1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Adaptogeny w kosmetyce

Adaptogeny, które stosujemy do wewnątrz, mogą być też z powodzeniem wykorzystywane w kosmetyce. (Fot. iStock)
Adaptogeny, które stosujemy do wewnątrz, mogą być też z powodzeniem wykorzystywane w kosmetyce. (Fot. iStock)
Zachwycamy się inteligentnymi technologiami, które pozwalają zdalnie albo nawet samoczynnie kontrolować temperaturę w mieszkaniu czy uruchomić kosiarkę w ogrodzie. A co powiedzieć o inteligencji roślin, które wspierają adaptację naszego organizmu do sytuacji wywołujących jego stresową reakcję?

Choć skóra pełni m.in. funkcję ochronną, to pamiętajmy, że jest to zarazem nasz największy organ i to, co na nią nakładamy, wnika w głąb. W niektórych przypadkach może trafić do krwiobiegu i zostać rozprowadzone po całym ciele. Zatem nic dziwnego, że coraz większym uznaniem cieszą się kosmetyki bazujące na aktywnych składnikach roślinnych. A tych w naturze nie brakuje…

Duże zainteresowanie budzą tzw. zioła adaptacyjne (adaptogeny) – ze względu na tę zdolność zwane czasami „inteligentnymi roślinami”. Ich nowożytna historia sięga połowy XX wieku, gdy uczeni radzieccy rozpoczęli prace nad roślinami wzmacniającymi wydolność organizmu (w Polsce tematem zajmują się m.in. naukowcy z SGGW). Po latach badań określone zostały trzy podstawowe cechy adaptogenu: musi być nietoksyczny, musi być niespecyficzną odpowiedzią na stres oraz musi mieć normalizujący wpływ na organizm.

Początkowo rośliny takie były stosowane wewnętrznie jako składnik środków niwelujących skutki stresu i chronicznego zmęczenia, dziś ten sam efekt wykorzystuje się w kosmetologii, ponieważ stres przyspiesza proces starzenia się skóry i pogarsza jej wygląd.

Poniżej przykłady adaptogenów, które wykorzystuje się obecnie w kosmetyce

Żeń-szeń

Badania nad adaptogennymi właściwościami roślin rozpoczęły się od żeń-szenia, znanego jako korzeń długowieczności m.in. w tradycyjnej medycynie chińskiej. Przeprowadzone do tej pory liczne testy kliniczne oraz badania in vitro potwierdzają jego działanie prozdrowotne. Żeń-szeń właściwy jest źródłem antyoksydantów, chroni przed wolnymi rodnikami, wzmacnia komórki.

Lukrecja gładka

Cennym surowcem o właściwościach adaptogennych jest też lukrecja gładka. Swoją moc zawdzięcza m.in. kwasowi glicyryzynowemu i jego pochodnej – glicyryzynie. Ta ostatnia przypomina budową kortyzol, co pozwala przypisywać jej działanie przeciwzapalne oraz antystresowe. Lukrecja tonizuje i neutralizuje toksyny, dlatego stosowana jest z powodzeniem do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami.

Ashwagandha

Rozpowszechniona w medycynie ajurwedyjskiej ashwagandha to korzeń witanii ospałej, który jest częstym składnikiem suplementów diety o działaniu niwelującym skutki napięcia emocjonalnego i wzmacniającym. Stosowany w produktach do pielęgnacji skóry chroni z kolei przed stresem antyoksydacyjnym. Nawilża i rozświetla cerę, a to daje efekt odmładzający.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze