Mycie włosów odżywką to sprawdzony sposób na pielęgnację włosów kręconych i falowanych. Włosomaniaczki twierdzą, że to również dobry sposób na podrażnioną skórę głowy oraz przesuszone i zniszczone włosy.
Od mycia wszystko się zaczyna - to pierwszy krok w pielęgnacji włosów, bardzo ważny. Dlaczego? Każdy szampony zawierają detergenty, ponieważjego głównym zadaniem jest oczyszczanie, ale środki myjące mogą wpływać drażniąco na skórę głowy, naruszyć jej warstwę lipidową i powodować przesuszenie.
Dodatkowo zbyt mocne oczyszczanie zwykle powoduje nadmiernie przetłuszczanie się włosów, ponieważ skóra wzmaga produkcję łoju w celu odbudowania naruszonej warstwy lipidowej naskórka. Dlatego coraz więcej kobiet, które świadomie dbają o swoje włosy, sięga po delikatne szampony pozbawione silnych substancji myjących (SLS i SLES), które wysuszają włosy i mogą podrażnić skórę głowy.
A posiadaczki włosów kręconych, falowanych i zniszczonych idą nawet o krok dalej i w ogóle rezygnują z szamponu -przechodząc na OMO (odżywka- mycie-odżywka), czyli technikę mycia odżywką.
Metoda mycia włosów OMO
Zwolenniczki metody OMO twierdzą, że nawet łagodne szampony niekorzystnie wpływają na włosy, zwłaszcza kręcone lub mocno zniszczone, bo wszystko co intensywnie się pieni, zmywa naturalną otoczkę tłuszczową włosa, a to ona chroni je przed wysuszeniem, zewnętrznymi czynnikami i gwarantuje zdrowy, lśniący wygląd.
Ich zdaniem odżywki są lepsze, bo zawierają emulgatory, czyli substancje powierzchniowo czynne, które myją, a dodatkowo są bogate w substancje nawilżające, emolienty, proteiny – stąd po umyciu głowy odżywką, włosy wyglądają zdecydowanie lepiej niż po szamponie.
Metoda ta polecana jest zwłaszcza osobom z włosami kręconymi oraz walczącymi z nadmiernie puszącymi się włosami. Mycie odżywką może się też okazać wybawieniem dla osób z suchą skórą głowy, choćby dlatego, że stosując OMO z większa ostrożnością dobieramy produkty.
Metoda OMO dla kogo?
Czy technika OMO to dobry pomysł dla każdego? Czy dziwaczny nieco trend z internetu nie jest jedynie marketingową sztuczką producentów odżywek? Zapytaliśmy Magdalenę Szymczak- Kępka, psycholog-diagnostę, specjalistę trychologa z HairLAB Klinika Włosów Centrum Pomocy Włosom.
- Co jakiś czas na rynku pojawia się jakaś nowość, trend, który pokazuje nam nowe możliwości pielęgnacyjne. Takim też jest technika OMO - mycia i podwójnego nakładania odżywki. Nie uważam jednak, że jest to zabieg dla każdego. Metoda ta może się okazać pomocna jedynie przy wyjątkowo puszących się, wysokoporowatych i zniszczonych włosach.
OMO przy włosach suchych i zniszczonych pozwoli w większym stopniu wypełnić braki keratynowe we włosie, a tym samym wygładzi włosy i ułatwi ich rozczesywanie.
Z kolei osoby o niezniszczonych włosach nie potrzebują podwójnego nakładania odżywki, ponieważ nie mają braków i uszkodzeń we włosie, które powinny być wypełniane i niwelowane. A cienkie włosy dodatkowo nie polubią nakładania dwa razy ciężkich odżywek (albo masek, lub olejów, bo do techniki OMO można też dorzucić do pierwszej odżywki maskę lub olej i wtedy robi się nam technika OOMO – czyli Olej, Odżywka, Mycie, Odżywka), ponieważ po umyciu będą bardziej oklapnięte i może powstać wrażenie włosa bardziej obciążonego. Dla włosów normalnych, cienkich, delikatnych i dobrze się rozczesujących, bez tendencji do kołtunienia – ta technika to tylko dodatkowo zabrany czas podczas codziennej pielęgnacji włosów. - tłumaczy ekspertka.
OMO - na czym polega?
Technika jest bardzo prosta:
Krok 1: Na wilgotne włosy nakładamy odżywkę. Wmasowujemy ją, lekko spieniamy i nie spłukujemy.
Krok 2: Dowolnym szamponem myjemy jedynie skórę głowy. Wytworzona piana podczas spłukiwania będzie kąpielą dla włosów, dodatkowo zabezpieczonych przed wysuszającym działaniem szamponu odżywką.
Krok 3: Nakładamy odżywka lub maska dobraną do potrzeb włosów.
Tip. Osoby, stosujące technikę OMO, polecają raz na jakiś czas myć głowę mocno oczyszczającym szamponem.
Metoda OMO jakie odżywki
Przy metodzie OMO ważny jest wybór właściwej odżywki, czyli takiej która nie zawiera silikonów ani innych substancji, które mogą włos nadmiernie obciążyć. Powinna też mieć w składzie jakąś łagodną substancję myjącą. Oto ista emulgatorów, których warto szukać w odżywce, której chcesz użyć do mycia głowy:
Behentrimonium Chloride
Behentrimonium Methosulfate
Benzalkonium Chloride
Cetrimonium Chloride
Cinnamidopropyltrimonium Chloride
Cocotrimonium Chloride
Dicetyldimonium Chloride
Dicocodimonium Chloride
Dihydrogenated Tallow Dimethylammonium Chloride
Hydrogenated Palm Trimethylammonium Chloride
Laurtrimonium Chloride
Quaternium-15
Quaternium-18 Bentonite
Quaternium-18 Hectonite
Quaternium-22
Stearalkonium Chloride
Tallowtrimonium Chloride
Tricetyldimonium Chloride
Lauramidopropyl Betaine