fbpx

Białe zęby – poradnik

Białe zęby - poradnik
fot.123rf

Zobacz małe „know-how” zanim zaczniesz wybielać zęby.
Pora dnia ma znaczenie. Najlepiej jest dobierać kolor zębów rano lub przynajmniej przed południem (najoptymalniejsza godzina to 10.30) – wtedy słońce jest na takiej wysokości, że jego promienie padają pod odpowiednim kątem i naturalny kolor zębów najlepiej wybrzmiewa. Dobrze, by dzień nie był zbyt słoneczny; intensywne słońce fałszuje kolor zębów. Na percepcję koloru wpływa nawet kolor ściany, na której tle stanie pacjent podczas ewaluacji. Najlepsze będą białe i lekko błękitne.

Biała dieta. Pierwsze dni po wybielaniu są kluczowe dla późniejszego efektu zabiegu. W tym czasie zęby są bardzo podatne na przebarwienia – niektóre mogą zostać nawet do końca życia – i to pomimo wysiłków stomatologa. Dlatego pod żadnym pozorem nie można spożywać: czarnej kawy, mocnej herbaty, czekolady, czerwonego wina, czerwonych i czarnych owoców, napojów czy dżemów.

Efekt na 2–3 lata. Mniej więcej przez tyle czasu zęby będą utrzymywać jaśniejszy odcień. Wszystko oczywiście zależy od trybu życia – utrzymaniu bieli nie sprzyja zamiłowanie do kawy, czerwonego wina i papierosów. Stosowanie past wybielających pomaga dłużej utrzymać jasny kolor. Ale z czasem zęby zaczną znowu ciemnieć. Nigdy już wprawdzie nie wrócą do koloru sprzed wybielania, ale jeśli wciąż chcemy olśniewać uśmiechem – zabieg trzeba będzie co jakiś czas powtarzać.

Plomby zostają. Nie jest prawdą, że po wybieleniu trzeba wymienić wszystkie wypełnienia. Kompozyt, z którego robione są plomby, częściowo też się utlenia i staje się nieco jaśniejszy. Jeśli wybielamy zęby prawidłowo – czyli o 2 lub 3 odcienie – stare wypełnienia nie będą się tak mocno odcinały, by trzeba je było wymieniać.