1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Szwajcarskie zegarki i ich niesamowita historia

Zainteresowanie ludzkości upływającym czasem sięga czasów przed naszą erą. Wraz z rozwojem techniki, poszczególni mistrzowie stopniowo zmniejszali rozmiary zegarów, aż wreszcie nastały czasy zegarków kieszonkowych i naręcznych. Droga do powstania światowej marki była długa i trudna, ale dzięki uporowi i kilku szczęśliwym zbiegom okoliczności osiągnięto międzynarodowy sukces. Jeśli ktoś zastanawia się z czym kojarzy się Szwajcaria, zegarki są pierwszą odpowiedzią, jaka przychodzi do głowy.

Powstanie zegarka osobistego - początki wielkiego przemysłu

Kiedy w XVI wieku, w Niemczech konstruowano pierwszy zegarek osobisty, z pewnością nie spodziewano się takiego sukcesu. W tym samym czasie, w Szwajcarii ogarniętej wojnami religijnymi i nękanej przez silnych i wpływowych sąsiadów nie myślano jeszcze nawet o rozwoju branży zegarmistrzowskiej. Żadna gałąź gospodarki nie miała szans rozwoju w kraju z deficytem surowców naturalnych, na trudnym terenie, gdzie dodatkowo wielokulturowość i brak jakiegokolwiek uregulowania systemu politycznego nie sprzyjały zapanowaniu na chaosem. Szwajcaria nie istniała w kształcie jaki znamy dziś i nie była państwem, jakie znamy dziś. Ten fakt obrazuje drogę jaką Szwajcarzy musieli przejść, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym dziś się znajdują.

Szwajcarskie zegarki - potrzeba matką wynalazków

Pierwsze zegary osobiste były bardzo duże i nie przypominały dzisiejszych zgrabnych zegarków. Pomimo tego, że ich kształt nie był wygodny, bardzo szybko stały się symbolem luksusu. Wielkie "busole" pomimo tego, że nie były praktyczne symbolizowały majętność. Pierwszymi konstruktorami zegarków byli francuscy kalwiniści, powszechnie uważani za bardzo przedsiębiorczą grupę kupców, rzemieślników i mieszczan. Kiedy na terenie Francji wybuchały kolejne wojny religijne, kalwiniści przenieśli się do Republiki Genewskiej, gdzie władzę sprawował sam Jan Kalwin. Doktryna kalwinizmu zabraniała noszenia każdego rodzaju biżuterii, jednak zegarek nie był za nią uznawany. Zegarek od początku był urządzeniem praktycznym, więc z jego noszeniem nie było żadnego problemu.

Kiedy kalwiniści przenieśli się do Republiki Genewskiej zabrali ze sobą całą wiedzę dotyczącą konstruowania zegarków, a ta w połączeniu z genewskimi złotnikami dała początek luksusowych firm zajmujących się tworzeniem szwajcarskich zegarków. Bogata już wówczas społeczność Genewy zapragnęła tych drogich i pięknych przedmiotów, które zastępowały im biżuterię. Kiedy w XVII wieku w Genewie produkcja zegarków miała się znakomicie, zegarmistrzowie przenosili się do innych miast, rozszerzając popularność małych dzieł sztuki. Po pewnym czasie zegarki zaczęto eksportować, a klientami szwajcarskich firm zegarmistrzowskich była między innymi polska arystokracja pod zaborami i na emigracji.

Zegarek szwajcarski polskiego pomysłu

Antoni Patek, założyciel jednej z największych firm zajmującej się masową produkcją zegarków osiadł w Szwajcarii po udziale w powstaniu listopadowym i Wielkiej Emigracji. Podobnie jak wielu innych wybrał Genewę z powodu prężnie działających biznesów i silnej pozycji ośrodka artystycznego. Dokładnie tak samo zrobił Józef Płonka, założyciel pierwszego krakowskiego zakładu zegarmistrzowskiego. Po latach działalności, najsłynniejszy krakowski zegarmistrz wciąż działa, co oznacza, że dziedzictwo Józefa trwa i ma się bardzo dobrze. Świadczyć może o tym rozszerzenie działalności o sklep internetowy Zegarmistrz.com.

Patek sukcesywnie rozwijał swoją firmę, ale przełomowym momentem było spotkanie na swojej zawodowej drodze Adriena Philippe'a, konstruktora przełomowego mechanizmu naciągowego z koronką. Dzięki jego wynalazkowi nie trzeba było nakręcać zegarka za pomocą specjalnego kluczyka. Szwajcarskie zegarki zyskały na spotkaniu tych dwóch wizjonerów, którzy chcieli produkować najpiękniejsze zegarki na świecie. Wydarzeniem, które sprawiło, że marka Patek Philippe stała się światowym bestsellerem było zakupienie ich wyrobu przez Królową Wiktorię. Od tego pamiętnego momentu w 1851 roku, ich popularność tylko rosła.

Precyzja wykonania - trwałość na lata

Szwajcarski zegarek kojarzy się z precyzją wykonania i najwyższą jakością. Zaufanie klientów, jakie posiadają firmy produkujące zegarki szwajcarskie to efekt wysokiej jakości i precyzji, którą gwarantują. Od samego początku szwajcarskie zegarki cechowała niezawodność i tak jest do dziś. Wiele firm chcąc oferować swoim klientom towar najwyższej jakości decyduje się na sprzedaż szwajcarskich zegarków.

Takie firmy jak , które znają branżę zegarmistrzowską od podszewki, nie bez powodu oferują zwłaszcza zegarki szwajcarskie. Piękne, solidne i precyzyjne - te cechy sprawiają, że zegarek będzie służył długie lata.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze