1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Zabiegi z kwasami na regenerację skóry po zimie

Zabiegi z kwasami na regenerację skóry po zimie

fot. iStock
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Złuszczanie to podstawowy zabieg, którym powinno się rozpocząć odnowę skóry po zimie. Seria peelingów chemicznych usunie szary, martwy naskórek i odblokuje pory. Cera będzie jasna i promienna. 

Aneta Walczak, kosmetolog i ekspertka marki Sesderma

Marka Sesderma słynie ze świetniej jakości peelingów chemicznych. W ofercie jest cały wachlarz kwasów: traneksamowy, ferulowym, migdałowy, salicylowy… Ale idąc do gabinetu, musimy wiedzieć, który z nich chcemy wybrać? O tym powinien zdecydować specjalista. Dobry gabinet ma w swojej ofercie szerokie spektrum substancji. Każda z nich ma inne działanie i jest przeznaczona do innego typu skóry, jedne do tłustej i problematycznej, inne do suchej i wrażliwej. Aby dobrze określić stan i rodzaj skóry, konieczna jest dokładna analiza i wywiad prowadzony przed samym zabiegiem. My sami często błędnie oceniamy typ naszej cery. Poza tym stan naskórka zmienia się też po każdym zabiegu.

Kwasy kojarzą się ze skórą schodzącą płatami… Z peelingami chemicznymi wiąże się wiele stereotypów – że wywołują podrażnienia, że skóra schodzi jak u węża czy że nie można ich robić, gdy świeci słońce, bo natychmiast pojawią się przebarwienia. To nieprawda. Sesderma jest firmą hiszpańską. Tam słońce świeci cały rok. Dlatego marka opracowała również formuły na bazie kwasów, które nie mają działania fotouczulającego. Na przykład taki kwas ferulowy – mimo że ma w nazwie kwas i kojarzy się ze złuszczaniem jest to substancja, która działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, wzmacniająco, naprawia uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV i czynnikami zewnętrznymi oraz zapobiega powstawaniu przebarwień. Oczywiście nawet jeśli sama substancja – jak np. retinol – nie wchodzi w interakcję ze słońcem, to jednak powoduje ścieczenie naskórka, co oznacza, że musimy używać kremów ochronnych z SPF. Warto też wyjaśnić, że peelingi nie tylko złuszczają skórę. Dla przykładu zabieg na bazie kwasu traneksamowego może delikatnie złuszczać naskórek, ale jego głównym zadaniem jest przeciwdziałanie przebarwieniom, ukojenie i nawilżenie skóry. Poza tym kwas kwasowi nierówny. Przyjęło się, że kwas migdałowy jest delikatny i można go bez problemu stosować latem. Tymczasem wszystko zależy od jego stężenia i pH. Im mniejsze pH, tym peeling działa mocniej. Nowoczesne laboratoria opracowały  formuły pilingów w nanotechnologii, które dzięki odpowiednio małym i bezpiecznym nanocząsteczką transportują substancje aktywne w głąb skóry, zmniejszając podrażnienie naskórka.

Czy jeden zabieg wystarczy, czy potrzebna jest seria? Poprawę kondycji skóry najlepiej będzie widać po serii 4-6 zabiegów wykonywanych co 14-28 dni, w zależności od rodzaju zastosowanego kwasu. Peelingi stymulują skórę do produkcji kolagenu, elastyny, działają przeciwzmarszczkowo, ale też oczyszczająco. Czasami po pierwszym zabiegu, jeśli skóra jest lekko zanieczyszczona, następuje tzw. detoks. Jestem jednak przeciwniczką sztywnego założenia, że jeśli za pierwszym razem zastosowaliśmy np. kwas migdałowy, to musimy się trzymać do końca serii. Skóra po każdym peelingu zamienia swoja strukturę. Po dwóch tygodniach, gdy wracamy na kolejny zabieg, skóra może mieć już zupełnie inne potrzeby.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze