1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Nawilżanie włosów – podstawa zimowej pielęgnacji

Zdrowe i lśniące włosy to wizytówka każdej kobiety - bez względu na porę roku. (Fot. iStock)
Zdrowe i lśniące włosy to wizytówka każdej kobiety - bez względu na porę roku. (Fot. iStock)
Każdy rodzaj włosów potrzebuje solidnej dawki nawilżanie, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jak dbać o włosy zimą, by były zdrowe sprężyste i pełne blasku? Rozmowa z trycholog Agnieszką Trepką.

Czy włosy, podobnie jak skóra, mogą „odczuwać” skutki długiego przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach?
Słońce latem a suche i ogrzewane powietrze zimą, jak również duże różnice temperatur, nie służą włosom. Zimą włosy często się elektryzują, i to właśnie świadczy o braku odpowiedniego ich nawilżenia. W tym okresie warto przyłożyć się do codziennej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli włosy były osłabione po lecie. Polecam, szczególnie, że długie zimowe wieczory sprzyjają temu, żeby zafundować włosom SPA - np. posiedzieć z maseczką na głowie, na co przez większą część roku nie mamy czasu. Przy doborze pielęgnacji warto pamiętać, że włosy mają swoją strukturę, grubość i rodzaj porowatości. Dobór odpowiedniej pielęgnacji to podstawa sukcesu.

Jakie są objawy przesuszonych włosów? Wspomniała Pani o elektryzowaniu się, co jeszcze?
Przesuszone włosy zaczynają być sianowate, puszą się , źle się układają, a końcówki rozdwajają i kruszą. Podstawą każdej pielęgnacji - bez względu na rodzaj włosów - jest właściwe ich nawilżenie.

Czego potrzebują przesuszone włosy? Jakich składników szukać w kosmetykach, by nawilżyć włosy?

Przede wszystkim warto przypomnieć ważną generalną zasadę, że szampon zawsze powinniśmy dobierać do skóry głowy, a nie do typu włosów. Do rodzaju włosów dobieramy maski, odżywki, balsamy.

I dlatego w okresie zimy zalecam stosowanie szamponów witaminowych i odżywczych, bogatych w witaminy A, B, C, H, żelazo, wapń magnez i wyciągi z roślin takich jak: skrzyp polny, czarną rzepę, pokrzywę, algi morskie. Szampon w okresie zimowym powinien być bogaty, odżywczy, ponieważ w tym okresie skóra głowy, wymaga intensywnego odżywienia. Szampony do codziennej pięlęgnacji oczyszczają włos z brudu, środków do ich stylizacji oraz tłuszczu wytworzonego przez gruczoły znajdujące się w skórze głowy. Zadaniem szamponu jest przede wszystkim oczyszczenie skóry głowy a piana wytworzona podczas mycia oczyszcza łodygę włosa.

Oprócz odżywki, zimą ważne jest też regularne stosowanie masek do włosów - bogatych w składniki odżywcze. Maskę dobieramy do rodzaju włosów. Włosy proste lubią kosmetyki z hydrolizowaną keratyną i olejkami np. kokosowym, arganowym, masłem shea, jak również pantenolem, kwasem hialuronowym, sylikonami wodnymi lub lotnymi. Włosy cienkie potrzebują kosmetyków z takimi składnikami jak: hydrolizowany jedwab, kwas hialuronowy, oraz wodne i lotne sylikony.

W wyszukiwarkach Googlach kobiety często szukają domowych sposobów na nawilżanie włosów. Czy zna Pani jakieś skuteczne metody i uważa Pani, że warto spróbować?
Ciekawym domowym sposobem na nawilżanie włosów suchych i zniszczonych jest OMO, czyli Odżywianie - Mycie - Odżywianie. Zabieg ten robimy raz lub dwa razy w tygodniu w zależności od rodzaju i kondycji włosa. Przed umyciem głowy zwilżamy włosy i nakładamy na nie mocno odżywczą i regeneracyjną maskę (w tym samym czasie możemy nałożyć na skórę głowy również peeling trychologiczny) Preparaty zmywamy po 20-30 minutach szamponem i po umyciu nakładamy odżywkę lub maskę do naszego rodzaju włosów.

Innym domowym sposobem na nawilżenie włosów jest olejowanie. Oleje - odpowiednio dobrane do struktury włosa - doskonale odżywiają, nawilżają włosy i poprawiają ich elastyczność. Zabieg ten polecany jest szczególnie do włosów grubych, bardzo suchych i kręconych - „afroamerykańskich” gdyż włosy tego typu wymagają ciągłego nawilżania. Technika polega na nałożeniu przed umyciem oleju do włosów, po kilkunastu minutach myjemy głowę szamponem i nakładamy maskę, odżywkę lub balsam. Oba zabiegi - OMO i olejowanie - to domowe SPA dla włosów.

Warto tez robić płukanki z pokrzywy i po każdym myciu włosów ostatnie płukanie zrobić takim naparem, który dzięki zawartym w naparze składnikom (takim jak: potas, wapń, magnez, krzem, żelazo, witaminy z grupy B, K) poprawia kondycję włosów, dodaje im blasku, wzmacnia skórę głowy i hamuje wypadanie włosów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze