1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Kosmetyki naturalne - jak je rozpoznać i gdzie kupić?

(Fot. materiały partnera)
Powszechnie wiadomo, że kosmetyki naturalne są korzystne dla naszego ciała. Skóra i włosy o wiele lepiej przyswajają ich składniki od tych syntetycznych, zawartych w alternatywnych produktach. Tylko skąd mieć pewność, że kosmetyki są naprawdę naturalne? Gdzie je kupować?

Powszechnie wiadomo, że kosmetyki naturalne są dobre dla naszego ciała. Skóra i włosy o wiele lepiej przyswajają składniki pochodzenia naturalnego od tych syntetycznych, zawartych w alternatywnych produktach. Tylko skąd mieć pewność, że kosmetyki są naprawdę naturalne? Gdzie je kupować?

Kosmetyki naturalne - czym się wyróżniają?

są produkowane wyłącznie ze składników naturalnych. Nie ma w nich sztucznych dodatków. W składzie znajdują się substancje pochodzenia roślinnego lub mineralnego oraz zwierzęcego (od żywych zwierząt np. mleko, jaja). Również produkcja przebiega naturalnie - poprzez procesy ucierania, filtracji, suszenia, tłoczenia. Warto też podkreślić, że kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach, a składniki pochodzenia roślinnego uprawiane są na terenach wolnych od substancji chemicznych.

Certyfikaty i skład

Jak rozpoznać kosmetyki naturalne? Najprostszą wskazówką do identyfikacji takiego produktu będzie certyfikat. Istnieje kilka instytucji, które wydają certyfikaty potwierdzające naturalność kosmetyku. W Polsce najpopularniejsze są: Cosmebio, Ecocert, Demeter, NaTrue, BDIH. Kosmetyki naturalne powinny być oznaczone symbolem danej instytucji, dlatego dobrze jest znać ich wygląd. Kolejną rzeczą, na którą warto zwracać uwagę jest skład. Po jego sprawdzeniu zyskasz pewność tego, czy dany kosmetyk został rzeczywiście wyprodukowany z naturalnych składników. Nie powinien zawierać konserwantów oraz chemii. Unikaj szczególnie kosmetyków, które próbują udawać naturalne, a w składzie posiadają zaledwie kilka procent cennego składnika np. masła shea.

Gdzie kupować kosmetyki naturalne?

Po kosmetyki najczęściej wybieramy się do drogerii, jednak w przypadku naturalnych produktów pielęgnacyjnych nie jest to do końca dobry pomysł. Dlaczego? Drogeryjna oferta jest ciągle dość uboga w kosmetyki naturalne. Pojawiają się one raczej sezonowo, a nałożona na nie marża potrafi przyprawić o ból głowy. Kosmetyki naturalne można również kupić w aptekach oraz sklepach ekologicznych. Niestety i w tych miejscach oferta jest stosunkowo niewielka. Zazwyczaj składa się z produktów najpopularniejszych marek, które niekoniecznie spełnią potrzeby każdego konsumenta. Dobrym pomysłem jest więc kupowanie kosmetyków naturalnych w Internecie. Nawet sklepy pozornie nieprzystosowane do tego, np. supermarkety online, posiadają w swojej ofercie wiele naturalnych produktów pielęgnacyjnych. Ponadto w sieci łatwiej jest też o promocje. Dzięki temu można nawet zaoszczędzić.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze