1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Lipolizą w tkankę tłuszczową

123RF.com
Masz nieco tłuszczyku, który jest trudny do usunięcia ćwiczeniami? Nie odpowiada Ci jego obecność i nie wiesz jak się go pozbyć! Mamy sposób! Lipoliza iniekcyjna poradzi sobie ze wszystkimi Twoimi dotychczasowymi problemami.

Choć nazwa może być nieco tajemnicza, dla niektórych nawet przerażająca, lipoliza iniekcyjna sama w sobie niczym strasznym nie jest. Podstawą zabiegu jest wstrzykiwanie za pomocą cienkiej igły fosfatydylocholiny i deoksycholatu  w tkankę tłuszczową. Substancje te powodują uszkodzenie komórek tłuszczowych, które są następnie usuwane przez układ odpornościowy. Dla najlepszego efektu lekarze proponują wykonanie serii 2-4 zabiegów.

Wskazania są bardzo szerokie, najważniejsze z nich to:

- likwidacja tkanki tłuszczowej wewnętrznej strony ud i kolan, - likwidacja tkanki tłuszczowej okolicy krętarzowej (tzw. bryczesy) i pod  pośladkami, - podwójny podbródek, policzki, - kończyny górne, - fałdki na plecach i w okolicach pach, - brzuch - cellulit, likwidacja cellulitu, - tłuszczaki,

- Najlepszym kandydatem do zabiegu jest osoba stosunkowo szczupła, z niewielkim lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej, której nie można się pozbyć przy pomocy intensywnych ćwiczeń i diety. Lipoliza nie jest bowiem metodą odchudzania, a jedynie sposobem modelowania sylwetki. W odróżnieniu od liposukcji dobrze sprawdza się również w redukcji cellulitu. Jest nie tylko nieinwazyjna, ale przy prawidłowym wykonaniu nie niesie ze sobą ryzyka powstania nierówności. Stopniowo, wraz z zanikiem tkanki tłuszczowej, skóra dopasowuje się do nowych kształtów - mówi Prof. Paweł Surowiak z Dermamed we Wrocławiu. – Tak naprawdę wskazania są szersze niż wyżej opisano. Za pomocą lipolizy można usuwać tkankę tłuszczową z prawie każdej lokalizacji. Moimi ulubionymi wskazaniami są miejsca, w których istotnym jest również wzrost napięcia skóry – wewnętrzna strona ud, nad kolanami, podbródek, cellulit, brzuch po ciąży, ramiona etc.

Kiedy lekarz odmówi wykonania zabiegu?

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest alergia na jaja i na soję, ciąża, okres karmienia piersią, cukrzyca, niewydolność wątroby i nerek, ostre stany zapalne oraz choroby wiążące się z zaburzeniami krzepliwości krwi. Przeciwwskazaniem są również choroby autoimmunologiczne.

Czym robić ten zabieg?

Obecnie na rynku pojawiło się wiele różnych preparatów do lipolizy. Pacjenci uzyskują sprzeczne informacje. Jedynymi dobrze opisanymi i znanymi od ponad 20 lat ze swej skuteczności i bezpieczeństwa są preparaty fosfatydylocholiny i deoksycholatu. Wszelkie domieszki, w stylu substancji antyoksydacyjnych, obniżających poziom cholesterolu, redukujących cellulit, rozszerzających naczynia krwionośne, usprawniających krążenie chłonki i poprawiających dotlenienie tkanek to tylko działanie marketingowe, mające na celu podwyższenie ceny preparatu i zabiegu. Nikt nigdy nie udowodnił, że domieszki te mają jakiekolwiek pozytywne działanie (kto na przykład zna substancje redukujące cellulit?), a wręcz przeciwnie – mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych, np. alergii. Również preparaty samego deoksycholatu nie są obecnie substancjami wystarczająco rzetelnie opisanymi.

Dowody na skuteczność?

W 2006 roku Mark Palmer i jego współpracownicy (1) opisali wyniki 10581 zabiegów lipolizy iniekcyjnej przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Badania te wykazały, że lipoliza cechuje się bardzo dużą skutecznością i jest dobrze tolerowana przez pacjentów. Ponadto prawie 80% z nich było wg przeprowadzonej ankiety bardzo zadowolonych z wyników leczenia. W przypadku lokalizacji z większą objętością tkanki tłuszczowej (np. brzuch) satysfakcjonujący rezultat uzyskiwano po 2-3 zabiegach. W przypadku lokalizacji z mniejszą objętością tkanki tłuszczowej, np. podbródek, wspomniany efekt uzyskuje się często już po jednym zabiegu.

Choć jest to jeden z bardziej inwazyjnych zabiegów ze wszystkich „delikatnych”, acz mających zapewnić nam pozbycie się niepożądanej tkanki tłuszczowej, z pewnością można stwierdzić, że wart jest wykonania. Wykonany przez odpowiednich specjalistów sprawi, że znów będziecie cieszyć się częściami swojego ciała, które wcześniej były dla was utrapieniem.

M.Palmer i wsp. Clinical experience and safety using phosphatidylcholine injections for the localized reduction of subcutaneous fat: a multicentre, retrospective UK study. J Cosmetic Dermatol, 2006, 5: 218-226

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze