1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Medycyna estetyczna – bezpieczna metoda rozwiązywania problemów skórnych

Medycyna estetyczna – bezpieczna metoda rozwiązywania problemów skórnych

Fot. materiały partnera
Pielęgnacja skóry to wymagający rytuał, którego efekty z wiekiem stają się coraz trudniejsze do osiągnięcia. Nieustannie rozwijająca się kosmetologia znacząco ułatwia utrzymanie zdrowej skóry i atrakcyjnej urody. Ze względu na wysoką skuteczność zabiegów, szczególną popularność zyskuje nowoczesna medycyna estetyczna. Na czym polegają zabiegi medycyny estetycznej oraz co odróżnia je od chirurgii plastycznej?

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna to dział obejmujący profilaktykę starzenia się skóry oraz czynności mające na celu rozwiązanie problemów skórnych. Do zakresu medycyny estetycznej należą zabiegi o małoinwazyjnym lub nieinwazyjnym działaniu, a ich przeprowadzaniu często towarzyszy nowoczesna technologia.

Zabiegi mogą być przeprowadzane przez wykwalifikowanych lekarzy, ale także specjalistów, którzy uzyskali odpowiednie umiejętności oraz wiedzę po ukończeniu studiów lub kursów zawodowych.

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Wiele osób myli medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną. Obie dziedziny mają wspólny cel - poprawa wyglądu człowieka, jednak rozróżnia je stopień inwazyjności.

Do chirurgii plastycznej należą zabiegi inwazyjne. Wśród nich znajdują się operacje rekonstrukcyjne, gdzie naprawiane są ubytki tkanek powstałe na skutek wypadków, chorób lub wad wrodzonych. Z kolei zabiegi estetyczne w tej kategorii to powszechnie znane operacje powiększania biustu, zmniejszenie nosa, uszu i inne, mające na celu trwałą korektę którejś z części ciała. Charakterystyczną cechą dla chirurgii plastycznej jest również długi okres rekonwalescencji po operacji.

Natomiast w medycynie estetycznej stosuje się metody upiększające oraz zapobiegające procesowi starzenia się skóry. Podczas zabiegów nie wykorzystuje się chirurgicznego skalpela, czy innych narzędzi pochodzących z sali operacyjnej. Medycyna estetyczna to zabiegi pielęgnacyjne polegające często na aplikacji preparatów kosmetologicznych oraz oddziaływaniu za pomocą nowoczesnych urządzeń bezpośrednio na komórki skóry, bez naruszenia jej struktury.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Mezoterapia

Mezoterapia igłowa to zabieg, który można przeprowadzać na każdej części ciała. Umożliwia on efektywną regenerację oraz odmłodzenie skóry. Mezoterapia pomaga w rozwiązywaniu takich problemów, jak pogłębiające się zmarszczki, łysienie, cellulit, czy rozstępy.

Podczas zabiegu wykorzystywana jest multi-igła, która wysyła w głąb skóry zaprogramowaną dawkę substancji odżywczych w postaci preparatów i mezokoktajli o właściwościach nawilżających i ujędrniających.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to metoda niechirurgicznego termoliftingu skóry. Zabieg polega na mikronakłuwaniu frakcyjnym wraz z podgrzewaniem skóry przy wykorzystaniu fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej. Wprowadzanie cienkich igieł od 0,25 do 4,5 mm w głąb skóry wraz z nagrzewaniem tkanki pobudzają proces regeneracji skóry oraz budowę nowych struktur kolagenowych.

Efektem zabiegu jest poprawa napięcia oraz struktury skóry, dzięki czemu możliwe jest redukcja zmarszczek, cellulitu i rozstępów. Dodatkowo radiofrekwencja mikroigłowa pomaga zredukować nadpotliwość, trądzik, a także zmniejszyć widoczność blizn.

Jakie są najczęstsze wskazania do zabiegów estetycznych?

Innowacyjne zabiegi medycyny estetycznej to bezpieczne sposoby na poprawę stanu i wyglądu skóry, a lista ich rodzajów oraz wskazań bardzo długa. Najczęściej z zabiegów korzystają osoby zmagające się z przejawami starzenia się skóry w postaci przebarwień, cieni pod oczami, zmarszczek, czy wiotkiej skóry. Salony medycyny estetycznej odwiedzają także pacjenci, którzy chcą pozbyć się cellulitu, rozstępów i zbędnych kilogramów.

Ze względu na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów, popularność medycyny estetycznej wciąż rośnie i zdobywa zwolenników wśród pacjentów z różnorodnych grup wiekowych.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze