1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Cera na bakterie - wszystko o mikrobiomie skóry

Cera na bakterie - wszystko o mikrobiomie skóry

Zdrowie i uroda naszej skóry w znacznej mierze zależy od utrzymania mikrobioty we właściwej kondycji.(Fot. iStock)
Mikrobiom, czyli niewidzialny ekosystem żywych mikroorganizmów, jest integralną częścią powierzchni skóry. Od jego równowagi zależy zdrowie skóry i jej piękno. Troska o mikrobiom to etap zero w pielęgnacji każdej cery.

Dwa kilogramy - taka jest masa mikrobiomu przeciętnego człowieka. Mikroorganizmy, które go tworzą, „mieszkają” w różnych miejscach naszego organizmu, między innymi w układzie pokarmowym, gdzie mikrobiom jest najbogatszy, w jamie ustnej, górnych drogach oddechowych, układzie rozrodczym oraz na skórze.

Mikrobiom skóry zwany jest też mikrobiotą (stratum microbiotum) a przez naukowców wyróżniany jest jako szósta, najbardziej powierzchniowa warstwa naskórka. To od jej kondycji zależy zdrowie i piękno skóry.

Szacuje się, że na jednym centymetrze kwadratowym skóry bytuje średnio milion bakterii. Ale nie tylko. W skład mikrobiomu skóry wchodzą też wirusy i grzyby - choć te nie są stałymi każdego mikrobiomu. Skład mikrobiomu zależy od wilgotności, pH i wielu innych czynników. Bakterie mikrobioty skóry można podzielić na komensalne, czyli „dobre”, i acidofilne, czyli „złe”. Równowaga bakterii komensalnych w stosunku do bakterii patogennych jest kluczowa dla zachowania najważniejszej funkcji jaką pełni mikrobiom skóry. Jego głównym zadaniem jest stanowić naturalną tarczę ochronną - pierwszą linię obrony przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Ponadto mikrobiom odpowiada też za utrzymanie lekko kwaśnego pH skóry, chroniąc tym samym przed namnażaniem się „złych” bakterii patogennych, które wolą bardziej zasadowy odczyn pH.

Mikrobiom nieustannie „komunikuje się” z komórkami skóry, pomagając regulować przebieg niektórych kluczowych procesów - przede wszystkim funkcji obronnych i regeneracyjnych. Dlatego zdrowie i uroda naszej skóry w znacznej mierze zależy od utrzymania mikrobioty we właściwej kondycji.

Co zaburza nasz mikrobiom?

Trwały brak równowagi w składzie mikrobioty skóry jest określany jako dysbioza. Jego powodem może być: stres, zła dieta, zaburzenie autoimmunologiczne czy zażywanie leków. Co wówczas dzieje się z naszą mikrobiotą? Niektóre bakterie, (jak np. Propionibacterium Cutibacterium Acnes, Staphylococcus Epidermidis czy Staphylococcus Aureus) pomimo, iż stanowią fizjologiczną część mikrobioty skóry, zaczynają nadmiernie się namnażać, przyczyniając się np. do wystąpienia trądziku pospolitego, infekcji, stanów zapalnych, czy atopowego zapalenia skóry (AZS). Również niewłaściwa pielęgnacja, a zwłaszcza nadużywanie zabiegów z silnie złuszczającymi składnikami aktywnymi, lub preparatów o niskim pH, czy nadmierne opalanie przyczyniają się do zubożenia mikrobioty, oraz rozrostu złych bakterii aci-dofilnych. Dlatego pierwszy i najważniejszy krok w pielęgnacji skóry to dbałość o jej zdrowie - troska o warstwę hydrolipidową oraz utrzymanie odpowiedniego mikrobiomu.

Kosmetyki dbające o mikrobiom skóry - polecenia redakcyjne

Lancôme, serum Advanced Génifique

Stworzone po 14 latach badań, opatentowane do 2029 roku - formuła tego serum zdobyła już 170 międzynarodowych nagród, a jej skuteczność została udowodniona klinicznie. Działanie Génifique opiera się na stymulacji odnowy komórkowej, podstawową rolę pełnią w niej frakcje probiotyczne Bifidus. Serum wzmacnia skórę i reguluje gospodarkę bakteryjną naskórka, eliminując szkodliwe bakterie i wspierając rozwój korzystnych mikroorganizmów. Wystarczy jedna kropla rozprowadzona na oczyszczoną twarz i szyję. Serum jest lekkie jak mgiełka, szybko wnika w głąb skóry, tworząc niewyczuwalną warstwę okluzyjną, która służy jako bariera dla uciekającej wilgoci i przeciwdziała przesuszaniu się skóry. Formułę preparatu wzbogacono o ważne dla skóry składniki budulcowe – ceramidy i nawilżający kwas hialuronowy - mówi Amanda Majchrzak skincare ekspert marki Lancôme.

Lancôme, serum Advanced Génifique 319 zł/30 ml; kremu pod oczy Advanced Génifique Yeux 239 zł/15 ml

Vichy, Mineral 89 Probiotic Fraction

Formuła zawiera substancję aktywną – frakcję probiotyczną powstałą na bazie wody wulkanicznej Vichy. Synergia tych dwóch składników umożliwia silne wzmocnienie bariery ochronnej i mechanizmów obronnych skóry. Ponadto wśród składników aktywnych produktu znajduje się niacynamid, który jest znany ze swoich kojących właściwości. Efekty działania produktu są natychmiastowe i długotrwałe. Jego skuteczność została potwierdzona w badaniu klinicznym. Serum regenerujące zostało przebadane dermatologicznie również na skórze wrażliwej. Jego hipoalergiczna formuła była testowana przez niezależne jednostki badawcze pod kontrolą dermatologów.

Vichy, Mineral 89 Probiotic Fraction, 129,90 zł/30 ml 

IOSSI, krem do twarzy Deep Hydration Prebiotic & Peptide Rejuvenating Face Cream
50ml ∙ 159 zł

Intensywnie nawilżający krem do twarzy o lekkiej konsystencji, z prebiotykami i naturalnymi peptydami. Idealny w procesach regeneracyjnych cery wrażliwej, intensywnie wspierając także skórę normalną, mieszaną, problematyczną i tłustą. Harmonizuje poziom nawilżenia, wycisza, wygładza, pobudza regenerację oraz przeciwdziała skutkom zanieczyszczonego powietrza. Zawiera m.in. PreBiulin Aga [Inulina] - prebiotyk pozyskiwany z korzeni cykorii, który odżywia skórę, wspierając jej mikrobiom oraz Arct'ALg - naturalny dipeptyd [L-citrullyl-L-arginine] wytwarzany przez czerwone algi rosnące w zimnej arktycznej wodzie. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i odżywcze.

IOSSI, krem do twarzy Deep Hydration Prebiotic & Peptide Rejuvenating Face Cream 159 zł/50 ml

MIYA Cosmetics BEAUTY.lab, serum z prebiotykami do skóry problematycznej

30 ml – 44,99 zł

Serum z prebiotykami do skóry problematycznej. Zalecany jako etap „normalizujący” w codziennej pielęgnacji, do skóry mieszanej, przetłuszczającej się, tłustej, ze skłonnością do powstawania niedoskonałości. Zmniejsza widoczność porów, matuje, nawilża i regeneruje. Zawiera wysokie stężenie składników aktywnych: m.in. kompleks 5 proc. (kwas azelainowy + glicyna), prebiotyki (2 proc.). które równoważą mikroflorę bakteryjną, dbają o mikrobiom skóry, koją.

MIYA Cosmetics BEAUTY.lab, serum z prebiotykami do skóry problematycznej 44,99 zł/30 ml

Dr Ireny Eris PROSYSTEM HOME CARE AQUA IDEALINE!

Intensywnie nawilżająca seria zawiera nowatorski hydrokompleks – Probiotix-PGA o właściwościach immunoochronnych dla skóry. Innowacyjne połączenie kwasu poliglutaminowego (γ-PGA) zamkniętego w mezosferach oraz tyndalizowanego probiotyku (Lactobacillus rhamnosus) tworzy hybrydowy system dogłębnego nawilżania o unikalnej technologii transportu przeznaskórkowego. Zapewnia to 4-krotnie większą zdolność do wiązania cząsteczek wody w porównaniu z kwasem hialuronowym. Skóra staje się miękka i wyraźnie wygładzona. Obecny w kompleksie probiotyk podnosi odporność skóry i wzmacnia jej funkcję barierową na działanie czynników zewnętrznych.

Dr Irena Eris PROSYSTEM HOME CARE AQUA IDEALINE, krem na noc 175 zł/50 ml

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze