1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Popękane naczynka na nogach - jak pozbyć się pajączków?

Pojawieniu się naczynek sprzyja siedzący i stojący tryb pracy. (Fot. iStock)
Pojawieniu się naczynek sprzyja siedzący i stojący tryb pracy. (Fot. iStock)
Masz na nogach popękane naczynka, siateczkę niebieskich lub czerwonych żyłek? To teleangiektazje, nazywane pajączkami naczyniowymi. Choć potocznie mówi się, że są to popękane naczynka, tak naprawdę to tylko poszerzone żyłki. Jak usunąć pajączki na nogach?

Skąd te pajączki na nogach?
Skłonność do pękania naczynek może być zapisana w genach. Na pewno nie bez znaczenia są też hormony, zwłaszcza jeśli chodzi o naczynka na kończynach dolnych. Niestety, problem nasila się też z wiekiem, z upływem lat naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne. Poniżej 25. roku życia jedna czwarta populacji ma kłopoty z naczynkami, powyżej 70. dotyczy on już co drugiej kobiety.

Jeśli to geny i wiek, to znaczy, że nic nie możemy zrobić, żeby sobie pomóc?
Pojawieniu się naczynek sprzyja siedzący i stojący tryb pracy. Pomaga z kolei ruch. Im więcej spacerujemy, pływamy, tym lepiej. Gdy mięśnie nóg pracują, krew jest przepompowywana – nie zalega w kończynach dolnych. Poszerzaniu się naczynek sprzyja też intensywne ciepło. Dlatego należy ograniczyć gorące kąpiele, korzystanie z sauny, solarium czy intensywne nasłonecznianie ciała. Podobnie w przypadku tzw. cery naczynkowej na twarzy. Szkodzi jej wspomniane już ciepło, ostre przyprawy, alkohol, duży wysiłek, który powoduje przekrwienie skóry.

Czy warto korzystać z suplementów diety?
Wskazane są wszystkie substancje, które uszczelniają naczynka – rutyna, witamina C, PP, wapno. Suplementacja ma jednak sens tylko jako część składowa leczenia. Sprawia, że efekty zabiegów utrzymują się dłużej – zamiast kilku miesięcy czy roku, w niektórych przypadkach nawet trzy lata.

A jak usunąć pajączki na nogach? Do leczenia pękających naczynek na nogach stosuje pan nowy laseroterapię…
Drobne naczynka na nogach były trudne do usunięcia. Wynika to z tego, że w kończynach dolnych jest dużo wyższe ciśnienie krwi i skuteczność laserów, które świetnie radziły sobie z twarzą, na nogach była dużo mniejsza. Trzeba było używać większej mocy lasera, co z kolei wiązało się z komplikacjami. W miejscach poddanych zabiegowi tworzyły się strupki, przebarwienia, blizny. Jeśli używało się słabej energii, efekty były mizerne, jeśli dużej, były powikłania. To zniechęcało pacjentów do leczenia. Technologie poszły jednak do przodu. Teraz mamy tak sprytnie zaprojektowany laser , że podczas jednego „strzału” działają dwie wiązki o różnej długości światła. Pierwsza część widzialnego impulsu podnosi temperaturę w naczyniu krwionośnym, przekształcając oksyhemoglobinę w methemoglobinę i zwiększając absorpcję drugiej części impulsu o 500 proc. Dzięki temu moc poszczególnej wiązki może być niższa. W ten sposób mamy mniejsze powikłania, mniejszy obrzęk, a dużo lepsze efekty.

Czy pajączki są niebezpieczne dla zdrowia?
Nawet jeśli na nogach pojawia się tylko delikatna siateczka naczynek, warto zrobić USG Dopplera – zbadać przepływy żylne, bo może się okazać, że pajączki są spowodowane głębszą przyczyną, na przykład niewydolnością większych żył. Oczywiście, w 90 proc. przypadków zmiany wyglądające na estetyczne takie właśnie są, ale raz na jakiś czas zdarza się pacjentka, u której w badaniu ujawnia się niewydolna żyła. Wtedy trzeba zrobić zabieg skleroterapii, a drobne naczynka leczyć w drugiej kolejności.

Tomasz Szular, lekarz flebolog, pracuje w klinice Medycyna Estetyczna i Flebologia dr Radziejewska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze