1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Szczoteczka elektryczna: soniczna, magnetyczna – porównanie

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Konsument, który dopiero zaczyna interesować się tematem wyboru szczoteczki elektrycznej, może mieć spory problem z wyborem tej odpowiedniej dla siebie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na rynku mamy mnóstwo technologii do wyboru, z których najbardziej popularna wydaje się soniczna. Czy rzeczywiście tak jest? Czy może warto wybrać absolutną technologiczną nowość, czyli szczoteczkę magnetyczną? Sprawdź, czym się różnią i dowiedz się o nich więcej!

Szczoteczka elektryczna – dlaczego warto?

Historia szczoteczek elektrycznych jest dłuższa, niż może się wydawać. Wyłączając niebezpieczne dla życia i zdrowia eksperymenty z przełomu wieku XIX i XX, pierwsze tego typu urządzenie powstało w roku 1939. Niestety, chwilę potem przyszła wojna i opóźniła rozwój technologiczny na tym polu. Jednak dwadzieścia lat później, w USA, zaczęto interesować się tego typu rozwiązaniami. Początkowo były to konstrukcje proste, oparte na ruchach posuwisto-zwrotnych. W tym samym czasie, w latach 60. XX wieku, powstał prototyp szczoteczki sonicznej. Na pierwszą falę jej popularności znów trzeba było poczekać dwie dekady.

Rozwój szczoteczek elektrycznych odbywał się na zasadzie „potrzeba matką wynalazku”. Warto zauważyć, że jeszcze kilka dekad temu białe zęby nie były takim kapitałem jak dziś, a ich zdrowie nie stanowiło tak istotnego zagadnienia. Wiązało się to, oczywiście, z nikłą świadomością ludzi. W naszych czasach każdy wie, ile chorób zaczyna się w jamie ustnej i jak bardzo popsute zęby mogą obniżyć komfort życia. Nie mówiąc już o aspekcie wizualnym. Pełny zdrowy uśmiech to element wizerunku, na który zwraca się uwagę od razu. Dlatego też wraz z rosnącą potrzebą poprawiania stanu rzeczy, poprawiał się również rynek urządzeń do dbania o higienę jamy ustnej.

W roku 1991 pojawiła się szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna. Pierwsza z okrągłą główką. Opracowało ją Oral-B. Stanowiła prawdziwą rewolucję, gdyż to właśnie jej mechaniczne działanie miało o wiele większe znaczenie niż np. właściwości soniczne innych modeli. Poza tym mała, okrągła główka okazała się niezwykle poręczna, wygodna i znacznie lepiej dostosowywała się do kształtu zębów.

Od samego początku wskazywano na to, że szczoteczka elektryczna jest bardziej skuteczna niż manualna. Człowiek nie był w stanie wykonać tylu ruchów, co główki szczoteczek, co skutkowało znacznie lepszymi efektami czyszczenia zębów.

W 2020 roku Oral-B dokonało kolejnego przełomu, tym razem na miarę współczesnych nam standardów i stworzyło coś, czego jeszcze wcześniej nie było – szczoteczkę magnetyczną. Szczoteczka magnetyczna jest bez wątpienia przyszłością rynku elektrycznych szczoteczek do zębów.

Szczoteczka soniczna i magnetyczna – historia i technologie

  • szczoteczka soniczna

Powstała w latach 60. XX wieku. Jej technologia oparta jest na zdolności do generowania słyszalnych fal dźwiękowych o określonej częstotliwości (przeciętnie jest to około 260 Hz). Jakie jest zadanie soniczności? Powstające fale dźwiękowe tworzą pianę z wody, pasty do zębów i śliny, która ma docierać do trudniej dostępnych miejsc. W ten sposób wspiera proces czyszczenia jamy ustnej. Właśnie – wspiera. Najważniejszą cechą odpowiedzialną za skuteczność każdej szczoteczki elektrycznej jest jej główka – ruchy, które wykonuje, czyli jak na końcu wygląda mechaniczne ścieranie płytki bakteryjnej, usuwanie resztek pokarmowych czy osadu.

Szczoteczka soniczna ma podłużną główkę (przypomina główkę tradycyjnej szczoteczki manualnej), a użytkując ją, powinniśmy stosować specjalną technikę, by poprawnie umyć zęby. Choć to technologia sprzed prawie 60 lat, wielu producentów w ostatnim czasie podchwyciło trend i zaczęło wypuszczać pięknie zaprojektowane urządzenia z wieloma trybami, współpracujące ze smartfonami. Niestety większość z nich nigdy nie miała do czynienia z profesjonalnymi urządzeniami do higieny jamy ustnej.

  • szczoteczka magnetyczna

powstała w roku 2020. Jej technologia oparta jest o nowoczesny, liniowy napęd magnetyczny, który skutecznie kieruje energię czyszczenia na koniec włókien, generując delikatne mikrowibracje, które rozbijają płytkę nazębną. Dodatkowo sprawia, że szczoteczka jest niezwykle cicha, delikatna, ale bardzo skuteczna.

Bardzo istotnym aspektem jest okrągła, dokładnie otaczająca każdy ząb główka działająca dodatkowo w ruchu oscylacyjno-rotacyjnym. Użytkownik podczas korzystania z urządzenia nie musi wykonywać żadnych dodatkowych ruchów. Jego zadaniem jest jedynie przemieszczanie główki z jednego zęba na drugi i pilnowanie siły nacisku. W tym ostatnim bardzo pomaga inteligentny czujnik. Inteligentny dlatego, że pokazuje nam nie tylko zbyt mocny nacisk, który może uszkodzić szkliwo lub dziąsła, ale również zbyt słaby, który może nie dawać nam wymarzonych efektów.

Główka, czyli końcówka szczoteczki – dlaczego to takie ważne?

Zanim podejmiemy decyzję dotyczącą wyboru najlepszej szczoteczki elektrycznej, dobrze by było, żebyśmy rozumieli istotę ich działania. Niezależnie od wyglądu urządzenia, od dodatków, jakimi dysponuje, od wspaniałych haseł reklamowych, jednym z najbardziej istotnych elementów jest… główka. To właśnie ona ma bezpośredni kontakt z zębami. To właśnie ona i jej działanie maja największy wpływ na zdrowie i higienę naszej jamy ustnej.

  • szczoteczka soniczna – podłużna główka

– Kształt podobny do szczoteczki manualnej.

– Znikome ruchy w bardzo ograniczonym zakresie. Dlatego często producenci podają bardzo wysokie wartości. W końcu jeśli ruch odbywa się jedynie na zasadzie drgań, to żaden problem zwiększyć jego prędkość do granic możliwości.

– Technika mycia jest zbliżona do korzystania ze szczoteczki manualnej. Wskazany ruch wymiatający oraz przykładanie główki pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba.

  • szczoteczka magnetyczna – okrągła główka

– Okrągła główka dokładnie otacza każdy ząb, z łatwością czyszcząc nawet miejsca, do których trudno dotrzeć szczoteczkom z tradycyjną podłużną główką, takim jak soniczna czy manualna.

– Mikrowibracje rozbijają płytkę, ruchy oscylacyjno-rotacyjny wymiatają ją – szczoteczka wykonuje całą pracę za nas.

– Brak konieczności stosowania specjalnej techniki mycia – wystarczy przyłożyć do zęba na 3 s i zmienić oczyszczaną powierzchnię.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Pozostałe funkcje szczoteczek

Popularność szczoteczek sonicznych bije rekordy. Doszło do tego, że nawet producenci hulajnóg i smartfonów zaczęli wypuszczać swoje wersje szczoteczek do zębów. Nie było to wsparte żadnym doświadczeniem, a przecież chodzi o produkt, który ma zadbać o nasze zdrowie.

Skoro znamy już zakres działania główki przyjrzyjmy się także innym funkcjom szczoteczki sonicznej.

  • tryby

W zależności od producenta mamy do czynienia z różną liczbą trybów. Topowe modele miewają ich jednak aż 5–6.

  • design

Stawia się na schludny, nowoczesny minimalizm. W związku z tym niektóre naprawdę udane projekty mogą stwarzać mylne wrażenie, że mamy do czynienia z urządzeniami na wskroś przełomowymi.

  • wyświetlacz

Nie u wszystkich producentów. Zwykle informacje komunikowane są na panelach opartych o diody.

  • ładowanie i czas pracy

Akumulatory w topowych modelach wytrzymują do paru tygodni. Czas ładowania wynosi średnio od 4 do 8 godzin.

  • czujnik nacisku

Tylko niektórzy producenci proponują tę funkcję. Pokazuje nam, kiedy siła nacisku jest zbyt duża.

  • etui podróżne

Najwyższe modele Philipsa mają w zestawie etui z możliwością ładowania. Większość producentów proponuje jednak zwykłe etui podróżne, bez dodatków.

  • timer

Niektóre szczoteczki wyłączają się po dwóch minutach. Zwykle upływający czas komunikowany jest stosowną wibracją.

Przyjrzyjmy się szczoteczce magnetycznej na przykładzie flagowego modelu, czyli Oral-B iO 9.

  • interaktywny wyświetlacz

Bardzo przydatny dodatek. Urządzenie komunikuje na nim nie tylko upływający czas, wybrany tryb, ale również rezultat tego, jak nam poszło mycie zębów. Oprócz tego zobaczymy, jaki jest poziom naładowania naszej baterii, a urządzenie przy wzięciu go do ręki przywita nas.

  • 7 trybów pracy

Dzięki tak szerokiej palecie trybów można stworzyć sobie swój własny, unikalny harmonogram mycia zębów. Do dyspozycji mamy następujące tryby: codzienny, intensywny, wybielający, delikatny, bardzo delikatny, pielęgnacja dziąseł, czyszczenie języka.

  • inteligentny czujnik nacisku

To pierwszy tego rodzaju czujnik. Dzięki niemu doskonale wiemy, czy nie myjemy zębów zbyt mocno, ale również mamy świadomość, czy nie myjemy ich zbyt delikatnie.

  • Monitorowanie zębów 3D

Dzięki specjalnej aplikacji na smartfona możemy nauczyć się… jak prawidłowo myć zęby. Mnóstwo dorosłych osób popełnia sporo błędów. Na ekranie zobaczymy grafikę przedstawiającą nasze zęby oraz postępy w ich doczyszczeniu. Możemy zrozumieć, że poświęcamy pewnym obszarom zbyt mało uwagi i dzięki temu zwiększyć efektywność codziennej higieny jamy ustnej.

  • Etui podróżne

Etui podróżne posiada funkcję ładowania. Jest to bardzo przydatna opcja w podróży. Warto jednak zaznaczyć, że akumulator w szczoteczce wytrzymuje nawet dwa tygodnie, a specjalna ładowarka magnetyczna ładuje go do pełna w niespełna 3 godziny!

  • timer

Działa na dwóch poziomach. Wibracjami informuje nas o upływie czasu, bez konieczności śledzenia na wyświetlaczu. Drugi poziom to właśnie ekranik OLED, na którym specjalna grafika dokładnie pokazuje nam przebieg mycia zębów.

Soniczna czy magnetyczna?

Szczoteczka magnetyczna, mimo że nadal jest nowym urządzeniem na rynku, uzyskała rekomendację Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, a badania kliniczne potwierdziły, że Oral-B iO w zestawieniu ze szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc (Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54–60). W porównaniu do szczoteczki manualnej Oral-B iO usuwa do 100 proc. więcej płytki bakteryjnej, a zęby są zauważalnie bielsze już od pierwszego dnia używania szczoteczki dzięki usunięciu przebarwień powierzchniowych.

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Warto zauważyć, że ceny szczytowych modeli szczoteczek sonicznych i magnetycznych są bardzo zbliżone. Z kolei pod względem technologicznym szczoteczka magnetyczna przewyższa swoją starszą koleżankę o kilka epok. Zainwestowanie w dobre urządzenie do dbania o higienę jamy ustnej to nie tylko postawienie na zdrowie, ale również wspaniały wygląd naszych zębów, który w dzisiejszych czasach jest prawdziwym kapitałem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze