1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda

Jak określić porowatość włosów?

Kwalifikacja typów włosów na wysoko- i niskoporowate  ma pomów w doborze lepszej pielęgnacji. (Fot. iStock)
Kwalifikacja typów włosów na wysoko- i niskoporowate ma pomów w doborze lepszej pielęgnacji. (Fot. iStock)
Być może zauważyłaś już, że na opakowaniach niektórych szamponów, odżywek czy olejków zamiast etykiety „do włosów zniszczonych” widnieje napis „do włosów niskoporowatych”. Czy nowa kwalifikacja typów włosów to fanaberia włosomaniaczek czy praktyczny klucz do zdrowych, lśniących włosów dla każdego?

Co to jest porowatość?

Żeby zrozumieć definicję porowatości, warto przypomnieć sobie obrazek powiększonego pod mikroskopem włosa – w dużej skali widać, że jest to łodyga pokryta łuskami. I właśnie stopień odchylenia tych łusek na powierzchni każdego włosa oraz skala tego zjawiska decydują o porowatości naszych włosów. Rozróżniamy trzy rodzaje włosów:

  • niskoporowate – z łuskami, które gładko przylegają i są równiutko ułożone;
  • średnioporowate – z łuskami odchylonymi w różnym stopniu;
  • wysokoporowate – z łuskami mocno odchylonymi, nieregularnie ułożonymi i częściowo uszkodzonymi, poszarpanymi.

Jak określić porowatość włosów?

Stopień odchylenia łusek oraz ich liczbę trudno określić gołym okiem – to da się dokładnie zdiagnozować jedynie pod mikroskopem. Na szczęście każdy typ porowatości ma cechy, na podstawie których można dokonać samodzielnej klasyfikacji. I tak:

Włosy niskoporowate, których łuski idealnie przylegają do łodygi, są gładkie i śliskie. Trudno je ułożyć, nigdy się nie puszą, są bardzo sprężyste, zwykle błyszczą, mają tendencję do przetłuszczania się. Często brakuje im objętości.

Włosy wysokoporowate przez odstające łuski są podatne na uszkodzenia, więc ich kondycja jest najczęściej bardzo zła. Zniszczone włosy są szorstkie w dotyku, sianowate, matowe i się puszą.

Włosy średnioporowate mają cechy włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Ma je większość Polek.

Olejki do włosów wysokoporowatych, średnioporowatych, niskoporowatych

Kosmetyki, które w swoich formułach uwaględniają różne typy porowatości włosa działają zupełnie inaczej niż tradycyjne. Dlaczego? Składniki aktywne w ich formułach zostały odpowiednio dobrane do typów włosów pod kątem wielkości cząsteczek. Różne cząsteczki, w zależności od rozmiaru, w różnym stopniu mogą penetrować w głąb struktury włosa lub działać na jego powierzchni, wzmacniając jego naturalną barierę ochronną lub jej szkodząc.

Olejki do włosów niskoporowatych

Do włosów niskoporowatych najlepsze są kosmetyki z małymi cząsteczkami, bo tylko takie są w stanie wniknąć w głąb włosa, nie nadbudowując się na jego powierzchni i nie obciążając go.

Olejki do włosów wysokoporowatych

Z kolei do włosów wysokoporowatych najlpesze są kosmetyki zawierające składniki o dużych cząsteczkach, które wygładzają strukturę keratynową włosów i domykają łuski, obniżając tym samym ich porowatość.

Kwestia porowatości włosów jest kluczowa przy doborze olejów pielęgnacyjnych – tych stosowanych solo albo jako składnika w innych kosmetykach. Warto wiedzieć, czy mamy włosy nisko- czy wysokoporowate, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie dopasować olej o odpowiedniej strukturze chemicznej oraz wielkości cząsteczek.

Oleje dzielą się na wnikające, półwnikające i niewnikające. Wnikające (np. masło murumuru, masło babassu, olej kokosowy, olej palmowy) mają bardzo drobne cząsteczki i prostą budowę, przez co są w stanie wniknąć pod łuskę włosa. Mogą też utworzyć na włosach film, ale będzie on na tyle delikatny, że nie będzie ich obciążał. Dlatego taki rodzaj oleju będzie dobry dla włosów niskoporowatych. Ale gdyby taki olej zastosować na włosach wysokoporowatych, efekt byłby niepożądany – bo te drobniutkie cząsteczki mogłyby wcisnąć się pod odchylone łuski włosa i jeszcze mocniej je odchylić, przez co włosy stałyby się szorstkie i napuszone. Dlatego do włosów wysokoporowatych przeznaczone są oleje niewnikające (olej z pestek dyni, olej z orzechów włoskich, olej z kiełków pszenicy, olej słonecznikowy, olej konopny, olej z pestek winogron, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki, masło shea, masło kakaowe), z dużymi cząsteczkami, które tworzą na włosie grubszą warstwę ochronnego filmu i go wygładzają.

Studiowanie rodzaju cząsteczek zawartych w kosmetykach i dopasowanie ich do rodzaju naszych włosów może wydawać się inżynierią, ale w wielu przypadkach trud się opłaci. Jeśli ktoś nie jest zadowolony z kondycji swoich włosów i wciąż szuka klucza do odpowiedniej pielęgnacji, warto zabawić się w kosmetycznego analityka.

Warto też wiedzieć, że to jaki typ porowatości mają nasze włosy, zależy od kilku czynników. Liczą się m.in. geny, np. włosy kręcone z natury przez skręty mają skłonności do odchylających się łusek. Bardzo duży wpływ na kondycję włosów, a tym samym porowatość mają także zabiegi stylizacyjne – suszenie, kręcenie, prostowanie, farbowanie – oraz odpowiednia pielęgnacji, która może poprawiać albo osłabiać porowatość włosów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze