1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Rytuał hammam – co to za zabieg i jak się do niego przygotować?

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Rytuał hammam to zarówno dogłębne oczyszczenie ciała, jak i ukojenie duszy – pozwala się zrelaksować i zapomnieć o zmartwieniach dnia codziennego, a dodatkowo nawilża i odżywia skórę. Idealny na okres jesienno-zimowy – wymagający dla naszej urody i naszego zdrowia psychicznego.

Hammam – co to jest?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest hammam”. Sama nazwa brzmi bardzo egzotycznie – nic dziwnego, w końcu słowo to ma turecką etymologię. Mówiąc najprościej, hammam to turecka łaźnia parowa.

W Turcji łaźnie te są szeroko dostępne dla miejscowych i turystów, którzy chętnie z nich korzystają. Ich pierwowzorem były oczywiście łaźnie rzymskie, jednak tureckie hammamy oferują dodatkowo różne zabiegi pielęgnacyjne. Największą popularnością cieszy się zabieg hammam polegający na dokładnym oczyszczeniu i nawilżeniu ciała za pomocą przeznaczonych do tego kosmetyków.

Rytuał hamman – opis etapów

Zabieg hammam to odprężenie i głęboki relaks przy jednoczesnym odżywieniu skóry. Rytuał hammam łączy w sobie tradycję – zabiegi kosmetyczne z Bliskiego Wschodu – ze współcześnie znaną pielęgnacją ciała.

Zabieg coraz częściej pojawia się w ofertach wielu salonów kosmetycznych i ośrodków SPA. Jak dokładnie przebiega? Na rytuał hammam składają się cztery następujące po sobie etapy, które wzajemnie się uzupełniają.

  1. Nawilżenie. Rytuał hammam rozpoczyna się rozgrzaniem ciała w łaźni. Kąpiel parowa ma otworzyć pory, zmiękczyć skórę oraz przygotować ją do głębokiego oczyszczenia. Otwarte porty wydalają toksyny, przyjmując wilgoć – skóra się rozgrzewa, a układ krwionośny przyspiesza pracę. Dzięki temu ciepło uwalnia mięśnie od napięcia. Są one zrelaksowane i gotowe na kolejny etap zabiegu hammam.
  2. Dokładne oczyszczanie ciała w rytuale hammam odbywa się za pomocą rękawicy Kessa (wykonanej z szorstkiej, wytrzymałej tkaniny) oraz mocno spienionego mydła Savon Noir (wytwarzanego z czarnych oliwek i oliwy). Należy położyć się na podgrzanym kamiennym stole, na którym zostaje wykonany peeling ciała za pomocą wspomnianej rękawicy, pobudzający krążenie. Używając chusty, osoba wykonująca rytuał hammam tworzy pianę z mydła oliwnego i wmasowuje ją w ciało, co wspomaga usunięcie zrogowaciałego naskórka i intensywnie nawilża. Mydło to ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
  3. Oczyszczenie glinką. W kolejnym etapie oczyszczenie ciała zostaje jeszcze bardziej pogłębione. W trakcie rytuału hammam glinka zawierająca liczne minerały mieszana jest z wodą i nakładana na oczyszczone i rozgrzane ciało. To sprawia, że skóra staje się odżywiona i ujędrniona, a przy tym jeszcze bardziej wygładzona i nawilżona.
  4. Rytuał namaszczenia, czyli nawilżenie ciała olejem arganowym o właściwościach regenerujących i nawilżających. Olej ten nazywany jest „płynnym złotem”, ponieważ ma mnóstwo właściwości odżywczych. Masaż hammam pozostawia skórę jedwabiście gładką. Po masażu resztki oleju należy pozostawić na skórze, by dobrze się wchłonęły. Dopiero wtedy można się ubrać.

Rytuał hammam w zaciszu własnej łazienki

Nic nie szkodzi na przeszkodzie, by rytuał hammam wykonać w zaciszu własnej łazienki.

Jak się przygotować do zabiegu? Na pewno zadbaj o to, żeby w twojej łazience zapanowała miła atmosfera sprzyjająca odprężeniu. Możesz zapalić świece i kadzidła oraz włączyć relaksującą muzykę.

Przed przystąpieniem do zabiegu hammam trzeba się również zaopatrzyć w niezbędne kosmetyki i przedmioty. Potrzebne będą: rękawica Kessa, czarne mydło Savon Noir (lub np. Aleppo), glinka Ghassol (możesz sięgnąć także po czerwoną lub białą) oraz olejek arganowy. Wiele firm sprzedaje gotowe zestawy do wykorzystania przy rytuale hammam.

Zacznij od ciepłego prysznica lub kąpieli (możesz ją wzbogacić olejkami eterycznymi lub solą himalajską), co będzie substytutem łaźni parowej. Następnie na rozgrzane ciało nałóż mydło, po czym rozpocznij masaż rękawicą Kessa. Przez kilka minut masuj rękawicą namydlone ciało – od stóp w stronę serca. Spłucz ciało ciepłą wodą.

Kolejnym krokiem domowego zabiegu hammam będzie nałożenie glinki rozrobionej w ciepłej wodzie. Idealnie byłoby owinąć ciało folią i ręcznikami oraz poleżeć w cieple. Jeśli nie masz takiej możliwości, po kilku minutach od nałożenia glinki opłucz ciało.

Został ci ostatni etap rytuału hammam, czyli masaż olejkiem arganowym. Rozgrzej olejek w dłoniach lub delikatnie podgrzej go w glinianej/szklanej miseczce, a następnie rozmasuj na całym ciele – również na twarzy. Masaż możesz wzbogacić o inne olejki, w zależności od swoich preferencji i potrzeb skóry.

Po zakończeniu zabiegu pozwól sobie na chwilę odpoczynku – wypij herbatę, poleż lub poczytaj ulubioną książkę. Pamiętaj, że aby rytuał hammam przyniósł jak najlepsze efekty, powinien być powtarzany regularnie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze