1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Domowe maseczki na twarz z naturalnych składników

Wyróżniamy maseczki: nawilżające, ściągające/wysuszające, oczyszczające oraz odżywcze. Wiele z nich może łączyć kilka z tych cech. (fot. iStock)
Wyróżniamy maseczki: nawilżające, ściągające/wysuszające, oczyszczające oraz odżywcze. Wiele z nich może łączyć kilka z tych cech. (fot. iStock)
Maseczka do twarzy jest uzupełnieniem pielęgnacji kosmetykami naturalnymi. W zależności od użytych surowców przy regularnym stosowaniu pomoże uporać się z dolegliwościami skórnymi, takimi jak przetłuszczanie, nadmierne wysuszenie czy trądzik. Jedną z podstawowych funkcji maseczki powinno być zadbanie o równowagę wodną skóry. Dlatego trzeba z rozwagą wybierać rodzaje gotowych maseczek lub skrupulatnie dobierać własne zestawy jeśli chcemy przygotować domowe maseczki na twarz.

Przygotowując domowe maseczki na twarz, należy wziąć pod uwagę rodzaj cery osoby, która będzie je stosowała, oraz porę roku. Należy przyjrzeć się kondycji swojej skóry, a dopiero potem dobierać składniki aktywne. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę szybkie i intensywne działanie maseczki.

Maseczka z węglem aktywnym i glinką do cery trądzikowej

  • Węgiel aktywny 1 łyżeczka do herbaty
  • Zielona glinka 1 łyżeczka do herbaty
  • Olej z wiesiołka 2 łyżeczki do herbaty
  • Olejek eteryczny z rozmarynu 3 krople

Sposób wykonania: wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, by powstała gęsta masa.

Sposób użycia: nałóż maseczkę na oczyszczoną i wysuszoną twarz. Zmyj po 15 –20 minutach ciepłą wodą, przetrzyj czystym ręcznikiem. W razie potrzeby zastosuj po niej kosmetyk przeciwtrądzikowy, np. krem z siarką, lub spryskaj hydrolatem z cynamonu. Maseczka, dzięki zawartemu w niej olejowi z wiesiołka, pozostawi skórę sprężystą, nawilżoną. Nie ściąga ani nie powoduje uczucia pieczenia.

Węgiel aktywny – to pochodzenia naturalnego węgiel drzewny, który otrzymywany jest najczęściej metodą parowo-gazowej aktywacji węgla. Wykazuje bardzo silne właściwości absorbujące zanieczyszczenia i toksyny, bardzo skutecznie rozjaśnia skórę i szkliwo zębów, działa antybakteryjnie i głęboko oczyszcza. Ponadto delikatnie złuszcza naskórek, nie naruszając bariery skóry. Niezbędny i bardzo tani kosmetyk w domowym SPA.

Olej z wiesiołka – tłoczony na zimno z nasion wiesiołka dwuletniego charakteryzuje się bardzo dużą ilością kwasu linolowego (LA), a ponadto sporą zawartością fitosteroli, soli mineralnych, skrobi, enzymów oraz witamin. W kosmetyce stosowany w preparatach do skóry przetłuszczającej się, ale też łuszczącej się oraz suchej. Łagodzi podrażnienia skórne oraz stany zapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych, nawilża.

Olejek eteryczny z rozmarynu – otrzymywany z całej rośliny, ma właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwbakteryjne i łagodzące podrażnienia. Reguluje poziom sebum, wspomaga walkę z łupieżem i wypadaniem włosów, działa odprężająco i udrażniająco na drogi oddechowe.

Olejku eterycznego z rozmarynu lekarskiego nie powinny stosować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz chorzy na nadciśnienie tętnicze i padaczkę.

Zielona glinka – zwana też illite lub glinką morską. Wydobywana najczęściej we Francji lub USA. Jest określana jako jedna z najsilniej działających glinek, za sprawą jej bardzo imponujących właściwości oczyszczających i absorpcyjnych. Zawiera duże ilości krzemu, wapnia, żelaza oraz magnezu i potasu. Ponadto doskonale odtłuszcza skórę, dezynfekuje ją i przyspiesza procesy gojenia. Hamuje wzrost bakterii fermentacyjnych i gnilnych. Polecana do skóry przetłuszczającej się, trądzikowej oraz chorobowo zmienionej.

Pamiętaj, że używając glinek, nie można doprowadzić do ich wyschnięcia na twarzy. Mieszaj więc glinkę z ulubionym olejem lub raz na jakiś czas spryskaj twarz hydrolatem. Wyschnięcie maseczki glinkowej na twarzy może spowodować podrażnienie skóry i uzyskanie efektu odwrotnego od zamierzonego. Glinka traci wówczas wszystkie swoje dobroczynne właściwości, a co gorsza „wyciąga” z naszej skóry to, co najlepsze. Jeżeli nie chcesz mieszać glinki z hydrolatem, możesz zastosować substancję wiążącą wilgoć, np. kwas hialuronowy, żel aloesowy lub hydromanil.

Maseczka z kurkumą i miodem do cery starszej, zniszczonej i z przebarwieniami

  • Kurkuma mielona 1 łyżka stołowa
  • Miód 1 łyżeczka do herbaty
  • Sok z cytryny 1 łyżka stołowa
  • Olej z dzikiej róży 1 łyżeczka do herbaty

Sposób wykonania: wszystkie składniki dokładnie wymieszaj ze sobą, by powstała gęsta masa.

Sposób użycia: nałóż maseczkę na oczyszczoną i wysuszoną twarz. Zmyj po 15–20 minutach ciepłą wodą, przetrzyj czystym ręcznikiem.

Kurkuma mielona Curcuma longa – to popularna przyprawa do dań z drobiu wywodząca się z Indii. Znana jest również pod nazwą ostryż długi, ostryż indyjski lub szafran. Zawiera ok. 5% olejków eterycznych oraz bardzo dużą ilość polifenoli (antyoksydantów). Od niedawna, dzięki swoim właściwościom, kurkuma zyskuje dużą popularność wśród kosmetyków naturalnych. Jej substancja aktywna – kurkumina ma działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Kłącze kurkumy wspaniale nawilża skórę, odmładza ją, niweluje zmiany trądzikowe oraz te związane z wiekiem. Można używać jej również miejscowo na zmiany chorobowe.

Miód Honey – znajduje zastosowanie nie tylko w profilaktyce, kuchni i leczeniu przeziębień, ale również w kosmetyce. Miód nadaje się do każdego rodzaju cery. Składa się on w większości z cukrów oraz wody, ale pozostałe jego składniki to cenne witaminy, enzymy i minerały, które są bardzo przydatne dla skóry. Z witamin wyróżniamy: tiaminę, ryboflawinę, biotynę, kwas pantotenowy, kwas nikotynowy, pirydoksynę, kwas askorbinowy oraz kwas foliowy. Białka stanowią ok. pół procenta składu miodu, lecz najważniejszy z nich jest aminokwas – prolina. Miód wykazuje silne działanie przeciwdrobnoustrojowe (jego aktywność działa na ok. 60 rodzajów wirusów, bakterii i grzybów), przeciwzapalne dzięki związkom fenolowym, nawilżające dzięki kwasowi glukonowemu, jabłkowemu oraz witaminie A. Ponadto wspaniale goi rany oraz przyczynia się do szybkiego ziarninowania skóry.

Sok z cytryny Lemon Juice – użyty, aby uniknąć zafarbowania skóry kurkumą. Ponadto sok z cytryny wspaniale rozjaśnia przebarwienia skórne, ujednolica kolor, działa antybakteryjnie oraz, dzięki zawartości witaminy C, jest wspaniałym antyoksydantem, który hamuje aktywność wolnych rodników. W swoim składzie zawiera przede wszystkim kwas askorbinowy, kwas cytrynowy, flawonoidy, witaminy z grupy B, potas, fosfor, wapń i kwas foliowy.

Olej z dzikiej róży Rosa canina Oil – olej tłoczony z pestek róży zawiera bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowy, linolenowy), szczególnie dużo witaminy C – działającej antyoksydacyjnie, minerały, karotenoidy (w szczególności beta-karoten, zeaksantynę oraz likopen), działa odżywczo oraz ochronnie na skórę. Ma szeroki profil kwasów tłuszczowych, wygładza, normalizuje wydzielanie sebum, zmiękcza oraz pobudza aktywność fibroblastów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie kolagenu w skórze właściwej. Ma piękny czerwono-pomarańczowy kolor, dzięki któremu skóra nabiera blasku i, podobnie jak kurkuma, rozświetla oraz wyrównuje koloryt skóry.

Lniana maseczka do suchej skóry

  • Zmielone siemię lniane 1 stołowa łyżka
  • Olej lniany 1 łyżeczka do herbaty
  • Żółtko jaja kurzego 1 sztuka

Sposób wykonania: siemię lniane zalej wrzątkiem i zostaw na kilka minut, odcedź do konsystencji gęstej papki. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, by powstała gęsta masa.

Sposób użycia: nałóż maseczkę na oczyszczoną i wysuszoną twarz. Zmyj po blisko godzinie ciepłą wodą, przetrzyj czystym ręcznikiem.

Zmielone siemię lniane – nasienie lnu zwyczajnego zawiera ok. 6% substancji śluzowych, 30–40% oleju tłustego, 20% białka, glikozydy, enzymy, fitosterole, fenolokwasy, witaminy A, E, B. Dzięki takiemu zestawowi substancji czynnych siemię lniane silnie nawilża, regeneruje i działa przeciwzapalnie. Ponadto, przy regularnym stosowaniu, poprawia kondycję skóry, ponieważ len działa również oczyszczająco oraz zmiękczająco.

Olej lniany Linum usitatissimum (Lin seed) Seed Oil – olej wytłaczany na zimno, nierafinowany jest bogatym źródłem kwasów omega 3, w szczególności kwasu alfa-linolowego (ALA) oraz omega 9. W prawie 90% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają kluczową rolę w pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej. Kwas ALA, nazywany witaminą F, przyczynia się do znacznego zwiększenia elastyczności skóry i jej regeneracji. Regularne stosowanie oleju lnianego normalizuje czynności skóry, poprawia jej krążenie oraz uodparnia na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Wspomaga zdolność ziarninowania naskórka, przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie oraz kojąco. Olej lniany jest prawdziwym ratunkiem dla przesuszonej skóry.

Żółtko jaja kurzego – swój zbawienny wpływ na skórę zawdzięcza obecności dużej ilości aminokwasów, witamin z grupy A, B, E, D oraz kwasów tłuszczowych. Aminokwasy są budulcem skóry, tak więc ich zawartość w żółtku jaja kurzego pozwala na dogłębną regenerację, a co za tym idzie na wyrównanie procesów w niej zachodzących. Jednym z nich jest równowaga wodna, która zapobiega przesuszaniu. Kwasy tłuszczowe pozwalają skutecznie walczyć z niedoskonałościami skórnymi, w tym z trądzikiem, a witaminy dodatkowo skutecznie ją odżywiają oraz chronią. Warto wykorzystywać żółtka pochodzące z jaj domowego chowu. Są one bogate w związki biologicznie czynne.

Tekst pochodzi z książki Wiktorii Muchy "Kosmetyki naturalne dla ciebie. Mydła, hydrolaty, olejki, peelingi".

W książce znajdziesz zbiór receptur i przepisów, które łatwo zmodyfikować i idealnie dopasować do swoich potrzeb i rodzaju skóry - naturalne, zdrowe i ekologiczne kosmetyki, które możesz przygotować w warunkach domowych.

Autorka jest właścicielką i założycielką marki produkującej kosmetyki rzemieślnicze MydłoStacja. Studiując na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, specjalizowała się w roślinach leczniczych i prozdrowotnych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Kosmetyki naturalne dla Ciebie
Autopromocja
Kosmetyki naturalne dla Ciebie Wiktoria Mucha Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze