1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Blizny potrądzikowe – jak wyjść z cienia kompleksów

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Wyleczenie młodzieńczego trądziku, w życiu wielu kobiet, wcale nie kończy etapu obniżonego poczucia własnej wartości z powodu wyglądu twarz. Tymczasem blizny potrądzikowe da się skutecznie zlikwidować. Rozmowa z dr. Łukaszem Śmiejkowskiego z warszawskiej kliniki Barberian Esthetic

Dlaczego trądzik pozostawia ślady?
Niestety u większości pacjentów cierpiących z powodu trądziku stwierdza się blizny lub przebarwienia w miejscach wcześniejszych aktywnych zmian zapalnych. Badania naukowe i obserwacje kliniczne jednoznacznie pokazują, że blizny i przebarwienia powstają zdecydowanie częściej u pacjentów, którzy nie leczyli zmian trądzikowych lub ich leczenie było niewłaściwe. Samodzielne usuwanie zmian, ich „wyciskanie”, czy brak odpowiedniej fotoprotekcji to czynniki zwiększjące ryzyko powstawanie szpecących blizn.

Jakie zmiany potrądzikowe występują najczęściej?
Wyróżniamy trzy rodzaje blizn potrądzikowych: przerostowe – mają one postać grubych, twardych, wypukłych guzków; zanikowe – czyli pofałdowana skóra lub wgłębienia o różnej głębokości i wielkości, oraz przebarwienia, które występują w postaci różowych lub jasnobrązowych plam na skórze. Ze względu na czas powstania, wyróżniamy blizny potrądzikowe niedojrzałe (świeże), które z reguły są lekko wypukłe i mają czerwone lub różowe zabarwienie, oraz blizny potrądzikowe dojrzałe - płaskie, miękkie, elastyczne i jasno zabarwione.

Badania na grupach pacjentów cierpiących z powodu blizn potrądzikowych mówią, że osoby, których to dotyczy uważają się za mniej atrakcyjne i mają obniżone poczucie własnej wartości. Co współczesna medycyna estetyczna może zaproponować osobom z problemem blizn potrądzikowych? Jak można je zlikwidować?
Na szczęście mamy kilka skutecznych metod walki z niechcianymi pamiątkami po trądziku. Warto zaznaczyć, że bez względu na sposób w jaki zdecydujemy się zlikwidować blizny czy przebarwienia potrądzikowe, nie jest to proces łatwy i często długotrwały, ale wart zachodu. Dobór metody uzależniony jest od stanu skóry pacjenta oraz indywidualnych czynników. W przypadku świeżych czy powierzchownych zmian wystarczy proces dermabrazji, który polega na mechanicznym usunięciu blizny wraz ze skórą. Specjalista ściera naskórek, co pobudza organizm do produkcji nowych komórek i regeneracji tkanek. Podobnie działają peelingi chemiczne.

A co w przypadku zmian głębokich i tych sprzed lat?
W przypadku blizn starych i głębokich specjalista działa na głębsze warstwy skóry, pobudzając ją do samoregeneracji. Najpierw doprowadza się do jej kontrolowanego uszkodzenia mechanicznego, prowokując stan zapalny - np. wiązką lasera, czy falą radiową, po czym następuje proces gojenia i przebudowy tkanki. Sam proces regeneracji można przyśpieszać np., podaniem osocza bogatopłytkowego.

Najpopularniejsze metody usuwania blizn potrądzikowych to:

    1. Peelingi medyczne, czyli kwasy, które złuszczają naskórek, powodując spłycenie i rozjaśnienie blizn oraz przebarwień pozapalnych. W tej metodzie stosuje się szereg substancji, które specjalista dobiera indywidualnie do rodzaju zmian – od delikatnego kwasu migdałowego, przez kwasy salicylowy, glikolowy, mlekowy, trójchlorooctowy, czy połączenia retinolu z witaminą C.
    2. Mikronakłucia, czyli zabiegi które doprowadzają do mikrouszkodzeń skóry, prowokując ją do przebudowy, co zmniejsza widoczność blizn.
    3. Laseroterapia to bardzo popularna metoda polegająca na tym, że wiązka lasera dociera do warstwy skóry właściwej, wywołując kontrolowane mikrouszkodzenia-poparzenia. Ich zadaniem jest stymulacja zdrowej tkanki okalającej uszkodzone komórki do samoregeneracji. W ten sposób aktywuje się skórę do samoregeneracji. Na przykład laser frakcyjny stymuluje produkcję kolagenu – co widocznie poprawia napięcie skóry. Ponadto laser pobudza melanocyty do pracy, dzięki czemu blizny (zwłaszcza stare, mające zwykle jasny odcień) mniej odcinają się od okalającej zdrowej tkanki.
    4. Terapie łączone. To może być na przykład połączenie peelingów medycznych z mikronakłuwaniem skóry. Mechaniczne uszkodzenie skóry plus składniki aktywne dają złuszczanie i głęboką biorewitalizację skóry.
    5. W przypadku blizn bardzo dobre efekty dają również zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej. Dlatego, że podczas procedury skóra jest nakłuwana mikroigłami a dodatkowo włókna kolagenowe silnie stymulowane są przez fale radiowe. Dzięki wyjątkowej precyzji działania możemy bardzo skutecznie likwidować blizny po trądziku.
    6. Czasem konieczne jest zastoswanie bardziej inwazyjnej metody, jak podcinanie skalpelem blizn zanikowych, połączone z prowokowaniem skóry do szybszej regeneracji. Zabieg polega na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc choć może nie należy do najbardziej komfortowych, nie jest bolesny. Potem koniecznie trzeba podać kwas hialuronowy – robi się to kaniulą przez otwór wykonany w skórze. Jeśli tego nie zrobimy, podcięta tkanka w czasie gojenia znowu się zrośnie.

Która metoda dla kogo?
Lekarz ocenia rodzaj blizny i dobiera najlepszą terapię. Czasem wystarczające jest mocne złuszczenie skóry, a czasem trzeba zaplanować wiele spotkań i dłuższy plan działania. Im starsza i głębsza blizna, tym metoda bardziej inwazyjna. Zawsze planując terapię warto wziąć pod uwagę również tryb życia pacjenta, bo niektóre z metod wyłączają na kilka dni z codziennych aktywności.

Początek jesieni to najlepszy czas na rozpoczęcie kuracji, bo słońce jest słabsze, a wiadomo, że najlepsze efekty daje seria zabiegów. Po ilu widać efekty?
To wszystko jest kwestią indywidualną, zależy od rodzaju blizn, od zdolności konkretnej skóry do regeneracji. Nowoczesne metody pozwalają nam uzyskać widoczny efekt już po pierwszej wizycie. Jesień, czy wczesna wiosna to zdecydowanie najlepszy moment na inwazyjne procedury, którym nie 'sprzyja' mocne słońce. Uwrażliwiona zabiegami np. laseroterapii skóra jest bardzo podatna na działanie promieni UV, a co za tym idzie powstawanie fotouszkodzeń skóry. Ochrona przeciwsłoneczna i pielęgnacja pozabiegowa jest bardzo ważna, stąd istotne jest, żeby trafić do lekarza i sprawdzonego gabinetu.

Czy w procesie wychodzenia z blizn potrądzikowych konieczna jest pielęgnacja uzupełniająca w domu?
Dobry specjalista zawsze przekazuje pacjentowi wskazówki dotyczące pielęgnacji pozabiegowej. Na pewno nie wchodzi w grę agresywna pielęgnacja produktami zawierającymi aktywne substancje czynne, żeby nie podrażniać dodatkowo skóry, laseroterapia pobudza mediatory stanu zapalnego stąd skóra jest wystarczająco 'pobudzona'. Ja zawsze daję pacjentom wskazówki dotyczące pielęgnacji domowej i jestem z nimi w kontakcie po inwazyjnych procedurach leczniczych. Bezpośrednio po zabiegu najważniejsze jest doprowadzenie do wyciszenia stanu zapalnego skóry. Z czasem pielęgnacja powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb.

dr Łukasz Śmiejkowski/Barberian Esthetic Warszawa dr Łukasz Śmiejkowski/Barberian Esthetic Warszawa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze