Olejowanie włosów to zabieg, który zapewnia znakomite efekty niezależnie od rodzaju włosów. Olejowanie stało się jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów na to, aby dość szybko i łatwo poprawić kondycję włosów. Jak i czym olejować włosy, aby cały zabieg przyniósł pożądane efekty? Podpowiadamy.
Włosy zniszczone, suche i poddawane ciągłym zabiegom warto olejować. Jest to bowiem jeden z najprostszych i najtańszych sposobów na to, aby przywrócić włosom odpowiednie nawilżenie i sprawić, aby nabrały blasku. Stosowany od lat m.in. przez Hindusów rytuał olejowania włosów nie tylko pomaga nam je odżywić, ale również wygładzić, wzmocnić strukturę, ułatwić rozczesywanie i ochronić końcówki przed rozdwajaniem.
Jest kilka metod olejowania włosów. Najczęściej olejujemy włosy na sucho, aczkolwiek niektórzy wolą nakładać olej na mokre włosy, dzięki czemu można zaoszczędzić więcej czasu.
Olejowanie włosów na mokro
Olejowanie na mokro to technika, którą zaczynamy od zmoczenia i umycia włosów szamponem oczyszczającym. Następnie, po spłukaniu szamponu, delikatnie wycieramy włosy ręcznikiem i rozczesujemy je. Na wilgotne włosy nakładamy pasmo po paśmie wybrany przez nas olej i wkładamy je do czepka ochronnego bądź okręcamy ręcznikiem. Po około 40 minutach spłukujemy olej i ponownie myjemy włosy szamponem. Na koniec zabiegu możemy na włosy nałożyć również odżywkę, spłukać i delikatnie je rozczesać.
Innym sposobem olejowania włosów na mokro jest technika na tzw. "rosołek". Polega ono na zanurzeniu włosów w ciepłej wodzie z rozpuszczonym w niej olejkiem i trzymaniu ich w ten sposób około 5 minut. Następnie, po wyjęciu włosów z miski, odciskamy wodę i nakładamy na nie czepek bądź turban. Po ok. 30 minutach zmywamy olej i myjemy włosy szamponem (olejek możemy trzymać także dłużej niż 30 minut, w zależności od potrzeb).
fot. iStock
Olejowanie włosów na sucho
W przypadku, gdy decydujemy się olejować włosy na sucho możemy to zrobić na kilka wybranych sposobów. Niezależnie od techniki, zawsze musimy mieć rozczesane włosy. Po rozczesaniu włosów możemy również spryskać je delikatnie hydrolatem bądź innym preparatem ułatwiającym rozczesywanie. Po ponownym rozczesaniu, włosy warto podzielić sobie na dwie części, aby ułatwić nakładanie oleju. Naolejowane włosy warto związać w warkocz bądź w ciasny kucyk, a następnie (opcjonalnie) schować je do czepka lub turbana. Dzięki temu stwarzamy lepsze środowisko dla wchłonięcia się oleju we włosy. W ten sposób trzymamy włosy jak najdłużej - najczęściej do kilku godzin, choć można zabieg zakończyć już po około godzinie.
W sytuacji, gdy chcemy olejować włosy na noc, należy w początkowej fazie dobrze je rozczesać. Następnie na rozczesane włosy dokładnie rozprowadzić olejek (po wcześniejszym podzieleniu włosów na dwie bądź więcej części) wcierając go dłońmi po całej długości - od ucha aż po same końcówki. Po olejowaniu, warto ponownie przeczesać włosy - grzebieniem bądź ewentualnie szczotką, aby lepiej rozprowadzić olejek i dotrzeć do wszystkich partii. Włosy możemy spiąć gumką do włosów bądź zebrać w warkocz, jeśli nie przeszkadza nam to w spaniu założyć na nie czepek bądź turban. Jeśli jednak wolimy nie spać w okryciach głowy, warto na poduszkę rozłożyć ręcznik, który będzie wchłaniał wodę. Z samego rana, po przebudzeniu zmywamy olej z włosów, myjemy je oczyszczającym szamponem i nakładamy odżywkę.
Przy każdym z powyższych sposobów warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią nam odpowiednie olejowanie włosów. Warto pamiętać o tym, aby dobrać odpowiedni olej do potrzeb - nie każdy sprawdzi się tak samo dobrze przy różnych potrzebach. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, aby skutecznie i dokładnie zmywać olej z włosów. Jeśli nie jesteś pewna, czy doszło do całkowitego zmycia oleju, warto powtórzyć czynność mycia włosów szamponem bądź sięgnąć po peeling. Najbardziej skutecznym sposobem jest natomiast tzw. zemulgowanie oleju - moczeniu włosów i nakładanie na nich delikatnej odżywki bez silikonów, a następnie spłukanie jej po kilku minutach.
fot. iStock
Włosy warto olejować dość często, gdyż jest to skuteczny i nieszkodliwy dla nich zabieg. Osoby o cienkich, tłustych włosach powinny decydować się na olejowanie raz na dwa tygodnie, osoby z grubszymi kosmykami mogą olejować włosy raz w tygodniu, a nawet częściej. Jeśli myjemy włosy bardzo często - np. codziennie, olejować możemy nawet co trzy dni.
Olejowanie włosów powinno być zabiegiem w miarę regularnym i systematycznym, ponieważ wówczas przynosi pożądane efekty. Włosy stają się wówczas o wiele bardziej wygładzone, nawilżone i błyszczące, a także sprawiają mniej problemów przy rozczesywaniu.
Warto pamiętać, że aby olejowanie włosów przyniosło największe, zakładane efekty, musimy wybrać - przede wszystkim najbardziej odpowiadającą nam technikę oraz olej, który najlepiej sprawdzi się w przypadku naszych włosów. Musimy w pierwszej kolejności skupić się na potrzebach naszych włosów, a także zdecydować się, co jest naszym głównym problemem.
Jeśli masz włosy niskoporowate, warto stosować oleje nasycone np. olej kokosowy. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych opcji, najczęściej stosowana, ponieważ uważa się, że struktura chemiczna oleju kokosowego najlepiej wchłania się we włosy. Olej kokosowy dobrze nawilża, stymuluje proces regeneracji oraz zabezpiecza włosy przed elektryzowaniem się i łamliwością, co jest szczególnie istotne zwłaszcza w okresie zimowym.
fot. iStock
W przypadku włosów średnioporowatych, stosujemy przede wszystkim olej arganowy, olej z pestek śliwek bądź orzechów laskowych, a także oliwę z oliwek. Ponadto z powodzeniem możemy zastosować tu także olej sezamowy, olej z awokado albo olej archaidowy. Większość osób używa zwykłej oliwy z oliwek, ponieważ jest on składową wielu popularnych i stosowanych produktów kosmetycznych. Warto jednak olejować włosy oliwą w jej naturalnym stanie, która o wiele szybciej poprawi ich kondycję, ochroni końcówki przed rozdwajaniem się, a także wzmocni cebulki.
Włosy wysokoporowate najlepiej współgrają z olejami wielonienasyconymi, np. olejem konopnym, olejem słonecznikowym bądź olejem z pestek winogron. Coraz chętniej stosowany jest także olej z wiesiołka oraz olej z czarnuszki, który zwalcza również problemy skóry głowy, takie jak łupież bądź znaczne przesuszanie się. Olej konopny stosowany równie chętnie jest bogatym źródłem witaminy E, a także licznych składników mineralnych, które idealnie nadają się do delikatnej skóry.