1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda
 4. >
 5. Nowa kolekcja Anny Orskiej utkana w dolinie Inków

Nowa kolekcja Anny Orskiej utkana w dolinie Inków

Nowa kolekcja Anny Orskiej powstała wysoko w peruwiańskich andach (Fot. materiały prasowe)
Nowa kolekcja Anny Orskiej powstała wysoko w peruwiańskich andach (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Najnowsza kolekcja Anny Orskiej powstała w Peru. Projektantka stworzyła ją wysoko w Andach, pracując z lokalnymi rzemieślnikami. Ręcznie tkane i wyszywane kamieniami naturalnymi naszyjniki, bransolety i kolczyki zachwycą wszystkich miłośników biżuterii.

To już piąta wyprawa Anny Orskiej w ramach cyklu Warsztaty Świata. Aby zgłębić tradycyjne techniki tworzenia biżuterii projektantka terminowała już w warsztatach lokalnych mistrzów w Nepalu, na Bali, w Wietnamie, w Meksyku, a ostatnio w położonych 4 000 metrów nad poziomem morza andyjskich wioskach.

Głównym motywem kolekcji Peru są peruwiańskie tkaniny, które dzięki bogatej symbolice są opowieścią lokalnych tkaczy o życiu wśród monumentalnej przyrody, historii i wierzeniach całych społeczności. Wykorzystując tradycyjne tkaniny peruwiańskie w biżuterii, Anna Orska przeniosła te opowieści do Polski. Tkaniny zostały udekorowane haftem koralikowym, w którym wykorzystano kamienie naturalne, takie jak szafiry, rubiny, granaty, akwamaryny, onyksy czy piryty.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Z okazji premiery kolekcji Peru rozmawiamy z Anną Orską

Skąd wziął się pomysł, by część kolekcji, którą można kupić w butikach ORSKA powstawała we współpracy z rzemieślnikami z dalekich krajów? Pomysł kształtował się stopniowo. Projektuję biżuterię od wielu lat i w swojej pracy spotykałam rzemieślników pełnych pasji, którzy zajmowali się najróżniejszymi technikami. Mistrzowie w swoim fachu odsłaniali przede mną tajniki rzadkich sztuk, czasami zapomnianych, wymierających. Eksplorowałam polskie rzemiosło, aż postanowiłam sięgnąć dalej, spojrzeć szerzej. Pomyślałam, że w różnych zakątkach świata mogę znaleźć specjalistów wykorzystujących w swojej pracy techniki o których nawet nie mam pojęcia. Postanowiłam, że będę ich szukać, by przybliżyć moim klientkom ich niezwykłe umiejętności, egzotyczne materiały i oryginalne wzory. Każde z miejsc, w którym powstawały podróżnicze kolekcje ORSKA, pełne jest symboli, których znaczenie bliskie jest także nam, Polakom. Okazało się, że fundamentalne kwestie są ponadczasowe, niezależne od zmieniającego się świata i równie ważne w każdej kulturze.

W sprzedaży właśnie pojawiła się kolekcja, którą tworzyłaś w Peru. Ale zanim trafiłaś w Andy, w poszukiwaniu inspiracji przemierzyłaś Meksyk, Bali, Wietnam i Nepal. Jak wygląda taka podróż? Jak znajdujesz warsztat, z którym później współpracujesz? Najczęściej, jeszcze w Polsce, robię research i szukam informacji o ciekawych rzemiosłach. Następnie mój mąż, Przemek, który podróżuje ze mną i wspiera mnie w logistyce wyjazdów, rezerwuje bilety lotnicze i pierwszy nocleg. A potem zaczyna się prawdziwa przygoda! Wiemy czego szukamy, ale nie zawsze wiemy, gdzie to znaleźć. Podróżujemy, więc od wioski do wioski, poznajemy ludzi, rozmawiamy, pytamy. Najczęściej komunikujemy się językiem gestów i życzliwych uśmiechów. Czasem zdarza się tak, że rzeczywistość weryfikuje moje oczekiwania na dany temat i wówczas muszę być elastyczna i zmienić plany. Taka sytuacja miała miejsce w Wietnamie, do którego pojechałam po perły. Wymyśliłam sobie, że zatrudnię się na plantacji i wrócę do swojej pracowni z własnoręcznie zebranymi egzemplarzami. Na miejscu okazało się jednak, że zadanie nie jest proste – każde takie miejsce było nastawione na produkcję hurtową, a ja jednak w tym wymiarze jestem tylko detalistą. W efekcie, dzięki ogromnej determinacji i samozaparciu, w kolekcji pojawiły się perły, ale biżuteria powstała głównie w oparciu o starożytną technikę lakowania z warsztatu nieopodal Hanoi, który znalazłam będąc już na miejscu.

A co skradło Twoje serce w Peru? Jakie rzemiosło dominuje w kolekcji, którą stworzyłaś w tym kraju? W Peru dominuje tkactwo. Miałam taki przedmiot na studiach i wydawało mi się, że ten rodzaj sztuki nie powinien sprawiać mi trudności. Okazało się jednak, że byłam w błędzie. Umiejętności peruwiańskich tkaczek są na absolutnie najwyższym poziomie. Panie tkają bardzo skomplikowane wzory z niemal matematyczną dokładnością i ponadludzką precyzją. Zanim jednak powstanie bogato zdobiona tkanina trzeba udać się w góry, powyżej wsi, i sprowadzić do gospodarstwa jedną z pasących się na zboczach alpak lub lam. Następnie należy ściąć wełnę i uprząść ją tradycyjnym sposobem, a uzyskany surowiec pofarbować w miejscowych naturalnych barwnikach, wysuszyć, zwinąć w motki, naciągnąć na krosna i w końcu zacząć tkać. To bardzo pracochłonny proces, miejscowa ludność wszystko robi samodzielnie. Na peruwiańskich wyżynach tkanie jest procesem społecznym. Cała wieś zbiera się by wspólnie pracować, dodatkowo dużą wagę przykłada się do tego, by praca dzielona była po równo i by każdy miał swoje zadanie do wykonania. Zachwyciła mnie ta wspólnotowość. Wykorzystałam wytworzoną przez andyjskich górali tkaninę, by stworzyć miękkie bransoletki, kolczyki i naszyjniki. Ta biżuteria tkana jest nitka po nitce ludzką ręką. Każdy kawałek ma swoje własne życie, które odzwierciedla ducha, umiejętności i osobiste historie twórcy. Ciosanie maczetą kopalowego drewna w Meksyku było dużo łatwiejszym zadaniem, naprawdę!

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

W czasach szybkiej mody wielu z nas nawet nie wie na czym polega tkanie! Jak wygląda taki proces? Co sprawiło Tobie największą trudność? Tkaniny, także te, które wykorzystałam w kolekcji, wykonane są w technice dwustronnej, dzięki niej powstaje materiał, w którym wzór jest taki sam po obu stronach, ale kolory są przeciwne. Tkanie to praca niby prosta, lecz wyjątkowo żmudna. W skrócie polega na podniesieniu wybranych nici osnowy, przepuszczeniu nici wątku, podniesieniu innej partii osnowy i znowu przepuszczeniu wątku. Każde podniesienie osnowy tworzy rząd punktów, niby-pikseli, które dopiero złożone w całość dadzą obraz. Po każdym przejściu wątek jest ubijany za pomocą bijaka, nazywanego w Peru ruki lub wichuna. Rolę ramy krosna pełnią dwie listwy, do których mocuje się nici osnowy. Uzupełnia je wbity w ziemię kij (albo rurka, pręt, cokolwiek) i... tkaczka. Na kiju zawiesza się jedną z listew, a rzemieślnik, siedząc na ziemi w odległości około dwóch metrów, napręża osnowę. Tkaczki całymi godzinami siedzą z wyprostowanymi nogami na ziemi i tkają. Wokół talii mają przepasany pas tkacki z doczepioną drugą listwą z osnową – delikatnymi ruchami do przodu i do tyłu odpowiednio naciągają lub poluzowują osnowę. Przyznam szczerze, że najtrudniej było mi właśnie przyzwyczaić ciało do tej pozycji. Dla kobiety z odległej Polski była ona wyjątkowo nienaturalna i niewygodna.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Inną trudnością była „matematyka”: liczenie nici osnowy, którą nić podnieść w którym momencie, żeby nie zepsuć wzoru – to wymagało niesamowitego skupienia i uważności. Błąd widać dopiero po kilku kolejnych liniach i właściwie nie do pomyślenia jest, aby cofnąć się i poprawić swoją pomyłkę  Stopnie skomplikowania wzorów są różne: zaczyna się od prostych, pojedynczych, potem się je multiplikuje, aż do złożonych kompozycji opartych o matematyczne reguły. Dlatego tkałam tylko proste wzory, nie byłam w stanie nawet zbliżyć się do takiego poziomu umiejętności jaki reprezentują miejscowi artyści.

Z drugiej strony przyjemnością było farbowanie przędzy z użyciem indygo czy kwiatów kiko, dających żółty barwnik, ponownie też zetknęłam się tutaj z żyjącą na kaktusach cochinilla (Czerwcem kaktusowym), z którego również w Meksyku pozyskuje się naturalny, czerwony barwnik w różnych odcieniach.

(fot. materiały prasowe) (fot. materiały prasowe)

Kto zajmuje się tkaniem w Peru? Kim są rzemieślnicy? Nici przędą głównie kobiety, choć w niektórych regionach zdarza się, że tę pracę wykonują także mężczyźni. Robią to w ciągu dnia, głównie na polu, podczas wypasania zwierząt. W poszukiwaniu warsztatu, z którym mogłabym współpracować przejechałam wiele wsi i mniejszych miejscowości położonych wysoko w górach. Kiedy przemierzałam te tereny siedząc na pace ciężarówki, widziałam zielone zbocza gór usiane kolorowymi punktami – tkaczki ubrane w barwne stroje widać bowiem z daleka. Głównie dziewczynki uczą się tkać od najmłodszych lat, jest to bowiem najcenniejsza umiejętność jaką matka może przekazać córce. Sytuacja kobiet w tych społecznościach nie należy do najłatwiejszych; często są one niepiśmienne, mówią tylko w keczua i nie potrafią komunikować się w urzędowym w Peru języku hiszpańskim. Dopiero od niedawna sytuacja powoli się zmienia, dziewczynki chodzą do szkoły i uczą się czegoś więcej niż procesu tkackiego. Ekonomiczna sytuacja jest tam bardzo trudna, nie ma miejsca na zbytki – każdy zarobiony pieniądz miejscowi wydają na najpotrzebniejsze rzeczy, jak leki czy obuwie. Przywiązuję ogromną wagę do etycznej współpracy z lokalnymi rzemieślnikami, chcę by otrzymywali godne wynagrodzenie, dlatego zaakceptowałam proponowaną mi stawkę, wiem, że sporo wyższą, niż otrzymują handlarze tkaninami w miastach, którzy sprzedają turystom przygotowane w górach wyroby.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Wspominasz o rozbudowanej symbolice, którą tkaczki wykorzystują w swojej pracy. Jakie wzory najczęściej pojawiają się na tkaninach? Tkaczki rozwinęły szerokie słownictwo motywów i technik. Niektóre z nich to proste kształty geometryczne, inne przedstawiają rośliny, zwierzęta lub cechy geograficzne. Część z nich odnosi się do historycznych wydarzeń lub scen z codziennego życia, czasem sięgają do kultury i religijnych symboli. Drobny, podstawowy wzór może tworzyć skomplikowane kreacje poprzez lustrzane odbicie, odwrócenie go lub powielenie. Takie wzory mogą być następnie umieszczone obok siebie, tworząc szeroką tkaninę o niezwykłej złożoności. Zdolność tkaczy andyjskich do tworzenia ekstremalnie rozbudowanych wzorów bez pisemnych zapisów sprawia, że tkanie jest sztuką niemal magiczną.

Ponadto każda społeczność wypracowała swoje wzory i techniki. Wielokrotnie, będąc w jednej z kolejnych wiosek, pochodzenie mojego ponczo było bezbłędnie rozpoznawane, mimo dużych odległości i wysokości. W miejscowościach, w których pracowałam często pojawiał się motyw lamy symbolizujący opiekę i dobrobyt, węża, symbolizującego odrodzenie czy atrybuty pumy (ogon, pazur ślad łapy), która reprezentuje władzę. Jednym z bardziej znaczących symboli jest znak przypisany Inti, bóstwu słońca. Niektóre wzory mogą pojawić się tylko w określonych sytuacjach, np. karmiące się wzajemnie kolibry (symbol miłości małżeńskiej) zdobią tkaniny będące podarkiem ślubnym. Wszystkie te wzory, ale także wiele innych, odnaleźć można w biżuterii, którą przywiozłam z tego niezwykłego miejsca.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

W kolekcji wykorzystujesz powstałe na miejscu tkaniny, jednak wełna kojarzy się gównie z ubraniami, nie z biżuterią… I na tym polega wyjątkowość tej kolekcji! Okazało się, że miękki materiał doskonale współgra z mosiądzem, który wykorzystujemy w pracowni ORSKA. Na przykład naszyjniki, które pojawią się w kolekcji są inspirowane taśmami z tradycyjnych kapeluszy, zwanych jakimas. Całość już w Polsce została przyozdobiona haftem koralikowym, w którym wykorzystane zostały ozdobne kamienie, m.in. szafiry, rubiny, granaty, akwamaryny, onyksy, piryty i wiele innych. Wszystkie kamienie są drobne i w większości fasetowane, dzięki czemu ornamenty peruwiańskie delikatnie połyskują. Wszystkie taśmy wykończone są dopasowanymi indywidualnie wykończeniami z mosiądzu.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

W kolekcji znajdują się głównie unikaty i serie limitowane składające się z kilku zaledwie sztuk. Poza długimi, zdobnymi naszyjnikami przygotowaliśmy również naszyjniki w formie taśm na szyję, utkane golfy, szerokie bransolety oraz duże kolczyki. Wszystkie elementy można nosić nie do pary, dowolnie mieszać z resztą biżuterii, bo łączy je peruwiański klimat. Kolekcję uzupełnia seria mosiężnych wzorów, w której wykorzystałam zaczerpnięte z tkanin symbole Inków.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Ile czasu zajmuje wykonanie takiej tkanej bransoletki? To dwa dni pracy, w trakcie których produkt przechodzi przez kilka par rąk. A naszyjnik? Ten zdobny, okazały powstawał ponad 30 godzin. To cztery dni robocze! Wyjątkowość kolekcji, która powstawała w odległych zakątkach Peru polega także na tym, że wiele osób poświęciło jej mnóstwo czasu, umiejętności i czułości. Każdy element jest osobistą opowieścią tkacza, unikatową manifestacją jego życia i społeczności ukrytą w symbolach. Nosząc biżuterię utkaną na peruwiańskich wyżynach, z każdym dniem dodając jej własnych znaczeń, możemy kontynuować historię zbudowaną na wątkach innych miejsc i kultur. Możemy dodać własny epilog.

Co najbardziej zapadnie Ci w pamięć z pobytu w tym niezwykłym kraju Ameryki Południowej? Z każdej wyprawy przywożę niezwykłe historie ludzi, z którymi współpracuję. Kolekcja powstawała w trzech miejscowościach: Ccachin, Choquecancha i Chahuaytire, we współpracy z ponad dwudziestoma niezwykłymi tkaczkami i tkaczami. Szczególnie mocno zaprzyjaźniłam się z Lucio i jego żoną Rosą. Lucio to lider tkaczy, wszyscy spotykaliśmy się wcześnie rano u niego przed domem, na ogrodzonym murem, porośniętym trawą placu, aby wspólnie zacząć pracę. To on przyjął moje zlecenie i rozdzielił zadania pomiędzy całą swoją społeczność. Lucio jest bardzo doświadczonym tkaczem, który wyszkolił dużą grupę przyszłych mistrzyń i mistrzów tkactwa. To od niego czasem dostawałam liście koki do żucia, które pomagały mi w walce z chorobą wysokościową. W żadnym zakątku świata nie przełamywałam tylu swoich słabości. Omdlenia i ból głowy, spowodowane dużą wysokością i małą ilością tlenu, palące, niszczące skórę słońce, porywisty wiatr – Peru hartowało mnie codziennie przez cały pobyt, za każdym razem dając odczuć, że nie jestem stąd.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Moda i uroda

Najpiękniejsze dodatki na nowy sezon - nowe kolekcje

fot. materiały prasowe Converse
fot. materiały prasowe Converse
Zobacz galerię 18 Zdjęć
Nowy sezon to także królestwo dodatków - butów, biżuterii, torebek, które przyniosą powiew świeżości i wprowadzą nas w nowe miesiące. Przedstawiamy najpiękniejsze z nich, które uzupełnią stylizacje i które szczególnie przykuły naszą uwagę.

Powiew świeżości na nowy sezon to nowości biżuteryjne od marki Apart, która prezentuje kolory lata zamknięte w przepięknych zawieszkach. W tym sezonie modna będzie biżuteria, którą widać, dlatego nie boimy się eksperymentować i łączyć ze sobą naszyjniki, kolczyki i bransoletki. Naszyjnik ze złota bądź zawieszka dopasują się idealnie do twoich stylizacji i posłużą jako idealna baza, którą połączysz ze swoją ulubioną biżuterią. Marka Apart proponuje wzory idealne dla minimalistek – z delikatną złotą zawieszką oraz tych, którzy lubią błyszczeć -  naszyjnik ozdobiony mieniącymi się w słońcu cyrkoniami. Wśród naszych ulubionych projektów znalazł się naszyjnik w najpiękniejszych odcieniach nadchodzącej wiosny.

Apart Apart

Ciekawą propozycję na nowy sezon ma również marka Monnari, która idealnie łączy minimalistyczny design z klasyczną kolorystyką w odcieniach beżu, czerni oraz szarości. Na nadchodzące miesiące marka stworzyła specjalną linię toreb wykonanych z recyklingowanego tworzywa, która świetnie wpisuje się w obowiązujące trendy.  Znajdziemy w niej niezastąpione listonoszki, worki z modnym pikowaniem, wygodne plecaki czy torebki typu shopper. Wszystko w duchu zrównoważonej mody i z wykorzystaniem ekologicznych materiałów.

Kolekcja Pandora Garden to wprost ukłon w stronę cieplejszych i lepszych dni. Delikatne pierścionki i charmsy z nowej kolekcji dopełnią każdy wiosenny look, a fioletowy odcień elementów z motywem stokrotki doda barwnego akcentu do każdej kompozycji. “Najnowsza kolekcja biżuterii Pandora ma inspirować do odkrywania na nowo tego, co nas otacza i spojrzenia na świat z nutą dziecięcej niewinności” mówią Francesco Terzo i A. Filippo Ficarelli, VP Creative Directors Pandory. To idealne uzupełnienie wiosennych, delikatnych stylizacji.

Najnowsza kampania eobuwia - "Każda para tworzy nową historię" to 10 historii, z którymi z łatwością możemy się utożsamić. Połączenie natury z miejską urbanistyką stworzyło tło do zaprezentowania różnych modeli butów, które pozwalają cieszyć się chwilą w każdym miejscu i sprawdzają się w różnych warunkach. W szerokiej ofercie znajduje się niemal 180 tys. produktów (buty i akcesoria) od 580 marek, w tym casualowych i sportowych m.in: Adidas, Togoshi, Guess, Pinko, Tommy Hilfiger oraz Calvin Klein. Eobuwie zachęca do cieszenia się z życia - modne i wygodne fasony obuwia umożliwiają wyrażanie swojego stylu oraz intensywny i aktywny tryb życia.

Eobuwie.pl Eobuwie.pl

Na wiosnę Converse przygotował mnóstwo propozycji na cieplejsze dni. Klasyki od tej marki to niezbędnik w każdej szafie, dlatego na tę porę roku brand z Bostonu oprócz wprowadzenia nowości do kolekcji przygotował nowe wersję ikonicznych sylwetek. Na nowy sezon marka Converse proponuje nam takie kultowe już modele, jak chociażby Chuck 70 noszone przez gwiazdy z całego świata, uwielbiane przez miliony. Swoją historię rozpoczęły kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu na stałe wpisały się w krajobraz popkultury. W nowym wydaniu pojawi się też model Crater, tym razem w damskiej wersji. Cholewka wykonana z nowoczesnej elastycznej dzianiny zapewnia oddychalność i łatwość zakładania. Z kolei podeszwa Crater Foam, jest lekka i responsywna. Co najmniej 35% wagi buta stanowi zawartość pochodząca z recyklingu. To kolejna propozycja Converse w duchu zrównoważonego rozwoju, którą trzeba mieć w swojej szafie.

W.KRUK przedstawia autorską kolekcję biżuterii Preludium, w której zdobiony barwnymi kamieniami koliber, stanowi najpiękniejszą zapowiedź wiosny - nowego początku. Autorska kolekcja Preludium stanowi połączenie kunsztu jubilerskiego z najnowszymi trendami oraz świeżością nadchodzącej wiosny. Wykonana ze srebra biżuteria Preludium zdobiona jest barwnymi cyrkoniami, a wybrane jej elementy pokryto szlachetnym różowym złotem. Przepiękna gradacja granatowych, zielonych, różowych i białych kamieni nadaje wyjątkową głębię koloru. Niezwykła gra światła i cieni sprawia, że biżuteria ożywa, a wielobarwny koliber zachwyca przy każdym ruchu i lśni pięknym blaskiem. Preludium to także wiele innych projektów - nowe wersje obrączek czy nowoczesne odsłony chokera i krawatki, które doskonale posują zarówno do eleganckich stylizacji, jak i białej koszuli.

 

 1. Moda i uroda

Najpiękniejsza biżuteria na sezon wiosna-lato 2021

Moschino (fot. Imaxtree)
Moschino (fot. Imaxtree)
Zobacz galerię 34 Zdjęcia
Najpiękniejsza biżuteria to taka, która zostanie z nami na lata. Oprócz najnowszych kolekcji i najciekawszych modeli na nowy sezon, które nas zachwyciły, przedstawiamy wam również te o ponadczasowym charakterze, które z dumą nosić mogą przyszłe pokolenia.

Symbolika ma dla niej wyjątkowe znaczenie - nie bez powodu mówi się, że jest to "biżuteria z duszą". Chyba nie ma drugiej projektantki, która tworzyłaby tak subtelne, a jednocześnie niezwykle wyróżniające i charakterystyczne projekty - na punkcie jej naszyjników słońca ozdobionych perłami oszalały tysiące kobiet w całym kraju. Anka Krystyniak tworzy biżuterię, która kryje w sobie niezwykłą moc - symbol Lunuli pojawiający się w wielu projektach to nic innego, jak sierpa księżyca – Luny, kobiecej energii, który jako talizman wzmacnia poczucie kobiecości; symbol Om, czyli najświętsza sylaba w hinduizmie opowiada o początkach wszechświata, uspokaja umysł, jest pierwotną siłą. Wśród nowości, które projektantka umieściła w swoich kolekcjach pojawił się symbol węża - zwłaszcza na nadchodzący sezon, symbolizujący przebudzenie i nową siłę do życia, stanie się idealnym dodatkiem do wiosennych stylizacji.

Oprócz tego, w nowej odsłonie znajdziemy też klasyki Anki - Isztar, Chai oraz Fatimę. Naszym hitem, o którym niezmiennie marzymy jest jednak przepiękny naszyjnik z kamieni naturalnych z symbolem Słonia wykonanym ze srebra 925 złoconego 24-karatowym złotem. W naszyjniku dodatkowo znajdują się trzy monetki oraz symbol Om. Słoń to symbol obecny w wielu kulturach i religiach. W Hinduizmie to Ganesha, który łączy w sobie mikro i makrokosmos – istnienie i nieistnienie. Daleki Wschód odwołując się do szarości skóry Słonia wiąże go z niebem i chmurami. Słoń to także zwierzę, które swoim ciałem podtrzymuje świat. Musimy mieć go w tym sezonie ze sobą.

Choć prawdopodobnie i ten rok nie przyniesie nam dalekich podróży i zbyt częstych wyjść "na miasto", w tym sezonie lansowana biżuteria będzie masywna i w rozmiarze XXL. Na wybiegach u największych projektantów pojawiło się również dużo biżuteryjnych ozdób do włosów, które również będą ogromne i rzucające się w oczy. Modnym elementem będą także florystyczne dodatki, które jak każdej wiosny łączą się z wyjątkowo przyjemnymi skojarzeniami.

Modne będą również grube łańcuchy - w złocie i w srebrze, które staną się idealnym dopełnieniem zwłaszcza dla tych, które lubią "przesadzić" z dodatkami. Sprawdzą się świetnie jako uzupełnienie zwłaszcza minimalistycznych i eleganckich stylizacji - w komplecie ze zwykłym T-shirtem i dżinsami oraz w parze z garniturem.

Jedną z naszych ulubionych marek, która w swojej ofercie zawiera wiele ciekawych propozycji różnego rodzaju łańcuchów jest Umiar. Naszyjniki w formie masywnych łańcuchów to inwestycja na lata, a w tak klasycznym i eleganckim wydaniu, jakie proponuje Umiar sprawdzą się w połączeniu z wieloma różnymi stylizacjami. W Umiarze podobają nam się przede wszystkim jego najprostsze wersje - zwłaszcza model z charakterystycznym dla kolekcji młotkowanym srebrem oraz wzorami nakrapianymi srebrnymi granulkami, przypominającymi kratery widoczne na powierzchni Księżyca.

Pierścionki-sygnety to jedne z naszych ulubionych dodatków. Uwielbiamy je nosić w wydaniu maxi - im więcej, tym lepiej. Łączymy je ze sobą w różnych kombinacjach - duże sygnety-amulety z cienkimi pierścionkami wzorowanymi na obrączki.

Przepiękne pierścionki i sygnety znajdziemy w ofercie jednej z naszych ulubionych marek biżuteryjnych - Lau Jewellery. Ich połączenia przyprawiają o zawrót głowy - idealny miks dużych, masywnych sygnetów z prostymi, delikatnymi pierścionkami w zasadzie wyczerpują miejsce na dodatki. Im wyrazistsze połączenia, tym lepiej - my zakochałyśmy się w połączeniu srebrnego sygnetu ze złotą satynową płytką oraz delikatnego pierścionka Straight Mini. Warty uwagi jest także wyjątkowo oryginalny Bubble Signet Ring, zwłaszcza z młotkowanym wykończeniem. Biżuteria od Lau to absolutny must-have zwłaszcza dla fanek nieco luźniejszego stylu - delikatnych, zwiewnych sukienek albo surferskich stylizacji.

Odważne i ponadczasowe, na wielkie wyjścia i specjalne okazje. Biżuteria stylizowana na dworską, królewską, rodem z bajek fascynuje od lat, w tym sezonie zaś stanie się wyjątkowo popularna, zwłaszcza w wydaniu retro. Dla tych, którzy kochają kryształy i ekstrawagancję polecamy kolekcję Swarovskiego, w której zgłębiono niezwykły potencjał kryształu. Kolekcja wywodząca się z „Matemagicznego Ogrodu” obejmuje szeroki wybór naszyjników, kolczyków, pierścionków, bransoletek i innych ozdób, w których uwydatnione zostały podstawowe, a zarazem magiczne właściwości kryształu. Dzięki nowatorskiemu podejściu do wielkości, szlifów i kolorów powstała pełna ekspresji, niesłychanie masywna i szalenie uniwersalna kolekcja zachęcająca wszystkich do uruchomienia swojej kreatywności i zadawania szyku z nutą swobodnej zabawy.

 

 1. Moda i uroda

Biżuteria na Walentynki - najpiękniejsze kolekcje znanych marek

Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora Rose może stać się pamiątką wspólnych, niezapomnianych chwil. (Fot. materiały prasowe)
Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora Rose może stać się pamiątką wspólnych, niezapomnianych chwil. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Walentynki to doskonała okazja, aby sprawić swojej partnerce, przyjaciółce lub innej bliskiej osobie miłą niespodziankę. Świetnym pomysłem będzie biżuteria, dzięki której wyrazimy nasze uczucia i upamiętnimy wspólnie spędzone chwile. Podpowiadamy, na które walentynkowe kolekcje warto zwrócić uwagę. 

Pandora

Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora może stać się pamiątką wspólnych, niezapomnianych chwil. Projektanci marki połączyli nowoczesny design z zaawansowanymi technikami produkcji i tak powstał wyjątkowy charms w kształcie róży oraz nowe zapięcie bransoletki w kształcie litery T z sercem. Elementy te stworzono z niezwykłą pasją, jubilerską precyzją i poszanowaniem otaczającej nas natury (aż 71% wykorzystanego srebra pochodzi z recyklingu).

Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora. (Fot. materiały prasowe) Ręcznie wykańczana biżuteria Pandora. (Fot. materiały prasowe)

W.Kruk

Zaręczynowy Pierścionek Doskonały od W.Kruk łączy tradycję z nowoczesnością, a także jubilerską perfekcję z najbardziej wymownym symbolem miłości. Ponadto symbolizuje uczucie, które trwa na zawsze. Pierścionek zdobi przepiękny brylant New Diamond w szlifie o kształcie serca, osadzony w trzyramiennej szlachetnej koronie złota. Ten szczególny rodzaj szlifu, z uwagi na swój kształt, wymaga szczególnej precyzji i jest niezwykle cenny - zupełnie jak miłość, którą symbolizuje.

Pierścionek Doskonały od W.Kruk. (Fot. materiały prasowe) Pierścionek Doskonały od W.Kruk. (Fot. materiały prasowe)

Jubiler Schubert

Przepiękną biżuterię na Walentynki znajdziecie również w ofercie Jubiler Schubert. W szczególności polecamy modny naszyjnik ze srebra pokryty złotem, delikatną bransoletkę z 14-karatowego złota z sercami oraz gustowne i eleganckie kolczyki punktowe w formie serc (również wykonane z 14-karatowego złota). Serce symbolizuje miłość w każdej postaci, dlatego biżuteria z tym motywem to doskonały sposób na okazanie uczuć bliskiej osobie.

Z okazji Walentynek Jubiler Schubert oferuje przepiękną biżuterię z motywem serca. (Fot. materiały prasowe) Z okazji Walentynek Jubiler Schubert oferuje przepiękną biżuterię z motywem serca. (Fot. materiały prasowe)

YES

Miłosne amulety z kolekcji Sweet Love to biżuteria dla tych, którzy są otwarci na uczucia. W roli głównej ponadczasowy symbol serca we współczesnej odsłonie. Dwie połówki różowych serc są na pozór inne, a jednak tworzą spójną i zachwycająca blaskiem całość. Smukłe złote serca zaskakują z kolei niebanalnym wzornictwem. W tych kolczykach, bransoletkach i naszyjnikach zamknięty został czar niewinnej miłości. To biżuteria, która zmieni ulotne chwile w ponadczasową pamiątkę.

Biżuteria z kolekcji Sweet Love marki YES. (Fot. materiały prasowe) Biżuteria z kolekcji Sweet Love marki YES. (Fot. materiały prasowe)

Swatch

Swatch sprzeciwia się sentymentalnej atmosferze. Modele z nowej kolekcji traktują bowiem miłość z przymrużeniem oka i nutą sarkazmu. P(e/a)nse-moi przykuwa wzrok czerwonym paskiem zdobionym sercami. Hate 2 Love ma dwa oblicza – za dnia mówi „I hate to love you”, lecz gdy zapada noc, jego tarczę rozświetla miłosne wyznanie „I love you”. Z kolei zegarki New Gent Beating Love i Gent Beating Pink w stylu retro emanują pozytywną energią. Który model wybierzesz dla swojej drugiej połówki?

Zegarki z walentynkowej kolekcji marki Swatch. (Fot. materiały prasowe) Zegarki z walentynkowej kolekcji marki Swatch. (Fot. materiały prasowe)

Lilou

Kolczyki Lune od Lilou to prawdziwy hit wśród światowych gwiazd oraz influencerów. W okładkowej sesji Marie Claire Hong Kong wystąpiła w nich popularna amerykańska piosenkarka Ava Max. Wcześniej pojawiła się w nich również Christina Aguilera oraz aktorka Annie Starke, która w sesji do Grumpy Magazine zaprezentowała też spektakularny pierścionek Luck z perłami. Jeśli chcesz wyrazić swoje uczucia za pomocą modnego prezentu, biżuteria od Lilou będzie świetnym wyborem.

Ava Max w kolczykach Luna od Lilou. (Fot. materiały prasowe) Ava Max w kolczykach Luna od Lilou. (Fot. materiały prasowe)

 1. Materiał partnera

Jak powiedzieć „kocham Cię” bez słów - biżuteria z przesłaniem od W.KRUK

Biżuteria to jeden z najintymniejszych symboli miłości. (Fot. materiały partnera)
Biżuteria to jeden z najintymniejszych symboli miłości. (Fot. materiały partnera)
Zobacz galerię 14 Zdjęć
Biżuteria to prezent doskonały. Szczególnie na walentynki, bo jest jednym z najbardziej intymnych symboli miłości, które można podarować ukochanej osobie. Oto nasze propozycje na walentynkowy prezent od marki W.KRUK. 

Biżuteria z motywem serca

Serce to jeden z najpiękniejszych i jednocześnie najbardziej dosłownych symboli miłości. A w dosłowności nie ma zupełnie nic przereklamowanego, zwłaszcza w walentynki. Serce jest uniwersalne i ponadczasowe - w formie biżuterii prezentuje się nadzwyczaj pięknie. Podwójny naszyjnik z dwoma delikatnymi sercami od W.KRUK zachwyci każdą minimalistkę. Jest niezwykle subtelny, a dzięki zawieszce wypełnionej blaskiem różowych drobinek, unikatowy i bardzo romantyczny. Z kolei złote kolczyki na ażurowym łańcuszku, z cyrkoniami w oprawie chaton, to subtelna klasyka w nowoczesnym wydaniu. Delikatny różowy kamień dodaje im blasku i niesie ze sobą przesłanie pełne miłości i piękna. Natomiast złota bransoletka to synonim francuskiego piękna ukrytego w prostej, ponadczasowej formie.

 

Naszyjnik różowe złoto z motywem serca W.KRUK, cena: 549 zł. Naszyjnik różowe złoto z motywem serca W.KRUK, cena: 549 zł.

Kolczyki złote serca z cyrkoniami W.KRUK, cena: 429 zł. Kolczyki złote serca z cyrkoniami W.KRUK, cena: 429 zł.

Bransoletka złota serce z cyrkonią W.KRUK, cena: 399 zł. Bransoletka złota serce z cyrkonią W.KRUK, cena: 399 zł.

Sekretniki

Coś w klimacie retro, z niezwykłym przesłaniem. Sekretniki to biżuteria nieco zapomniana, jednak tylko one potrafią w jedną chwilę przywołać w obdarowanej osobie najlepsze wspomnienia. W asortymencie marki W.KRUK znajdują się sekretniki zarówno dla miłośniczek złota, jak i srebra. Ten w kształcie serca to srebrny, klasyczny model. W zamykanym puzderku można ukryć zdjęcie bliskiej osoby lub schować liścik z wyznaniem, nosząc go blisko serca. Z kolei sekretnik w kształcie muszli, nieco bardziej oryginalny, został wykonany z pozłacanego srebra. Sekretnik może stać się osobistym talizmanem, piękną pamiątką i niebanalnym dodatkiem. Zawieszony na łańcuszku będzie też świetnie wyglądał z innymi naszyjnikami, noszonymi kaskadowo.

Srebrny sekretnik W.KRUK, cena: 209 zł. Srebrny sekretnik W.KRUK, cena: 209 zł.

Pozłacany srebrny sekretnik W.KRUK, cena: 279 zł. Pozłacany srebrny sekretnik W.KRUK, cena: 279 zł.

Biżuteria z motywem nieskończoności

Nieskończona - o takiej miłości marzy każdy z nas. Symbol nieskończoności w biżuterii pojawia się często, W.KRUK postanowił go natomiast pokazać w nieco inny sposób. W naszyjniku klasyczną odwróconą ósemkę zastąpiły piękne, przeplatające się wzajemnie obręcze. Naszyjnik wykonano ze złota, które jest uznawane za najcenniejszy metal szlachetny i utożsamiane z elegancją, szlachetnością i duchowością. Koło z kolei uważane jest za kształt idealny - symetryczny w każdej jego osi, przybierający wiele znaczeń symbol nieskończoności, wieczności, harmonii. Połączone ze sobą obręcze zdobiące ten złoty naszyjnik można interpretować jako symbol dwóch nierozerwalnie połączonych dusz. Symbolizuje życiowych partnerów dzielących najważniejsze uczucie towarzyszące człowiekowi - miłość. To perfekcyjny naszyjnik dla kobiet pewnych siebie, ceniących elegancję i prostotę. W komplecie z bransoletką zrobi jeszcze większe wrażenie.

Naszyjnik złoty obręcze W.KRUK, cena: 699 zł. Naszyjnik złoty obręcze W.KRUK, cena: 699 zł.

Bransoletka złote obręcze W.KRUK, cena: 549 zł. Bransoletka złote obręcze W.KRUK, cena: 549 zł.

Biżuteria z kamieniami miłości

Mniej dosłowne, ale nadzwyczaj piękne i unikatowe. Biżuteria z kamieniami doda blasku każdej kobiecie i sprawi, że poczuje się wyjątkowa. Kwarc różowy to kamień miłości, który emituje silną wibrację bezwarunkowego uczucia, radości, ciepła. W pierścionku z różowego złota doda elegancji i wytworności każdej kobiecie. Symetryczny szlif owalny w wyjątkowy sposób ukazuje cudowną głębie jego koloru. Z kolei szmaragd to kamień wyjątkowy ze względu na wyrazistą barwę i symbolikę. Nazywa się go klejnotem miłości i piękna oraz kojarzy z regeneracją, wewnętrzną harmonią oraz spełnieniem emocjonalnym. W złotych kolczykach, w towarzystwie diamentów, prezentuje się niepowtarzalnie. Kolczyki ze szmaragdem trafią w gust każdej kobiety ceniącej klasyczną elegancję oraz ponadczasowe wzornictwo. W kolekcji dostępny jest pierścionek do kompletu.

Pierścionek z różowego złota z kwarcem W.KRUK, cena: 799 zł. Pierścionek z różowego złota z kwarcem W.KRUK, cena: 799 zł.

Kolczyki złote ze szmaragdami i diamentami W.KRUK, cena: 3790 zł. Kolczyki złote ze szmaragdami i diamentami W.KRUK, cena: 3790 zł.

Pierścionek złoty ze szmaragdami i diamentami W.KRUK, cena: 1590 zł. Pierścionek złoty ze szmaragdami i diamentami W.KRUK, cena: 1590 zł.

Diament - kamień doskonały. Z białym złotem tworzy ponadczasowy duet, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Można śmiało stwierdzić, że o pierścionku z diamentem marzy każda kobieta. Ten od marki W.KRUK będzie wyborem idealnym, bo to synonim prostoty, elegancji i klasy. Świetny do codziennego noszenia, bo pasuje do każdej stylizacji i jednocześnie sprawia, że kobieta poczuje się wyjątkowo nie tylko od święta. Naszyjnik wykonany z dwóch rodzajów szlachetnego kruszcu – żółtego oraz białego złota - to z kolei propozycja na specjalne okazje. Klasyczny splot łańcuszka nadaje mu lekkości, a diamenty wnoszą niepowtarzalny, delikatny błysk.

Pierścionek białe złoto z diamentem W.KRUK, cena: 8290 zł. Pierścionek białe złoto z diamentem W.KRUK, cena: 8290 zł.

Naszyjnik złoty bicolor z diamentami W.KRUK, cena: 1090 zł. Naszyjnik złoty bicolor z diamentami W.KRUK, cena: 1090 zł.

Różowy ametyst kojarzy się z miłością, a biżuteria z nim jest romantyczna i niepowtarzalna. Delikatny pierścionek z różowego złota zdobiony ametystem to perfekcyjny wybór na walentynkowy prezent. Misterny szlif bagietkowy podkreśla cudowną pastelową barwę kamienia, a detale nadadzą charakter każdej stylizacji, uwodząc kunsztem i precyzją wykonania.

Pierścionek różowe złoto z ametystem W.KRUK, cena: 799 zł. Pierścionek różowe złoto z ametystem W.KRUK, cena: 799 zł.

 1. Moda i uroda

Odkryj na nowo Blask Świąt i zachowaj go na zawsze

W tym roku W.KRUK celebruje kobiecość, mówi o jej indywidualnym blasku i tworzy biżuterię, która ten blask podkreśla. (Fot. materiały partnera)
W tym roku W.KRUK celebruje kobiecość, mówi o jej indywidualnym blasku i tworzy biżuterię, która ten blask podkreśla. (Fot. materiały partnera)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
W świecie, który codziennie pokazuje nam, że jedyną stałą jest zmiana, łatwo się pogubić i zaplątać w natłoku codziennych spraw. Szczególnie wtedy, gdy nasz uporządkowany świat wywraca się do góry nogami, priorytety zostają zdefiniowane na nowo, warto przystanąć, pozwolić sobie na chwilę zadumy i refleksji. Pochylmy się nad tym co trwałe i niezmienne od lat. Wartości, tradycje - przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak ważne w pełnym wzruszeń okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Bieżący rok jest dla nasz wszystkich wyzwaniem, wystawił nas na liczne próby, przyniósł zamartwienia i troski. Wielu z nasz wciąż niepewnie patrzy w przyszłość, zastanawiając się jak będą wyglądały tegoroczne święta. Nawet jeśli nie będziemy mogli spędzić ich w tym samym co dotychczas gronie, pamiętajmy o naszych bliskich. Celebrujmy ten czas, pozwólmy sobie odpocząć od złych myśli, podarujmy odrobinę radości najbliższym. Na pewno wielu z nas zastanawia się co podarować ukochanym w tym szczególnym okresie.

Podpowiadamy więc, by zwrócić uwagę na prezenty, które będą trwałe, klasyczne, zostaną z nami na wiele lat, stanowiąc piękną świąteczną pamiątkę. Postawmy na jakość, oryginalne wzornictwo, kunszt i precyzję. Doceńmy te wartości, porzucając nietrwałe, jednosezonowe propozycje. Niech tegoroczne upominki zaczarują ulotne chwile, sentymentalnie przenosząc obdarowanych w świat wspomnień.

Warto zdecydować się na produkty polskich, sprawdzonych marek. Idealne propozycje, oferuje najstarsza marka jubilerska w Polsce - W.KRUK, która w tym roku świętuje jubileusz 180-lecia istnienia. W tym ważnym roku, W.KRUK celebruje kobiecość, mówi o jej indywidualnym blasku i tworzy biżuterię, która ten blask podkreśla.

Z pewnością każda z nas-kobiet - ucieszy się na widok pięknie zapakowanego podarunku od W.KRUK, skrywającego wyjątkowy prezent od serca. Specjalnie dla czytelniczek portalu Zwierciadło.pl, W.KRUK przygotowało kilka propozycji prezentów. Mamy pewność, że każdy z nich jest wyjątkowy i zostanie z Wami na zawsze. Dodatkowo, czeka na Was świąteczna niespodzianka! Przy zakupie biżuterii za powyżej 500 zł, otrzymacie piękną różową szkatułkę o wartości 149 zł, za 1 zł.*

Szkatułka W.KRUK: 149 zł. Srebrne kolczyki z cyrkoniami z kolekcji Blask od W.KRUK: 799zł. Szkatułka W.KRUK: 149 zł. Srebrne kolczyki z cyrkoniami z kolekcji Blask od W.KRUK: 799zł.

Biżuteria z przesłaniem

Celebruj swoją wolność bez końca, bez ograniczeń, na niezliczoną ilość sposobów, tak jak ambasadorka i współautorka  kolekcji Freedom UNLIMITED - Martyna Wojciechowska. W najnowszej odsłonie kolekcji Freedom, tytułowe UNLIMITED podkreśla niezliczoną liczbę możliwych kompozycji biżuterii, jak również mnogość sposobów interpretacji i realizowania własnej idei wolności oraz celebrowania blasku, który z niej płynie.

Kolczyki z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro): 499zł. Kolczyki z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro): 499zł.

Bransoleta z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro oksydowane): 229 zł. Beadsy: 129-179 zł/szt. Bransoleta z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro oksydowane): 229 zł. Beadsy: 129-179 zł/szt.

Bransoleta z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro, stal): 349zł. Bransoleta z kolekcji W.KRUK Freedom UNLIMITED (srebro, stal): 349zł.

Biżuteria ze złota

Doda Blasku każdej kobiecie, zarówno w delikatnych, bezkamieniowych formach, jak i ozdobiona drogocennymi diamentami. Biżuteria wykonana z tego szlachetnego kruszca będzie zawsze idealnym podarunkiem, nie tylko gwiazdkowym, a obdarowana osoba z pewnością poczuje się wyjątkowa.

Bransoletka W.KRUK (żółte złoto, białe topazy): 4990zł. Bransoletka W.KRUK (żółte złoto, białe topazy): 4990zł.

Bransoletka W.KRUK (żółte złoto, białe topazy): 899zł. Bransoletka W.KRUK (żółte złoto, białe topazy): 899zł.

Pierścionek W.KRUK (żółte złoto, agat): 799zł. Pierścionek W.KRUK (żółte złoto, agat): 799zł.

Kolczyki W.KRUK (żółte złoto, cyrkonia): 899zł. Kolczyki W.KRUK (żółte złoto, cyrkonia): 899zł.

Sekretniki

Jeśli w jedną sekundę zechcesz przywołać moc wspomnień w obdarowanej przez Ciebie osobie, nie znajdziesz lepszego prezentu niż sekretnik. W zamykanym wisiorku można ukryć zdjęcie bliskiej osoby lub schować liścik z wyznaniem. Sekretnik to osobisty talizman, który nosisz zawsze przy sobie, blisko serca.

Sekretnik W.KRUK (żółte złoto, rubin): 979zł. Sekretnik W.KRUK (żółte złoto, rubin): 979zł.

Sekretnik W.KRUK (srebro, cyrkonia): 219zł. Sekretnik W.KRUK (srebro, cyrkonia): 219zł.