1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Nawilżanie włosów – domowe sposoby na przesuszone kosmyki

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Jak dbać o włosy, żeby były zdrowe i lśniące? Nawilżanie to jeden z najważniejszych etapów prawidłowej pielęgnacji. Poznaj domowe sposoby na nawilżanie włosów.

Przesuszone włosy – dlaczego tracą prawidłowy poziom nawilżenia?

Na początek trochę teorii… Przesuszone włosy to głównie efekt złej pielęgnacji. Zapominamy dostarczać im substancji odpowiedzialnych za nawilżenie włosów oraz ich wygładzenie i ochronę. W związku z tym niechronione łuski włosa rozchylają się, włos traci wilgoć i ostatecznie zostaje wysuszony oraz staje się nadmiernie narażony na uszkodzenia.

Poza tym przesuszone włosy są skutkiem zabiegów, takich jak: rozjaśnianie, farbowanie, prostowanie, kręcenie i suszenie zbyt gorącym powietrzem. Pozbawiają one włosy naturalnego natłuszczenia, sprawiając, że stają się szorstkie, matowe i łamliwe.

Czym nawilżyć włosy?

Zacznijmy od tego, że za nawilżenie naszych włosów odpowiadają substancje zwane humektantami. Są to m.in. kwas hialuronowy, glikol propylenowy, miód, aloes czy gliceryna, które można znaleźć w składach wielu odżywek/masek i szamponów. Substancje te mają zdolność wiązania wody i absorbowania jej z otoczenia. Ich niedobór powoduje, że włosy stają się przesuszone, a w konsekwencji zaczynają się kruszyć i łamać.

Najważniejsze to nie dopuścić do tego, żeby woda uciekała z włosa – w związku z tym humektanty trzeba zabezpieczyć emolientami, czyli substancjami, które stworzą na włosach „pokrywę” zamykającą nawilżenie wewnątrz włosa (oleje, woski, silikony itp.)

Warto również wiedzieć, że z humektantami można przesadzić – ich zbyt duża ilość sprawi, że włosy stracą objętość, będą ciągnęły się jak guma i zbiją się w strączki.

Na ostateczny poziom nawilżenia włosów wpływa także wilgotność powietrza. Przy wysokiej wilgotności humektatny pobierają wodę z otoczenia, przez co włosy zwiększają swoją objętość, a łuski się odchylają (włosy się puszą). Natomiast przy zbyt suchym powietrzu humektanty oddają zgromadzoną we włosach wodę, co powoduje ich przesuszenie się. Trzeba mieć to na uwadze przy humektantowej pielęgnacji.

Ostatnia rzecz, którą należy uwzględnić przy nawilżaniu włosów, to fakt, że nie wszystkie włosy po prostu „lubią” humektanty. Najlepiej wypróbować różne ich rodzaje i warianty stosowania (przed myciem, przed olejowaniem, po myciu).

Nawilżanie włosów w domu – naturalne odżywki do włosów

Zastanawiasz się, jak nawilżyć przesuszone włosy? Aby zadbać o nawilżenie włosów, nie trzeba sięgać od razu po gotowe kosmetyki – można spokojnie zacząć od przeszukania kuchni i sporządzenia domowej maseczki na włosy.

Jakie są naturalne i łatwo dostępne substancje powodujące nawilżenie włosów? Między innymi miód, aloes, syrop klonowy, cukier, glutek lniany, a nawet… banan.

Zapoznaj się z kilkoma prostymi przepisami na naturalne odżywki do włosów, które przygotujesz w domu, i znajdź swój sposób na nawilżenie włosów.

Domowa odżywka na włosy z awokado

Składniki:

  • pół rozgniecionego awokado
  • dwie łyżki oleju kokosowego

Składniki połącz, nałóż na włosy i zabezpiecz czepkiem. Po 15 minutach umyj włosy.

Naturalna maseczka miodowa

Składniki:

  • 1 łyżka miodu
  • 2 łyżki oleju kokosowego (ewentualne arganowego)

Składniki wymieszaj i nałóż na 30 minut na wilgotne włosy, po czym umyj je.

Nawilżenie włosów bananem i awokado

Składniki:

  • jeden banan
  • pół dojrzałego awokado
  • cztery łyżki kefiru
  • dwie łyżeczki oleju z pszenicy
  • łyżeczka miodu

Składniki zmiksuj na papkę, a następnie nałóż na umyte włosy. Po 30–40 minutach spłucz letnią wodą.

Banan z kokosem – domowa odżywka do włosów

Składniki:

  • 1 dojrzały banan
  • pół łyżeczki oleju kokosowego
  • 3 łyżeczki maślanki naturalnej

W miseczce rozgnieć widelcem banana. Dodaj do niego maślankę i olej kokosowy i dokładnie wymieszaj. Następnie maseczkę nanieś na włosy na co najmniej pół godziny. Po tym czasie umyj włosy.

Aloesowo-miodowe nawilżenie włosów

Składniki:

  • 3 łyżki żelu z aloesu
  • 3 łyżki miodu

Składniki wymieszaj i nałóż na całą długość włosów (możesz też wmasować w skórę głowy). Zostaw na 20 minut, a potem umyj włosy.

Żel aloesowy i żel lniany na przesuszone włosy

Składniki:

  • 2 łyżki niemielonego siemienia lnianego
  • 2 łyżki żelu aloesowego
  • 2 szklanki wody

Do małego garnka wlej wodę i zagotuj w niej siemię, poczekaj aż zgęstnieje. Po przestudzeniu dodaj żel aloesowy, wymieszaj i nałóż na włosy oraz skórę głowy. Zabezpiecz włosy folią oraz ręcznikiem, podgrzej je przed chwilę ciepłym strumieniem suszarki i odczekaj czterdzieści minut. Po tym czasie spłucz maskę ciepłą wodą.

Przesuszone włosy – olejowanie i ziołowe płukanki

Na koniec warto dodać, że zarówno odbudowa włosów suchych, jak i ich nawilżenie wiążą się z regularnym olejowaniem i odżywianiem włosów.

Przy przesuszonych włosach najlepiej olejować na podkład nawilżający. Co to znaczy? Najpierw nakładamy podkład, czyli np. mieszamy miód/cukier/syrop klonowy z wodą (jedna łyżka na jedną szklankę wody). Następnie nakładamy olej – w zależności od porowatości włosów.

Olej trzymamy na włosach od 30 minut do kilku godzin, po czym myjemy włosy delikatnym szamponem.

Jako podkładu można użyć także żelu aloesowego lub żelu z „glutka” lnianego.

Olejowanie na podkład humektantowy jest o tyle istotne, że same oleje nie nawilżają – one jedynie zabezpieczają włosy przed utratą wilgotności.

Aby odżywić i nawilżyć włosy w domu można także stosować płukanki z ziół, takich jak kwiat lipy czy melisa. Napar przygotowujemy, zalewając trzy–cztery saszetki ziół litrem wrzątku. Odkładamy do schłodzenia, a następnie przepłukujemy wcześniej umyte włosy.

Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się dobrze w eksperymentowaniu z domowymi metodami, zawsze możesz sięgnąć po gotowe, sprawdzone kosmetyki, które nawilżą twoje włosy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze