1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda

Jak zrobić manicure krok po kroku?

Fot. materiał partnera
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Manicure jest ozdobą rąk w przypadku każdej kobiety. Aby dłonie prezentowały się nienagannie, niezbędne jest więc regularne usuwanie skórek, piłowanie i malowanie paznokci. Poniższy artykuł to swego rodzaju skarbnica wiedzy obejmująca temat samodzielnego wykonywania manicure w domowych warunkach. Przeczytaj i zadbaj o swoje dłonie we właściwy sposób.

Jak zrobić manicure w domu?

Systematyczna pielęgnacja paznokci jest niezwykle istotna, jest to bowiem jedyna i zarazem najprostsza droga do ładnych i zadbanych dłoni, które będą się pięknie prezentować. Zobacz pięć głównych kroków, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić manicure, który będzie trwały i elegancki. Opisane działania należy wykonywać regularnie.

Krok nr 1. Usuwanie resztek starego lakieru

Manicure należy rozpocząć od usunięcia pozostałości po starym lakierze. Krok ten należy wykonać bardzo dokładnie. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli dotychczasowy kolor na paznokciach miał barwę czarną, a teraz ma pojawić się na nich zdecydowanie bledszy odcień. W celu usunięcia pozostałości należy użyć zmywacza. Warto wybierać środki bez dodatku acetonu, ponieważ zdecydowanie łagodniej obchodzą się one z płytką paznokcia. W razie gdyby lakier nie chciał zejść, można delikatnie wypolerować płytkę paznokcia specjalną polerką.

Krok nr 2. Piłowanie paznokci

Kolejnym krokiem jest piłowanie paznokci i nadawanie im odpowiedniego kształtu. W przypadku dłoni, które są pulchne, warto stawiać na migdałowy kształt wydłużający palce. Jeśli masz smukłe dłonie, możesz stawiać na zaokrąglone kształty, które nie skrócą optycznie długich palców. Do piłowania paznokci należy wykorzystywać papierowy pilnik. Koniecznie należy pamiętać o spiłowywaniu również boków paznokcia, co pozwoli optycznie wydłużyć płytkę i palce. W końcowej fazie należy zamknąć płytkę paznokcia, do czego przydatny będzie szklany lub ceramiczny pilnik. Na koniec można jeszcze wygładzić płytkę polerką.

Krok nr 3. Wycinanie skórek

Przed rozpoczęciem wycinania skórek warto moczyć dłonie przez kilka minut w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub soku z cytryny. Opcjonalnie można także posmarować paznokcie specjalnym płynem zmiękczającym. Skórki należy odsunąć drewnianym patyczkiem, a następnie wyciąć je za pomocą cążek. W trakcie wykonywania tych czynności zachowuj szczególną ostrożność. Zbyt głęboko wycięte skórki mogą być przyczyną wystąpienia uszkodzeń skóry i macierzy paznokcia, co może prowadzić do przykrych i bolesnych konsekwencji.

Krok nr 4. Malowanie paznokci

Przed rozpoczęciem malowania należy w pierwszej kolejności odtłuścić płytkę paznokcia zmywaczem. Lakier w ulubionym kolorze należy nakładać trzema ruchami, rozpoczynając od środkowej części. Warto zastosować dwie warstwy, ponieważ wówczas kolor lakieru będzie wydawał się zdecydowanie głębszy, a płytka równomiernie zakryta. Pomiędzy nałożeniem kolejnej warstwy należy odczekać około 5 minut, aby pierwsza warstwa wyschła w pełni. Opcjonalnie przed malowaniem można na paznokieć nałożyć specjalną bazę. Dzięki niej paznokieć nie zostanie zafarbowany od lakieru i nie ulegnie zniszczeniu. Na pomalowane paznokcie można także położyć później specjalny utwardzacz, który z kolei sprawi, iż manicure będzie zdecydowanie trwalszy.

Krok nr 5. Pielęgnacja

Po zakończonym malowaniu warto zadbać o właściwą pielęgnację dłoni, która pozytywnie wpłynie na całościowy efekt. Skórki należy potraktować specjalną oliwką, a dłonie warto posmarować ulubionym kremem.

Jakie narzędzia będą niezbędne podczas wykonywania manicure?

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić manicure w domowych warunkach, jest bardzo istotna, aczkolwiek równie ważne jest poruszenie kwestii, jaki zestaw akcesoriów będzie niezbędny. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy bowiem w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do manicure, które ułatwią cały proces dbania o paznokcie. Domowy zestaw powinien składać się z następujących akcesoriów:
 • zmywacz do paznokci,
 • waciki,
 • patyczki higieniczne,
 • pilniczek papierowy,
 • pilniczek szklany lub ceramiczny,
 • polerka do paznokci,
 • patyczek do odsuwania skórek,
 • ostre cążki,
 • lakier do paznokci w ulubionym kolorze,
 • oliwka do paznokci i skórek,
 • ulubiony krem do rąk.
Opcjonalnie może pojawić się również:
 • miseczka z ciepłą wodą i mydłem lub sokiem z cytryny,
 • płyn do zmiękczania skórek,
 • baza podkładowa,
 • top nawierzchniowy.

Przydatne wskazówki

Więcej o tym, jak zrobić w domowych warunkach, można przeczytać na . Na stronie można bowiem znaleźć wiele ciekawych artykułów, pełnych przydatnych wskazówek związanych z tematyką manicure. Warto sprawdzić informacje, jakie akcesoria do manicure sprawdzą się najlepiej spośród bogatej oferty różnorodnych producentów, aby uniknąć błędów i pomyłek na etapie dokonywania zakupów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze