1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Moda i sztuka

Pepe Jeans z nadrukami z grafik Andiego Warchola
Mariaż mody ze sztuką nie jest żadną nowością. Od dawna te dwa światy się przenikają, sztuka często inspiruje modę, a nawet sama moda jest częścią sztuki. Nikogo nie dziwią wystawy słynnych projektantów w muzeach czy galeriach.

W 1936 roku Elsa Schiaparelli zaprojektowała długą, białą suknię, na której je przyjaciel Salvador Dali namalował czerwonego homara. Stworzyła też sukienkę-szkielet oraz jedno z najsłynniejszych nakryć głowy:  kapelusz-but.

Wszystko utrzymane w duchu surrealizmu. Całkiem niedawno powstała nowa polska marka zainspirowana bezpośrednio projektem Elsy Schiaparelli. To marka Lobster (ang. Homar), którą założyły dwie doświadczone projektantki: Maja Palma (współzałożycielka Simple Creative Products) i Ewa Jagielska- Żak (projektantka Leo Lazzi). W kolekcji znajdziemy bluzki i sukienki z motywem homara, którego namalował polski artysta Andrzej Pągowski. Historia lubi się powtarzać…

Znana jest też historia o Yves Saint Laurent, który na cześć dzieł Piet’a Mondriana zaprojektował sukienkę. Wpływy Mondriana odnajdujemy do dziś.

W tym sezonie wpływ innego wielkiego artysty znajdziemy w kolekcji Pele Jeans.

To hołd złożony Andy’emu Warholowi. To ubrania inspirowane pop Artem, pojawiają się tu motywy dla niego charakterystyczne: zupa Campbell, dolar, głowa Marilyn Monroe. Trochę z przymrużeniem oka, idealne na nadchodzący karnawał.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze