ten dzień inaczej. Nie w sklepie i nie na wyprzedaży, ale wspólnie zastanawiając się jak naprawić modę na świecie i w Polsce. Jak przemysł szybkiej mody wpływa na środowisko naturalne i produkcję śmieci? Kto płaci prawdziwą cenę za kolejne kolekcje znanych marek odzieżowych i obuwniczych? Jak sprawić, żeby moda również wybrała kierunek slow? Na te i inne pytanie będziemy chcieli odpowiedzieć podczas piątkowego spotkania w Kinie Wisła.

Godz. 20:00 „POZA MODĄ” reż.  Jaak Kilmi, Lennart Laberen 60 min. Wstęp WOLNY!

 

Żyjemy w erze globalnej konsumpcji, której poziom rośnie w zastraszającym tempie. Prym wiedzie coraz szybciej rozwijający się przemysł modowy. Tysiące fabryk w krajach globalnego Południa produkują nie tylko odzież dla dużych korporacji, ale także tony toksycznych odpadów.  Projektantka mody Reet Aus ma ambitny plan zmiany świata. Aus zrozumiała, że jedynym sposobem walki z przemysłem mody jest zmiana go od wewnątrz. Film jest fascynującą podróżą po najważniejszych miejscach na mapie europejskiej mody, plantacjach bawełny w Ameryce Południowej i miejscach masowej produkcji taniej odzieży. Jest również portretem samej projektantki Reet Aut, która jeżdżąc po całym świecie próbuje naprawić przemysł modowy.

Odkąd szybka moda weszła na scenę na początku lat 90., priorytetem stała się niska cena odzieży. Celem jest znalezienie najtańszej tkaniny, najprostszego kroju i najtańszego sprzedawcy. Weźmy parę dżinsów: surowiec jest uprawiany na południowoamerykańskich plantacjach bawełny, tkany w Indiach, a spodnie szyte są w Bangladeszu. Stamtąd odzież jest wysyłana do sklepów na całym świecie.

Na nasze półki sklepowe trafia tani, niskiej jakości produkt. Ubrania straciły swoją wartość, a ludzie używają ich jak chusteczek jednorazowych. Taki system jednak powoduje ogromne zniszczenie środowiska, produkcje góry odpadów przemysłowych. Przy produkcji ubrań regularnie łamane są prawa człowieka oraz pracownicze. Twórcy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie: czy jest z tej sytuacji jakieś wyjście?

Po pokazie filmowym zapraszamy na spotkanie. W dyskusji wezmą udział ekspertki specjalizujące się w temacie odpowiedzialnej mody:

  • Marta Karwacka z 
  • Monika Krawczykowska ze
  • Fundacji .
Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej.

Ponadto w przestrzeni kinowej zostanie zaaranżowana interaktywna wystawa edukacyjno-inspirująca – „NAPRAWMY MODĘ”. Wystawa pokaże nie tylko drugą stronę przemysłu odzieżowego, ale przede wszystkim praktyczne wskazówki, co można zrobić, by drobnymi kroczkami naprawić system. Jedna część instalacji, które staną w holu Kina Wisła będzie pokazywała co zrobić, by przyczynić się do globalnej zmiany, zmniejszenia ilości odzieżowych śmieci i poprawienia losu osób pracujących w przemyśle odzieżowym. W myśl idei „Dziel się pozytywnie!” powstanie również Give box, w którym będzie można coś zostawić lub zabrać coś, co ktoś tu włożył. Wystawę będzie można oglądać przez cały weekend. 

­­­­­­­­­­­­­­­­­­Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Chcemy sprawić, by w gąszczu towarów i usług każdy mógł odnaleźć produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska i godności pracowników, dlatego szukamy informacji o tym kto szyje nasze ubrania, jak kupić produkty żywnościowe bezpośrednio od rolnika, czy gdzie szukać odpowiedzialnych producentów.

Więcej informacji:

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze