1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Vivienne Westwood – punk nie umarł i ma się świetnie

Vivienne Westwood, pokaz męskiej kolekcji wiosna/lato 2018 (Fot. BEW Photo)
Vivienne Westwood, pokaz męskiej kolekcji wiosna/lato 2018 (Fot. BEW Photo)
Zobacz galerię 8 zdjęć
Wywarła ogromny wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Otrzymała od Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla mody i Order Imperium Brytyjskiego za rozsławienie na świecie Wielkiej Brytanii. Posiada ponad 60 sklepów i projektuje wyszukane stroje haute couture. Legendarna projektantka mody i biznesmenka Vivienne Westwood kończy dziś 79 lat. 

Jest niekwestionowaną punkową królową brytyjskiej mody i prawdziwym wulkanem kreatywnej energii. To ona wymyśliła anarchistyczne stroje Sex Pistols w latach 70. XX wieku. Nigdy się nie poddaje i nie brakuje jej pomysłów. Ekscentryczna i oryginalna, ale jednocześnie uważna i dbająca o najdrobniejszy szczegół we wszystkim, co robi. Artystka awangardowa i bezkompromisowa, dla której ubrania są czymś więcej niż tylko stylem, a dzięki działaniom na rzecz eko-aktywizmu po 40 latach pozostaje nadal w czołówce modowej branży.

Vivienne Westwood (Fot. Imaxtree) Vivienne Westwood (Fot. Imaxtree)

Vivienne Westwood urodziła się 8 kwietnia 1941 roku w niewielkiej wiosce Tintwistle na północy Anglii jako pierwsze dziecko Gordona i Dory Swire. Uczęszczała do Glossop Grammar School, później studiowała złotnictwo w Harrow School of Art.

W 1962 roku poślubiła Dereka Westwooda, praktykanta fabryki The Hoover Company (na ceremonię przygotowała własną suknię), jednak ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu i para rozwiodła się po trzech latach. W 1965 roku Vivienne spotkała Malcolma McLarena, późniejszego męża i menedżera punkowego zespołu Sex Pistols, z którym zrewolucjonizowała modę.

W 1971 rok Westwood i McLaren otworzyli sklep „Let It Rock”. Początkowo można było kupić w nim ubrania w stylu subkultury „Teddy boys”, jednak wspólnicy projektowali też kostiumy teatralne i filmowe, wykorzystując w nich punkowy styl. Po czterech latach zmieniono profil sklepu, a w ofercie zaczęły pojawiać się stroje dla fetyszystów, sadomasochistów i koszulki z pornograficznymi nadrukami. Chwilę później Westwood otworzyła kolejne cztery sklepy w Londynie oferujące coraz bardziej różnorodny asortyment. W 1988 roku podjęła współpracę z austriackim projektantem mody Andreasem Kronthalerem, za którego cztery lata później wyszła za mąż.

Vivienne Westwood (Fot. Imaxtree) Vivienne Westwood (Fot. Imaxtree)

Jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji. Zaprojektowała m.in. słynny kostium Madonny z teledysku „Rain” (1993), strój Elisabeth Shue z dramatu „Zostawić Las Vegas” (1995) oraz kreacje Cuby Goodinga Jr., Helen Mirren i Vanessy Ferlito w kryminale „Zawód zabójca” (2005). Ubierała również obsadę filmu „Seks w wielkim mieście” (2008), a także aktorów muzycznego dramatu „Kłopotliwy chłopak” z 2010 roku. Dziś odpowiada za stylizacje m.in. Gwen Stefani i Pharella Williamsa.

W 2006 roku królowa brytyjska Elżbieta II „za zasługi dla mody” przyznała jej tytuł szlachecki i podczas oficjalnej ceremonii w pałacu Buckingham uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego, przyznawanym obywatelom brytyjskim, którzy przyczynili się do rozsławienia Wielkiej Brytanii na całym świecie.

Vivienne Westwood (Fot. Imaxtree) Vivienne Westwood (Fot. Imaxtree)

W 2018 roku ukazał się film „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka” w reżyserii Lorny Tucker, będący fascynującym portretem nietuzinkowej osobowości legendarnej projektantki. Poznajemy w nim niezwykłą historię jej życia, mody, aktywizmu, znaczenia kulturowego oraz walki o utrzymanie integralności marki, zasad i dziedzictwa. Film przedstawia bogate materiały archiwalne i wywiady z współpracownikami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze