1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak dobrać płaszcz męski do sylwetki? 3 ponadczasowe fasony

(Fot. materiał partnera)
(Fot. materiał partnera)
Wybierając płaszcz, należy wziąć pod uwagę szereg czynników – chociażby kolor czy materiał, z jakiego zostało wykonane okrycie. Tym razem skoncentrujemy się wyłącznie na doborze fasonu płaszcza. Sprawdźmy, jakie kroje będą najodpowiedniejsze do poszczególnych typów sylwetek.

Fasony płaszczy męskich – co mamy do wyboru?

Płaszcze męskie występują w różnych krojach i długościach. Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej ponadczasowe fasony to:

  • Klasyczna dyplomatka, czyli prosty jedno- lub dwurzędowy płaszcz sięgający maksymalnie do kolan. Jest to jeden z najbardziej eleganckich fasonów płaszczy męskich, czego łatwo się domyślić, wnioskując z nazwy. Doskonale prezentuje się w stylizacjach garniturowych, ale może być też noszony do zestawów smart casualowych.
  • Płaszcz szlafrokowy, czyli model wiązany w talii paskiem, najczęściej pozbawiony guzików. Podobnie jak dyplomatka jest to bardzo elegancki typ płaszcza. Wywodzi się od tzw. płaszczy polo, które dawniej służyły graczom polo jako tymczasowe okrycie wierzchnie noszone w przerwach. Wówczas brak paska był niemałą zaletą, ponieważ płaszcz można było szybko zdjąć, wsiadając z powrotem na konia.
  • Bosmanka, czyli mniej formalny typ płaszcza o wojskowym rodowodzie. Bosmanka zwykle (choć nie zawsze) jest dwurzędowa i w porównaniu do dyplomatki – dość krótka, ponieważ kończy się w okolicy bioder. Ostatnimi czasy jest to bardzo popularny wybór – być może ze względu na to, że krótki płaszcz nie krępuje ruchów.

Który z wymienionych fasonów wybrać? Wszystko zależy od naszej sylwetki i prowadzonego stylu życia. W dalszej części tekstu doradzamy w pierwszej z wymienionych kwestii.

Typy sylwetek męskich i pasujące do nich płaszcze

Panowie, którzy nie mają zastrzeżeń do swojej figury, powinni czuć się dobrze we wszystkich wyżej wymienionych płaszczach. Tym, którzy chcieliby pod nimi ukryć jakieś drobne defekty, polecamy zapoznać się z kolejnymi akapitami:

Panom o sylwetce typu trójkąt (szerokie biodra, wystający brzuch) polecamy klasyczne dyplomatki o długości do kolan. Taki płaszcz optycznie wydłuży, ale nie przytłoczy sylwetki – w przeciwieństwie do długich, oversizowych modeli.

Panom o sylwetce typu odwrócony trójkąt (szerokie ramiona, atletyczna budowa ciała) radzimy uważać na płaszcze z poduszkami w ramionach – powinni stanowczo ich unikać. Idealnym wyborem będzie za to dyplomatka lub bosmanka – ta druga nie powinna być jednak zbyt krótka.

Panom o sylwetce typu prostokąt (wąskie ramiona i talia) rekomendujemy płaszcze z paskiem w talii – sprawdzą się zwłaszcza w przypadku wysokich mężczyzn. Dobrym rozwiązaniem będzie też bosmanka, która optycznie doda centymetrów w ramionach. Dyplomatka też ma szansę się sprawdzić.

Niskim panom odradzamy długie płaszcze. Znacznie lepiej sprawdzą się te o długości do połowy uda – dzięki nim zachowamy odpowiednie proporcje.

Gdzie szukać klasycznych płaszczy męskich?

Jeśli płaszcz ma dobrze układać się na sylwetce, powinien być uszyty z najwyższą starannością. Tylko takie płaszcze dostępne są w salonach Borgio i na – koniecznie zapoznaj się z najnowszą kolekcją.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze