1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Kim jest Virginie Viard - następczyni zmarłego Karla Lagerfelda?

Kim jest Virginie Viard - następczyni zmarłego Karla Lagerfelda?

fot. BEW photo
Słynny projektant, wieloletni dyrektor kreatywny domu mody Chanel zmarł w zeszłym tygodniu w wieku 85 lat. Już od pewnego czasu rozbrzmiewały plotki, iż legendarny Karl Lagerfeld zmaga się z nowotworem trzustki, a stan jego zdrowia z dnia na dzień się pogarsza. Zostawił po sobie ogromne dziedzictwo, które będzie kontynuowane przez niejaką Virginię Viard - prawą rękę artysty. Kim jest Virginia Viard?

Karl Lagerfeld od lat wzbudzał emocje. Świat mody dzielił się na tych, którzy go uwielbiali i którzy twierdzili, że od zawsze kopiuje wszystko, co stworzyła sama Coco Chanel. Ale nawet ci ostatni przyznawali, że robił to genialnie. Kierował, zarządzał i wyznaczał trendy jako dyrektor kreatywny Chanel przez blisko 36 lat i nigdy nie pozostawił po sobie uczucia rozczarowania. Pokazy pod jego kierownictwem zawsze uchodziły za nieziemskie widowiska. Warto przypomnieć choć kilka, najbardziej spektakularnych - pokaz w zrekonstruowanej Akademii Francuskiej, czyli pokaz jesień/zima 2018, pokaz mody na "lotnisku" w Grand Palais, ogromny topniejący lodowiec na środku wybiegu podczas  Chanel Ready To Wear jesień-zima 2011/12, czy jeden z ostatnich pokazów, który zamienił Grand Palais w majestatyczny ogród rodem z XVIII wieku.

Od ponad 30 lat jego wierną przyjaciółką i oddaną pracownicą (którą sam nazywał swoją prawą ręką) była właśnie Virginia Viard. Swoją przygodę z projektantem zaczęła od stażu w domu mody Chanel, gdzie od razu zwróciła na siebie uwagę ogromnym talentem, pracowitością i oryginalnymi pomysłami. Lagerfeld w wielu wywiadach podkreślał, że podziwia Viard za to, że jest w stanie go zaskoczyć. I zachwycić. A to nie zdarzało się często.

O jej życiu prywatnym wiadomo jednak niewiele. Virginia uchodzi za osobę cichą, skromną i nieprzepadającą za jakimkolwiek rozgłosem. Swoją pozycją nigdy się nie chwaliła, nigdy nie starała się jej wykorzystać, czy "wypłynąć" na barkach znanego kreatora mody.

O tym, że to właśnie ona ma stanąć na czele jednego z największych domów mody na świecie zaczęło być głośno podczas ostatniego z pokazów Chanel. Już wtedy mówiono o tym, że Lagerfeld coraz bardziej wycofuje się z roli dyrektora kreatywnego ze względu na coraz słabsze zdrowie i podeszły wiek. W praktyce to Viard zajmowała się każdym elementem w procesie powstawania nowych kolekcji i szykowaniem pokazów. Od dawna stała się nie tylko prawą, ale i lewą ręką Karla, co ten sam wielokrotnie podkreślał.

Po jego śmierci, praktycznie wszyscy przekonani byli, że to właśnie ona zostanie wybrana na jego miejsce, bo tak jak nikt będzie wiedziała, jak spowodować, by "Dziedzictwo Gabrielle Chanel i Karla Lagerfelda nadal żyło". Takie oświadczenie wystosował dom mody Chanel jednocześnie potwierdzając, że dalsze prowadzenie marki powierza właśnie Virginii Viard. Jesteśmy ogromnie ciekawi, jak sobie poradzi, ale biorąc pod uwagę fakt, iż przez tyle lat cieszyła się największym zaufaniem takiej legendy, jak Karl Lagerfeld, jesteśmy przekonani, że jeszcze nas zaskoczy.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze