Na liście objawów zespołu long COVID-19, oprócz obniżenia kondycji fizycznej, mgły pocovidowywej, zaburzeń smaku i węchu, znajduje się również nadmierne wypadanie włosów. O tym, czym się martwić, a czym nie, i jak poradzić sobie z tym problemem, rozmawiamy z trycholożką Agnieszką Trepką oraz fryzjerem Michałem Urbaniakiem z Hair Republic Warsaw.
Wiele osób, które przeszły COVID-19, narzeka na nadmierne wypadanie włosów, dlaczego?
Agnieszka Trepka: COVID-19 to choroba, która bardzo osłabia organizm. Podczas leczenia przyjmujemy obciążające leki, a zwykle w czasie infekcji gorzej się odżywiamy, więc łatwiej o niedobory. Dodatkowo w okresie choroby dotyka nas silny stres. Wszystko to może spowodować, że 2–3 miesiące po ozdrowieniu mamy do czynienia ze wzmożonym wypadaniem włosów i pogorszeniem ich kondycji. Takie wypadanie włosów nazywamy łysieniem telogenowym, ponieważ dochodzi do zaburzenia fazy wzrostu włosów. Przypomnijmy, że włos rośnie w trzech fazach: anagen, czyli pierwsza, aktywna faza wzrostu włosa, trwa od 3 do 6 lat. Druga – katagen – to faza środkowa, podczas której włos przestaje rosnąć, odrywa się od brodawki i powoli przechodzi do etapu spoczynkowego. I faza trzecia – telogen – zwana spoczynkową i trwająca od 2 do 4 miesięcy. W tym czasie z tej samej cebulki wyrasta nowy włos i wypycha stary, by przejść ponownie w fazę anagenu. Kiedy mamy do czynienia z łysieniem telogenowym, dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania poszczególnych faz wzrostu włosów. Wówczas w trzeciej fazie – telogenowej – może znajdować się nawet około 80 proc. wszystkich włosów, co skutkuje ich znacznym przerzedzeniem. Krótko mówiąc - dużo włosów wypada, a nowe nie rosną, bo na skutek infekcji w organizmie dochodzi do reakcji autoimmunologicznych – przez niedobory i osłabienie odporności organizmu zaburza się faza wzrostu włosa. Problem ten dotyczy głównie kobiet.
Czy wypadanie włosów po koronawirusie jest problemem przejściowym?
A.T: Na szczęście łysienie telogenowe jest odwracalne, ale czas powrotu do normalności może chwilę potrwać, więc warto uzbroić się w cierpliwość. Regeneracja dystroficznej, czyli niedożywionej i niedotlenionej, cebulki może trwać nawet kilka miesięcy. Odbudowa utraconych włosów zależy od stanu cebulek i ich zdolności do szybkiej regeneracji. Pamiętajmy, że im dłużej będziemy czekać na pokazanie się nowych włosów po ich utracie, tym zwiększa się ryzyko całkowitego zaniku lub miniaturyzacji cebulek włosów, a tym samym braku powrotu do stanu sprzed choroby. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja na problem nadmiernego wypadania włosów. Po przebytej chorobie należy jak najszybciej zająć się nie tyle włosami, co ich cebulkami, żeby zaopatrzyć je w odpowiednie substancje odżywcze.
Jak diagnozuje się problem? Jakich narzędzi i parametrów używa trycholog, żeby mieć pewność, że mamy do czynienia z odwracalnym sezonowym albo pocovidowym łysieniem?
A.T.: Każdego dnia w naturalny sposób tracimy średnio do 100 włosów i jest to zupełnie normalny proces. Kiedy jednak widzimy, że na szczotce, poduszce albo wokół siebie zostawiamy więcej włosów, warto zacząć się obserwować. Do zahamowania problemu potrzebne są szybka diagnostyka i jak najszybsze włączenie kuracji, której celem będzie wzmocnienie mieszków włosowych. W gabinecie u trychologa przeprowadza się badanie skóry głowy, bo to od jej kondycji zależy zdrowie naszych włosów. Do skóry głowy dobiera się też pielęgnację. Skalp ogląda się w gabinecie w dużym powiększeniu: przy pomocy specjalnych urządzeń oraz specjalnych kamer, m.in. trychoskopu. Jeśli skóra jest zbyt sucha lub występuje łupież, cebulki są gorzej dotlenione, a włos nie ma siły przebicia. Z kolei jeśli skóra jest zbyt tłusta, to dochodzi do zaczopowania mieszka włosowego sebum i niedotlenienia cebulki włosa. Wszystkie te przypadki blokują zdrowy porost nowych włosów.
Czasem konieczne jest zlecenie badań krwi, na podstawie których można dobrać odpowiednie suplementy lub – w przypadku zaburzeń hormonalnych – skierować na dodatkowe leczenie, np. do endokrynologa. Nie bez echa pozostaje też obciążenie psychiczne wywołane COVID-19. Przewlekły stres jest bardzo częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów.
Jak przebiega terapia?
A.T. Zadaniem trychologa jest postawienie odpowiedniej diagnozy dotyczącej skóry głowy oraz włosów, a także dobranie odpowiedniej kuracji i pielęgnacji trychologicznej, której celem będzie zlikwidowanie problemu. Oprócz szamponu oczyszczającego skórę głowy polecamy specjalnie dobrane kuracje, np. z kofeiną, placentą, witaminami i minerałami. Preparaty trychologiczne hamują wypadanie włosów, poprawiają mikrokrążenie skóry głowy i działają przeciwzapalnie. Specjalistyczne preparaty mają szeroki wachlarz składników, bez których odnowa mieszków w cebulce włosa raczej nie jest możliwa.
Czego szukać w suplementach? I na co uważać w diecie?
A.T.: Suplementy powinny być dobrane do potrzeb i braków w organizmie. Zanim po nie sięgniemy, musimy wiedzieć, co należy brać, w jakich ilościach i w jakim przedziale czasu. Niedobór jest szkodliwy, ale nadmiar też nie jest dobry dla organizmu. Jeśli chodzi o dietę, to powinna ona być dobrze zbilansowana i bogata w tłuszcze, białko, witaminy i minerały.
Czy pielęgnacja skóry głowy to tylko właściwie dobrany szampon?
A.T. Dbanie o kondycję skóry głowy to podstawa, ponieważ to w niej znajdują się mieszki włosowe odpowiedzialne za produkcję włosów. Bez nich nowe, zdrowe włosy nie wyrosną. Dlatego tak ważna jest indywidualnie dobrana kuracja do pielęgnacji skóry głowy, która pomoże zahamować wypadanie włosów. Szampon to podstawa, ale nie mniej ważne jest regularne wykonywanie peelingu skóry głowy, który nie tylko natychmiast poprawienia komfort związany z wrażeniem czystości na głowie, ale przede wszystkim dokładnie oczyszcza mieszki włosowe. W ten sposób poprawia działanie i wchłanialność substancji dostarczanych podczas codziennego mycia i standardowej pielęgnacji włosów. Elementem kuracji są również lotiony stosowane na skalp, które zawierają witaminy, minerały oraz składniki hamujące wypadanie włosów i stymulujące ich porost. Indywidualnie dobrana kuracja i uczciwe stosowanie preparatów wzmocnią cebulki, aby nowe włosy wyrosły zdrowe i mocne.
Jak na co dzień dbać o włosy, by wzmocnić je w okresie osłabienia?
Michał Urbaniak: Zacznijmy od oczyszczania i pielęgnacji. Pamiętajmy, że szampon ma za zadanie jedynie oczyścić skórę głowy i włosy z zabrudzeń oraz zmyć użyte środki do pielęgnacji i stylizacji. Szampon zawsze dobieramy do rodzaju skóry głowy lub częstotliwości jej mycia. Odżywki, maski lub stosowane serum dobieramy z kolei do rodzaju włosów. Właściwe oczyszczanie jest ważne, ponieważ skóra głowy musi być dobrze dotleniona oraz o wiele lepiej przyjmuje wówczas dostarczane jej w składzie lotionów czy masek dobroczynne składniki. Pierwsze mycie powinniśmy wykonać specjalnym szamponem oczyszczającym, drugie już szamponem pielęgnacyjnym. Odżywka natomiast poza dostarczeniem cennych skłandików ma za zadanie domknięcie łuski włosa. Stosowanie jej po każdym myciu jest niezbędnym elementem prawidłowej pielęgnacji. Raz w tygodniu dobrze zrobić również maskę, która dostarczy naszym włosom większej ilości składników odżywczych.
Jak stylizować fryzury, żeby osiągnąć efekt, ale nie zaszkodzić i tak słabym włosom?
Nadmierne obciążenie kosmetykami może spowodować zaburzenia kondycji skóry głowy i mieszków włosowych, co będzie miało negatywny wpływ na jakość włosów. Nieodpowiednio dopasowane produkty mogą się także przyczynić do ich obklejania. Unikajmy zbyt odżywczych preparatów i obciążających konsystencji. W przypadku problemu z widoczną utratą objętości należy ograniczyć do minimum przegrzewanie włosów (prostownicami, suszarkami) oraz nie używać produktów do stylizacji, które mają za zadanie je wysuszyć. Zbyt częste modelowanie i wyczesywanie może powodować ich osłabienie. Współczesne fryzjerstwo ma do zaoferowania wiele technik powodujących optyczne zwiększenie objętości. Wykonujemy np. koloryzację z uzyskaniem wielowymiarowego koloru, przez co daje ona efekt znaczącego wizualnego powiększenia ilości włosów. Także dobierając cięcie indywidualnie do długości, gęstości i struktury włosów, dobry fryzjer może zwiększyć ich wizualną objętość. Fale i loki wykonane odpowiednią techniką modelowania oraz stylizacji włosów powiększą ich wolumetrię. Osoby, które mają włosy podatne na skręt, mogą za pomocą odpowiedniej pielęgnacji oraz dyfuzora uzyskać efekt do 3 razy większej objętości. Ale włos podkręcony wymaga zdecydowanie większego nawilżenia - również uzupełniającego w ciągu dnia. Dobry fryzjer zadba o włosy całościowo i podpowie, jak o nie dbać w domu, żeby zawsze wyglądały, jak po wyjściu z salonu.
Agnieszka Trepka, trycholożka, agnieszkatrepka.pl
Michał Urbaniak, założyciel salonu, hairrepublicwarsaw.pl