1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda

Sezonowe przechowywanie odzieży – praktyczne wskazówki

Dowiedz się, jak zadbać o swoje ubrania, aby bez szwanku przetrwały cały sezon. Podpowie ci Alicia Healey. (Fot. iStock)
Jednym ze sposobów, dzięki którym zwiększysz ilość miejsca w szafie i będziesz szybciej znajdowała ubrania odpowiednie na aktualną porę roku, jest sezonowa rotacja odzieży, czyli chowanie zimowych ubrań z początkiem lata i na odwrót. Jeśli w szafie zostaną tylko rzeczy na dany sezon, łatwiej znajdziesz to, czego szukasz.

Jeśli nie masz dodatkowej szafy na przechowywanie ubrań poza sezonem, możesz je poskładać i spakować do odpowiednich pokrowców i pojemników. Korzystaj z pokrowców i pojemników specjalnie przeznaczonych do przechowywania odzieży, gdyż stanowią najlepszą ochronę przed zniszczeniem. Możesz je kupić w domach handlowych lub w zakładach świadczących usługi magazynowe. Jeśli ubrania nie są właściwie przechowywane, łatwo się niszczą, dlatego ważne jest ich odpowiednie przygotowanie przed odłożeniem na dłużej.

 • Upewnij się, że ubrania, które chowasz, są uprane, czyste i zupełnie suche. Poplamione jedzeniem, przepocone i wilgotne rzeczy będą przyciągać mole i inne szkodniki.
 • Nigdy nie przechowuj ubrań w pokrowcach z polietylenu ani plastiku – prędzej czy później dojdzie do kondensacji pary wodnej, co sprzyja rozwojowi pleśni i powstawaniu przebarwień. Pokrowce powinny być zrobione z oddychającej tkaniny, na przykład z perkalu.
 • Jeśli przechowujesz ubrania w pudłach lub walizkach, złóż każdą rzecz i owiń bezkwasową białą bibułą, aby zapewnić jej ochronę i zapobiec trwałym zagnieceniom.
 • Szczególnie zadbaj o tkaniny, które chętnie są jedzone przez mole, na przykład o wełnę i kaszmir – takie ubrania przechowuj osobno, najlepiej w specjalistycznych pokrowcach do przechowywania dzianiny; włóż do nich też lawendowe saszetki przeciwmolowe.
 • Wszystkie pojemniki z odzieżą trzymaj w suchym i chłodnym miejscu z dala od słońca i źródeł ciepła – najlepiej na szafie lub pod łóżkiem. Nie chowaj ich na strychu, gdzie trudno kontrolować warunki otoczenia.
 • Jeśli zimą planujesz podróż do ciepłych krajów, dobrym pomysłem będzie spakowanie letnich ubrań do jednego pojemnika – wtedy z łatwością je znajdziesz, gdy przyjdzie czas pakowania.

Długoterminowe przechowywanie

Cenne ubrania, jak na przykład suknie ślubne lub ubranka do chrztu, przed odłożeniem na dłuższy czas zabezpiecz bezkwasową bibułą i po złożeniu przechowuj w bezkwasowych pudłach. Nie używaj zwykłych kartonowych pudeł, bo zawierają szkodliwe związki, które z czasem doprowadzą do żółknięcia tkanin. Skoro ubranie ma być przechowywane, a nie będzie noszone przez dłuższy czas, mogą utworzyć się trwałe zagniecenia, dlatego nie żałuj bibuły – wypełnij nią rękawy i gorset, a welon i tren owiń kilkoma warstwami dla zapewnienia im jak najlepszej ochrony. Dobrze jest raz do roku sprawdzić, czy sukienka nie została uszkodzona – jest to również dobra okazja, aby ją rozłożyć i na nowo złożyć w nieco inny sposób, co zmniejszy ryzyko powstania trwałych zagnieceń. Jeśli odkładasz na dłużej cenne, wręcz zabytkowe ubrania z metalowymi guzikami, owiń każdy z osobna bibułą, aby zapobiec plamieniu materiału.

Fragment pochodzi z książki „Sekrety stylowej szafy. Królewska garderobiana radzi, jak się ubrać i dbać o ubrania” Alicii Haeley – byłej garderobianej rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii. Autorka przez 4 lata pracowała jako garderobiana i osobista asystentka na dworze królewskim w pałacu Buckingham. Obecnie pracuje freelancersko jako konsultantka mody i stylistka. Jest autorką bloga The Lady’s Maid.

W książce znajdują się praktyczne wskazówki:

– jak stworzyć szafę kapsułową,

– jak optymalnie zagospodarować wnętrze szafy,

– jak dbać o odzież i dodatki, tak by służyły jak najdłużej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze