1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Najlepszy krem z filtrami? Znajdź swój ideał

Filtry przeciwsłoneczne to najważniejsze słowa w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. (Fot. iStock)
Filtry przeciwsłoneczne to najważniejsze słowa w pielęgnacji przeciwstarzeniowej. (Fot. iStock)
Z filtrami do twarzy jest jak z dżinsami - zanim trafisz na swój ukochany fason, musisz przymierzyć kilkanaście modeli. Idealnego kremu chroniącego nas przez UV też trzeba poszukać (dzielnie znosząc porażki), ale warto, bo stosować go powinnyśmy przez cały rok, nie tylko w czasie plażowania.

Lepiej zapobiegać niż leczyć - wiadomo. Dlatego stosowanie kremów z filtrami, z punktu widzenia dbania o skórę to, obok właściwego oczyszczania i nawilżania, podstawowy filar pielęgnacji. Dlaczego? Ponad 80 proc. oznak starzenia się skóry jest spowodowanych przez codzienne działanie promieni UV oraz zanieczyszczeń.

Promienie pochodzące ze Słońca przenikają przez nasz naskórek, a nawet skórę właściwą, i niszczą włókna kolagenowe tworzące strukturę skóry oraz elastynę, dzięki której skóra jest sprężysta. Promieniowanie jest też kancerogenne. O jego szkodliwości mówi się od lat, mimo tego kremy z filtrami nie mogą się przebić do kosmetyczek Polek jako produkt pierwszej potrzeby. Lubimy kosmetyki, które dają szybkie efekty albo są miłe w użyciu, a fotoprotekcja ma chronić skórę, a nie poprawiać jej wygląd albo dostarczyć nam przyjemności. Dodatkowo skutki promieniowania, poza oparzeniami, nie są widoczne od razu - plamy starcze, zmarszczki, brak jędrności pojawiają się z wiekiem, nikt nie łączy ich bezpoeśrednio z promieniowaniem.

Kosztowne skutki, trudne zapobieganie

Znam wiele kobiet, które są gotowe wydać majątek na zabiegi liftingujące albo usuwające przebarwienia, ale po kremy z filtrami sięgają jedynie latem, kiedy słońce jest naprawdę ostre.
Tymczasem stosując filtry regularnie - przez większą część roku, również w pochmurne dni - można skutecznie zapobiec wielu problemom skóry.
Dlatego znalezienie swojego ulubionego produktu z filtrami, którego stosowanie każdego dnia wejdzie nam w krew, to pierwszy krok do stworzenia skutecznego rytuały pielęgnacyjnego.
Nie mówię, że to jest łatwe. Zwłaszcza osoby rozpoczynające przygodę z filtrami mogą narzekać. Nie ma się co oszukiwać, filtry mają być tarczą chroniącą nas przed niszczycielskim działaniem słońca, muszą mieć swoją „strukturę”. Początkujący stosując je mogą mieć wrażenie, że nakładają na twarz „ciężką” warstwę. Ale jest też dobra wiadomość. Z roku na rok formuły kremów z filtrami są udoskonalane, by po ich nałożeniu nie było wrażenia „lepkości” i „oblepienia”. Kosmetyki, nawet te z wysokimi filtrami, mają postać lekkich, nietłustych, szybko wchłaniających się emulsji, które nie pozostawiają na skórze białej warstwy. Są przyjemne w użyciu, zostawiają na twarzy jedynie leciutką wygładzającą warstwę.

Czy filtry stosować przez cały rok?

Warto pokochać je zwłaszcza w okresie od kwietnia do listopada, czyli przez większość roku, kiedy indeks UV jest na tyle wysoki, że może nam zaszkodzić.
W czasie zimy w północnych regionach Europy stosowanie na co dzień wysokich filtrów nie jest niezbędne, a nawet ma przeciwników.
Chroniąc się przed słońcem, czasami prowokujemy to samo starzenie, którego tak się obawiamy. Nie ma słońca, nie ma syntezy witaminy D, a w organizmie spowalnia się synteza kolagenu i elastyny - witajcie zmarszczki i żegnaj napięcie mięśniowe skóry!”- piszą Jana Zubcowa i Tijna Orasmae-Meder w książce „50 mitów o urodzie”

Przed czym chronią nas filtry?

  1. UVA - to fale o długim zakresie, które przenikają do głębszych warstw skóry, a tam atakują DNA komórek skóry, niszczą włókna kolagenowe i elastynę. Dodatkowo UVA stanowi czynnik kancerogenny, czyli rakotwórczy. To promieniowanie przenika przez chmury i szyby, dlatego jest groźne przez cały rok.
  2. UVB - fale o krótszym zakresie, które nie przenikają do głębszych warstw skóry, ale jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne i jest najczęstszą przyczyną nowotworów skóry.
  3. IR - światło podczerwone należy do najsilniej działających rodzajów promieniowania, które dociera do najgłębszych warstw skóry, przyczyniając się do jej uszkodzeń. IR nasila negatywne działanie promieniowania UVA i UVB, indukując w skórze zmiany o charakterze zapalnym, poprzez wytwarzanie wolnych rodników, które mając bezpośredni wpływ na komórki skóry.
  4. HEV (High Energy Visible Light) - światło niebieskie określane mianem światła widzialnego o długości fali 435-500 nm, ale też emitowane przez ekrany telefonów, komputerów, tabletów. HEV negatywnie wpływa na aktywność fibroblastów, komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, co w dalszej perspektywie powoduje jej wiotczenie.

Jaki wysoki powinien być filtr?

Przede wszystkim warto wiedzieć jakie oznaczenia stosują producenci na opakowaniach. Oto krótki przewodnik.

Najbardziej widocznym znakiem na kremach jest liczba odnosząca się do ochrony przed promieniowaniem UVB - to symbol SPF, czyli Sun Protective Factor. I tak SPF 15 pochłania od 93 do 95 proc promieniowania UVB, SPF 30 - 97 procent a SPF 50 - 98 proc.

Oznaczenie ochrony przed UVA nie jest już tak proste. Przede wszystkim brakuje jednolitego systemu oznaczania poziomu ochrony. Producenci stosują różne systemy. Możesz się spotkać z takimi oznaczeniami:
PPD (skrót od Persistent Pigment Darkening) - ten faktor mówi nam ile raz zmniejszy się dawka prominiowania UVA absorbowana przez skórę po jego zużyciu.
IPD (Immediate Pigmentation Darkening) - to alternatywa dla PPD. Wartość wskaźnika IPD oznacza procent ochrony przed UVA, przykładowo IPD 30 oznacza 30 proc. ochrony przed UVA.

Niestety nie wszyscy producenci podają dokładny poziom zabezpieczenia przed promieniowaniem UVA.
Możesz się też spotkać z oznaczeniem PA (PA+, PA++ , PA+++, PA++++) - im więcej plusów, tym większą zyskujesz ochronę.
Ze względu na brak jednolitego systemu pomiaru ochrony przed UVA Komisja Europejska zaleciła, aby unikać tego typu oznaczeń na opakowaniach – według norm unijnych wartość ochrony przed UVA w dobrych kosmetykach powinna stanowić co najmniej 1/3 wartości ochrony anty-UVB. Jeśli tak jest, producent stosuje oznaczenie UVA w kółeczku. Jeśli gwarantuje wyższą ochronę zwykle się tym chwali, podając konkretne liczby.

Jednak wysokość filtrów to nie wszystko - aplikację kosmetyku trzeba powtarzać co 2-3 godziny. Przed nałożeniem nowej warstwy, stara powinna zostać ze skóry usunięta, po pierwsze by nie tworzyć na skórze „papy”, po drugie filtry chemiczne po mniej więcej dwóch godzinach utleniają się i zamieniają w wolne rodniki, które są równie szkodliwe dla skóry co promieniowanie…

I za to też filtrów się raczej pokochać od razu nie da, ale można się do nich przyzwyczaić a nawet polubić.
A z czasem poczuć satysfakcję, że jednak konsekwentne ich stosowanie popłaca - kiedy późną jesienią, po powrocie ze słonecznych wakacji, twoja buzia będzie wciąż wyglądała na świeżą i promienną.

Przegląd nowych kremów z filtrami. Wybór jest ogromy, każdy może znaleźć swój ideał, z którym zaprzyjaźni się na cały rok.

Lancaster, Sun Sensitive Face Oil-Free Milky Fluid SPF50 - dla wrażliwców oraz nurków

Lancaster, Sun Sensitive Face Oil-Free Milky Fluid SPF50; cena: 189 zł /50 ml Lancaster, Sun Sensitive Face Oil-Free Milky Fluid SPF50; cena: 189 zł /50 ml

Beztłuszczowy fluid o konsystencji mleczka do twarzy to unikalna kombinacja filtrów chemicznych i mineralnych chroniąca przed promieniowaniem UVA i UVB, promieniowaniem podczerwonym oraz światłem widzialnym. Lekka bezłuszczowa konsystencja mleczka z formułą "clean" łatwo wnika w skórę, nie pozostawiając na niej białych śladów. Kosmetyk idealny dla skór wrażliwych. Przyjazny dla oceanów - formuły produktów z całej gamy Sun Sensitive nie zawierają filtrów przeciwsłonecznych rozpuszczalnych w wodzie, które mogłyby być toksyczne dla morskich organizmów.

BasicLab Dermocosmetics, dermatologiczny krem ochronny SPF50+ - silna prewencja i antyoksydacja

BasicLab Dermocosmetics, dermatologiczny krem ochronny SPF50+, cena: 119 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe) BasicLab Dermocosmetics, dermatologiczny krem ochronny SPF50+, cena: 119 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe)

Krem o lekkiej formule zawiera fotostabilne filtry, które zapewniają wysoką ochronę przeciwsłoneczną na wielu poziomach. Chroni skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB, światłem niebieskim HEV, a także niweluje negatywne skutki światła podczerwonego IR. Wskaźnik ochrony przeciw promieniowaniu UVA (PPD) wynosi 46,6! Krem działa także przeciwutleniająco - zawiera kompleks na bazie dwóch postaci witaminy E i stabilnej formy witaminy C. Formułę dopełnia olej konopny, który niweluje podrażnienia, odżywia i wzmacnia elastyczność naskórka, dzięki czemu staje się on bardziej odporny na działanie promieniowania UV. Natomiast optymalne stężenie niacynamidu, mocznika i ekstraktu z aloesu pozwala efektywnie nawilżyć skórę. Krem doskonale przygotowuje skórę pod makijaż.

Grown Alchemist, Natural Hydrating Sunscreen SPF 30 - bądź vege, eko i beauty

Grown Alchemist, Natural Hydrating Sunscreen SPF 30 Cena: 165 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe) Grown Alchemist, Natural Hydrating Sunscreen SPF 30 Cena: 165 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe)

W 100% naturalny. W 100% wegański. W 100% bezpieczny dla rafy koralowej. Supernawilżający krem do opalania zawiera innowacyjny, niezwykle przejrzysty tlenek cynku na bazie naturalnego minerału, który zapewnia ochronę przed szerokim spektrum promieniowania UVA, UVB oraz szkodliwymi czynnikami środowiska. Olejek z dzikiej róży oraz ekstrakt z nasion pietruszki eliminują widoczne oznaki starzenia się skóry i chronią przed uszkodzeniami, jakie powodują wolne rodniki. Kompleks tri-hialuronianu długotrwale nawilża skórę, dzięki czemu wyraźnie ją ujędrnia, redukuje drobne linie, zmarszczki oraz inne niedoskonałości skóry.

Pharmaceris, krem SPF 50+, PPD 30, HEV, IR - szerokopasmowa ochrona

Pharmaceris, krem o szerokopasmowej ochronie SPF 50+, PPD 30, HEV, IR - 42,95/50 ml (Fot. materiały prasowe) Pharmaceris, krem o szerokopasmowej ochronie SPF 50+, PPD 30, HEV, IR - 42,95/50 ml (Fot. materiały prasowe)

Krem o lekkiej formule, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii filtrów szerokopasmowych, zabezpiecza skórę na wielu poziomach. Chroni skórę i organizm przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA (PPD na poziomie 30!), UVB, wysokoenergetycznego HEV oraz niweluje skutki IR. AntileuDNAprotect tworzy skuteczną barierę ochronną systemu immunologicznego skóry. Minimalizuje powstawanie w wyniku ekspozycji słonecznej niepożądanych objawów, do których należą: podrażnienia, poparzenia, zaczerwienienia, przebarwienia i wypryski posłoneczne, zmiany barwnikowe i odczyny alergiczne. Krem nawilża, odżywia i regeneruje skórę, jednocześnie niwelując jej suchość i nadwrażliwość.

Clarins, miejski ekran ochronny UV Plus [5P] SPF 50 - przyjemność stosowania w mieście

Clarins, miejski ekran ochronny UV Plus [5P] SPF 50 169 zł/30 ml (Fot. materiały prasowe) Clarins, miejski ekran ochronny UV Plus [5P] SPF 50 169 zł/30 ml (Fot. materiały prasowe)

Kompleksowa ochrona przed promieniami UV i zanieczyszczeniami, która chroni przed 5 rodzajami zanieczyszczeń napotykanymi w życiu codziennym: atmosferycznym, wewnątrz pomieszczeń, pyłkami, światłem niebieskim i zanieczyszczeniem świetlnym. Lekki, łatwo wchłaniający się żel-krem zapewniający doskonale niewidoczne wykończenie. Wyciąg z liści mango wzmacnia barierę ochronną skóry.

Vichy, UV-age Daily, fluid przeciw fotostarzeniu się skóry SPF50+ - ochrona na co dzień

Vichy, UV-age Daily 119,99/40 ml (Fot. materiały prasowe) Vichy, UV-age Daily 119,99/40 ml (Fot. materiały prasowe)

UV-age Daily to fluid o lekkiej konsystencji. Zapewnia zaawansowaną ochronę przed promieniowaniem UVA (na poziomie 46) i UVB, jednocześnie redukuje oznaki fotostarzenia się skóry takie jak zmarszczki i przebarwienia. Zawiera: 4 proc. przeciwzmarszczkowe peptydy, 2 proc. niacynamid, frakcja probiotyczna, 10 proc. woda wulkaniczna Vichy. Może być stosowany jako ostatni krok w codziennej pielęgnacji lub pełnić funkcję kremu na dzień.

Dr Irena Eris, Clinic Way, dermo-ochronny krem przeciwzmarszczkowy SPF 50 Anti Pollution - lato w mieście

Dr Irena Eris, Clinic Way, Dermo-ochronny krem SPF 50 Anti Pollution 79 zł/40 ml (w aptekach) (Fot. materiał prasowy) Dr Irena Eris, Clinic Way, Dermo-ochronny krem SPF 50 Anti Pollution 79 zł/40 ml (w aptekach) (Fot. materiał prasowy)

Krem o ultra-lekkiej konsystencji, który gwarantuje całodzienną ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB, IR, HEV oraz zanieczyszczeniami powietrza (smog) i wolnymi rodnikami. Skutecznie hamuje procesy fotostarzenia, redukując stres oksydacyjny i przeciwdziałając podrażnieniom. Technologia Puri-City tworzy niewidzialną barierę ochronną, zmniejszającą osadzanie się zanieczyszczeń środowiskowych na skórze (gazy, pyły, metale ciężkie). Blokuje dostęp cząstek smogu (PM2.5) do głębokich warstw skóry oraz ułatwia ich usuwanie, zapewniając skuteczną ochronę komórkową. Opatentowany FGF1 LMS uruchamia mechanizmy naprawcze, wygładza zmarszczki i poprawia elastyczność skóry. W połączeniu z polisacharydowym kompleksem ekstraktów roślinnych działa detoksykująco, przywracając blask i zdrowy wygląd skóry.

Avène, SunsiStick KA 50+ - idealny do uzupełniania ochrony w ciągu dnia

Avène, SunsiStick KA 50+ Cena: 65 zł/20 g (w aptekach)  (Fot. materiał prasowy) Avène, SunsiStick KA 50+ Cena: 65 zł/20 g (w aptekach) (Fot. materiał prasowy)

Sztyft zapewnia wygodne aplikowanie filtru w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie słoneczne: skórę głowy, twarz, dekolt, grzbiety dłoni i przedramiona. Fotostabilny system filtrów zapewnia szeroką ochronę przed promieniowaniem UVB-UVA. Pre-tokoferyl, fotostabilny prekursor witaminy E, w harmonijnym połączeniu z tialidyną chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Został wzbogacony o składnik aktywny Vederine, który stymuluje receptory witaminy D, wzmacniając barierę ochronną skóry i skuteczniej zabezpieczając przed szkodliwymi efektami promieniowania. Całkowicie transparentny, nie pozostawia białych plam na skórze.

Resibo, Team Sunscreen SPF 30 - naturalnie, że mineralny

Resibo, Team Sunscreen SPF 30, 109 zł/50 ml (Fot. materiał prasowy) Resibo, Team Sunscreen SPF 30, 109 zł/50 ml (Fot. materiał prasowy)

Zawarte w kremie filtry mineralne dają wysoką ochronę przeciwsłoneczną, co gwarantuje skórze bezpieczeństwo o każdej porze roku. Team Sunscreen jest wodoodporny i – w przeciwieństwie do większości kremów z wysokim filtrem – nie bieli oraz nie pozostawia tłustego filmu. Jego beżowy kolor stapia się z odcieniem skóry, maskuje drobne niedoskonałości, wyrównuje koloryt i daje piękne, rozświetlone wykończenie. Produkt świetnie sprawdza się również jako baza pod makijaż. Team Sunscreen zawiera aż 98,1% składników naturalnych. Kluczowym jest wyjątkowo silny przeciwutleniacz, Borealine Protect, czyli ekstrakt z kory świerku. Ten składnik wzmacnia ochronę przeciwsłoneczną i chroni skórę przed uszkodzeniami, spowodowanymi przez promieniowanie UV. Jest bogaty w garbniki i polifenole, kwasy organiczne oraz witaminy C i K. Dzięki temu nie tylko pełni funkcję filtra mineralnego, ale też zwiększa syntezę kolagenu, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, zwiększa napięcie skóry.

Derma Sun, krem słoneczny do twarzy SPF 30 - dla wrażliwców i nurków

Derma Sun, krem słoneczny do twarzy SPF 30 54,99 zł/50 ml (Fot. materiał prasowy) Derma Sun, krem słoneczny do twarzy SPF 30 54,99 zł/50 ml (Fot. materiał prasowy)

Wszystkie kremy Derma Sun zawierają wyłączenie filtry bezpieczne dla środowiska, ekosystemu morskiego, raf koralowych. Można je stosować w Republice Palau i na Hawajach, gdzie obowiązują najbardziej restrykcyjnego prawa w sprawie filtrów. Kosmetyki Derma Sun nie zawierają składników zapachowych i barwników. Wszystkie filtry stosowane w produktach są certyfikowane m.in. przez międzynarodową organizację AllergyCertified, która gwarantuje ich bezpieczeństwo i najwyższą jakość. Derma Sun krem słoneczny do twarzy SPF 30 zapewnia wysoką ochronę przed promieniami UVA i UVB. Krem jest wodoodporny i hipoalergiczny. W jego składzie znajduje się oczyszczony aloes, witamina E i naturalne oleje, które pomagają zachować elastyczność i równowagę skóry. Krem Derma nie zawiera substancji zapachowych ani barwników, co minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii i reakcji skórnych.

Lirene, nawilżający ochronny krem do twarzy SPF 50+ - ochrona i pielęgnacja

Lirene, nawilżający ochronny krem do twarzy SPF 50+  25,99 zł/40 ml (Fot. materiał prasowy) Lirene, nawilżający ochronny krem do twarzy SPF 50+ 25,99 zł/40 ml (Fot. materiał prasowy)

Zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB oraz niweluje skutki promieniowania podczerwonego IR. Unikalny składnik IR Complex wzmacnia barierę hydrolipidową, działa łagodząco oraz ochronnie na DNA komórek. Poprzez wyciszanie aktywności substancji niszczących włókna podporowe skóry, wspomaga niwelowanie negatywnych skutków promieniowania IR. Krem zawiera odmładzającą witaminę E oraz wyciąg ze złotej algi, które aktywują proces intensywnej odnowy i regeneracji komórek skóry uszkodzonych przez promieniowanie. Alantoina regeneruje naskórek i łagodzi podrażnienia powstałe podczas ekspozycji skóry na słońce, dzięki czemu opalona skóra uzyskuje zdrowy wygląd.

SVR, Sun Secure Creme SPF50+ - ochrona przed UV i antyoksydacja

SVR, Sun Secure Creme SPF50+, 60 zł/50 ml (Fot. materiał prasowy) SVR, Sun Secure Creme SPF50+, 60 zł/50 ml (Fot. materiał prasowy)

Połączenie opatentowanej kompozycji filtrów z technologią antyoksydacyjną zapewnia dermatologiczną ochronę przed wszystkimi rodzajami promieniowania: UVA, UVA, IR, HEV. Dodatkowo kosmetyk zawiera antyoksydacyjną formułę. Krem ma komfortową, jedwabistą konsystencję - nietłustą i nieklejącą. Intensywnie nawilża skórę, idealnie się rozprowadza i szybko wchłania nie pozostawiając żadnych smug. Delikatny letni zapach sprawia, że ponowna aplikacja staje się przyjemnością a nie uciążliwym obowiązkiem.

Miya, Cosmetics mySPFcream, nawilżający krem SPF 50+ - ochrona z natury

Miya, Cosmetics mySPFcream, nawilżający krem SPF 50+ 59,99 zł/40 ml (Fot. materiał prasowy) Miya, Cosmetics mySPFcream, nawilżający krem SPF 50+ 59,99 zł/40 ml (Fot. materiał prasowy)

Ten krem to połączenie fotostabilnych filtrów (mineralnego i chemicznych) z kompleksem naturalnych składników pielęgnacyjnych takich jak: opatentowany fucocert - roślinny polisacharyd, który długotrwale nawilża, koi i wygładza skórę. Dodatkowo odżywczy ekstrakt z granatu, nawilżający kwas hialuronowy i ekstrakt z alg tworzą niewidzialną „maskę” na skórze, chroniącą przed zanieczyszczeniami [np. pyłami, metalami ciężkimi, dymem papierosowym]. Idealny na twarz, szyje, dekolt i pod oczy.

Bioderma, Photoderm Max Aquafluide SPF 50+ UVA 24 - bezpieczeństwo przede wszystkim

Bioderma, Photoderm  Max Aquafluide SPF 50+ UVA 24 64 zł/40 ml (w aptekach) (Fot. materiał prasowy) Bioderma, Photoderm Max Aquafluide SPF 50+ UVA 24 64 zł/40 ml (w aptekach) (Fot. materiał prasowy)

Filtry UVB i UVA chronią przed szerokim spektrum promieniowania a patent Bioprotection chroni DNA komórek naskórka przed negatywnymi skutkami działania promieniowania UV. Dodatkowo krem wzmacnia naturalne mechanizmy obronne skóry. Ma ultralekką konsystencję, dobrze się rozprowadzania i szybko wchłania. Formuła bezzapachowa. Wodoodporny i fotostabilny. Dostępny bezbarwny, jasny, ciemny.

beBIO Sun by Ewa Chodakowska, krem do twarzy z filtrem SPF 50 - ochrona i pielęgnacja

beBIO Sun by Ewa Chodakowska, krem do twarzy z filtrem SPF 50, cena 49,99 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe) beBIO Sun by Ewa Chodakowska, krem do twarzy z filtrem SPF 50, cena 49,99 zł/50 ml (Fot. materiały prasowe)

Krem chroni przed promieniami UVA i UVB. Kosmetyk łatwo się wchłania, pielęgnuje cerę, zapewnia skuteczną ochronę. Zawarte w kosmetyku: aloes i gliceryna pochodzenia organicznego – mają działanie łagodzące, nawilżające i regenerujące. Natomiast witamina E to silny antyutleniacz. Produkt jest wodoodporny i bezpieczny dla środowiska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze