1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Kurtki wypełnione polnymi kwiatami

Pangaia (Fot. materiały prasowe FB; iStock)
Pangaia – jak sama nazwa wskazuje marka wiąże się z Ziemią, z troską o naszą planetę: „pan” oznacza „wszech”, a „Gaia” to w mitologii greckiej Ziemia-Matka. Musi być więc ekologicznie, z poszanowaniem środowiska, zasobów naturalnych, w tym wody, ale też z użyciem biodegradowalnych surowców.

„Przed FLWRDWN™ istniały tylko dwie opcje lekkiej, termoizolacyjnej odzieży wierzchniej: pierze zwierzęce i puch syntetyczny. Nie chcieliśmy używać piór zwierzęcych, ponieważ proces ten jest okrutny, a alternatywne wypełnienie syntetyczne (zwykle poliester) jest wykonane z niebiodegradowalnych i skończonych zasobów petrochemicznych (paliwa kopalne) – oferując niezrównoważone opcje. Postanowiliśmy więc stworzyć własną alternatywę” – czytamy na stronie marki. – „Polne kwiaty mają mikrostrukturę przypominającą puch, więc gdy połączymy je z naszym biopolimerem, wydobywają właściwości termoocieplające”.

Okrycia są oddychające, ciepłe i przytulne. Puchowy materiał uzyskano przez połączenie polnych kwiatów, aerożelu (jego opracowanie zabrało naukowcom firmy 10 lat) i biopolimeru, który jest produkowany z kukurydzy i w pełni kompostowalny. Z kolei wykorzystywane kwiaty, uprawiane bez pestycydów i sztucznego nawadniania, wspierają ochronę siedlisk. Trudno więc o bardziej ekologiczne kurtki na zimę.

Slow fashion nie wyklucza dobrego smaku i jakościowych produktów. Wręcz przeciwnie. Produkt pojawił się dwa lata temu i cieszy się coraz większą popularnością. Choć marka nie jest w Polsce bardzo znana, docenia ją wielu celebrytów (m.in. Lewandowscy, Jennifer Lopez). Szczególnym powodzeniem cieszą się miękkie dresy – zrobiła się na nie moda w czasie pandemii COVID-19, gdy wszyscy przerzucali się na wygodne, domowe ubrania – w tym koszulki, do których używa się np. naturalnego barwnika z kwiatów japońskiej wiśni. Ubrania marki Pangaia to nie tylko organiczna bawełna, lecz także domieszki wodorostów czy eukaliptusa. Za prostymi i estetycznymi projektami kryją się znawcy mody, inżynierowie i naukowcy (z takich uniwersytetów jak Harvard czy Stanford).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze