1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Fakty i mity na temat kosmetyków mineralnych

43332764 - brusher for make up
43332764 - brusher for make up
Od kilku lat kosmetyki mineralne stały się popularne i dużo łatwiej dostępne na naszym rynku. Dlaczego „minerały” podbijają serca kobiet? Jak się okazuje, konsumentki są bardziej świadome, jakie składniki znajdują się w kosmetykach, po które sięgają każdego dnia. Co warto wiedzieć o uwielbianych „minerałach”? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków? Co wpływa na ich unikalność? Czy warto ich używać? Odpowiadamy na te... i wiele innych pytań.

Pomysł na kosmetyki produkowane wyłącznie przy użyciu mineralnych składników zrodził się w Ameryce już w latach 70. XX wieku. Powstały one głównie z myślą o kobietach po inwazyjnych zabiegach na twarz, takich jak: botoks, peeling laserowy, mikrodermabrazja czy operacje plastyczne. Z czasem dobroczynne działanie minerałów wykorzystali dermatolodzy w leczeniu skóry wrażliwej, atopowej, alergicznej i trądzikowej. Taki makijaż skutecznie wspomagał terapię leczniczą, był wodoodporny, a skóra pacjentki lśniła naturalnym blaskiem. Użytkowniczki przekonały się, że kosmetyki mineralne świetnie sprawdzają się również w przypadku cery normalnej, przede wszystkim dlatego, że nadają jej estetyczny wygląd.

Kosmetyki mineralne – siła w czystej postaci

Kosmetyki mineralne to produkty w stu procentach naturalne. Nie ma w nich „chemii”, czyli środków konserwujących, olejków, wosków, substancji zapachowych, talku. Składają się z krystalicznie czystych minerałów, takich jak: tlenek cynku i dwutlenek tytanu, mika i kolorowe pigmenty pochodzenia naturalnego (tlenki żelaza, chromu, manganu, ultramaryny). Biel cynkowa i tytanowa decydują o natężeniu koloru, czyli jeśli jest więcej tych substancji, tym puder ma jaśniejszy odcień. Dwutlenek tytanu odpowiada za właściwości kryjące kosmetyku, odpowiednia dobrana proporcja sprawia, że podkład mineralny kryje mocniej niż płynny. Tlenek cynku ma działanie antybakteryjne i reguluje wydzielanie sebum. Te dwa ostatnie związki, połączone ze sobą w różnych proporcjach, są bazą podkładów, ale też występują w cieniach do powiek, korektorach i różach do policzków. Z kolei dodatek miki sprawia, że kosmetyki mineralne nadają skórze satynowy czy perłowy połysk.

Działanie podstawowych składników kosmetyków mineralnych:

Dwutlenek tytanu (INCI: Titanium Dioxide) – to naturalny filtr przeciwsłoneczny (ok. 15 SPF). Pomaga chronić skórę przed procesem fotostarzenia.

Tlenki żelaza (INCI: Iron Oxide) – odpowiadają za naturalny kolor kosmetyku, nie podrażniają skóry.

Mika (INCI: Mica) – rozświetla cerę, optycznie spłyca i wygładza drobne zmarszczki, dodaje świeżości poszarzałej cerze.

Tlenek cynku (INCI: Zinc Oxide) – ma właściwości ściągające, matujące i kojące. Działa bakteriobójczo i antyseptycznie. Pomaga w gojeniu się zmian skórnych.

Krzemionka (INCI: Silica, Silicon Dioxide) silnie absorbuje sebum oraz wilgoć. Rekomendowana jako składnik kosmetyków do cery przetłuszczającej się.

Fenomen kosmetyków mineralnych – fakty i mity

Fakt 1. Delikatna formuła kosmetyków mineralnych nadaje skórze idealny wygląd. Makijaż wykonany z ich wykorzystaniem gwarantuje najwyższą jakość wykonanego makeupu. Skóra jest aksamitnie gładka i lśniąca. Kosmetyki mineralne nie zawierają silikonów i sztucznych barwników, dlatego twoja skóra jest bezpieczna przez cały dzień i wygląda na nieskazitelną. Tego typu pudry, podkłady czy róże nie zapychają porów, matują cerę i ją wygładzają.

Fakt 2. Gwarancja lekkiego makijażu. Makijaż kosmetykami mineralnymi nie tylko sprawi, że nie będziesz go czuła na swojej cerze, ale też zapewni jej odpowiednie krycie. Kosmetyki nie są wyczuwalne na skórze, nie obciążają jej, dlatego śmiało możesz ich używać podczas upałów.

Fakt 3. Działają przeciwzapalnie i leczniczo. Ogromną zaletą kosmetyków mineralnych jest to, że oferują benefity dla skóry w postaci pielęgnacji, a nawet... właściwości leczniczych. Skorzystają tu głównie osoby z cerą problematyczną, nadmiernie przetłuszczającą się lub wysuszającą, na której pojawiają się wypryski, trądzik czy stany zapalne. Zawartość tlenku cynku wpływa na poprawę jakości cery: reguluje wydzielanie sebum, zwęża pory, pomaga w leczeniu zmian skórnych.

 

Mit 1. Kosmetyki mineralne są tylko dla osób o nieskazitelnej cerze. Jak najszybciej obalamy ten mit. Kosmetyki mineralne są dla każdego! Nie tylko dla osób, które mają niedoskonałości na skórze, zmiany trądzikowe czy przetłuszczającą się cerę. „Minerały” są bardzo delikatne, trzeba je umieć nakładać i robić to ostrożnie. Nie znaczy to jednak, że powinnaś od razu zrezygnować, bez podjęcia próby i czekać, aż ty i twoja cera będziecie na to gotowe.

Mit 2. Wykonanie makijażu kosmetykami mineralnymi zajmuje mnóstwo czasu i jest bardzo trudne. Nic bardziej mylnego! Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że zrobienie makijażu mineralnego na początku bywa pracochłonne. Wiadome jest przecież to, że makeupu „minerałami” musisz się nauczyć. Ale głowa do góry!! Z pomocą przyjdzie ci odpowiedni pędzel do nakładania tego typu kosmetyków. Pędzle przeznaczone do makijażu mineralnego wykonane są z miękkiego syntetycznego włosia, które zbiera każdy pyłek sypkiego produktu. Doskonale rozprowadzają kosmetyk po twarzy, nie pozostawiają smug, nie pozostawiają na twarzy zbyt wiele produktu, więc nie grozi ci makijaż z efektem maski.

Mit 3. Kosmetyki mineralne można aplikować tylko „na sucho”. Są aż trzy metody nakładania produktów mineralnych na twarz.

l Na sucho – jest to podstawowe rozwiązanie, najczęściej stosowane. Kosmetyk nakładamy specjalnym pędzlem.

l Zwilżony pędzel – delikatnie zwilża się pędzel wodą termalna.

l Mokry pędzel – należy go regularnie maczać a potem zanurzać w podkładzie. Dzięki temu zmieni swoją konsystencję.

To od ciebie będzie zależało, na jaką metodę się zdecydujesz.

 

Kosmetyki mineralne od podkładów, korektorów czy cieni, po akcesoria do aplikacji znajdziesz na

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze