1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Hesperydyna w kosmetyce - składnik, który warto poznać

Hesperydyna wykazuje silne właściwości wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu jest świetnym wyborem dla skór płytko unaczynionych, cierpiących na problemy z częstym zaczerwienieniem i „pękaniem” naczynek.  (Fot. iStock)
Hesperydyna wykazuje silne właściwości wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu jest świetnym wyborem dla skór płytko unaczynionych, cierpiących na problemy z częstym zaczerwienieniem i „pękaniem” naczynek. (Fot. iStock)
Zobacz galerię 4 zdjęcia
Zimno, wiatr, maseczki ochronne sprawiają, że drobne naczynka na twarzy stają się bardziej widoczne, tworząc na skórze czerwoną siateczkę. Jednym ze składników wzmacniających naczynka jest hesperydyna. Naukowcy zainteresowali się nią bliżej, ponieważ ma też inne prozdrowotne i pielęgnacyjne zalety.

- Hesperydyna naturalnie występuje w cytrusach, otrzymywana jest z ich skórek i pestek. Jest flawonoidem, czyli bardzo silną substancją aktywną pochodzenia roślinnego o dość dobrej przenikalności przez barierę naskórkową. Dzięki temu od lat jest z powodzeniem stosowana jako lek i składnik kosmetyków. Wykazuje silne właściwości wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu jest świetnym wyborem dla skór płytko unaczynionych, cierpiących na problemy z częstym zaczerwienieniem i "pękaniem" naczynek (a tak naprawdę, ich silnym rozszerzaniem). Efektem jej stosowania będzie równomierny koloryt i większa wytrzymałość skóry na działanie czynników zewnętrznych - mówi Nikola Budna, kosmetolog, doradca pielęgnacyjny Cosibella.pl. 

Hesperydyna najlepiej działa w połączeniu z innymi flawonoidami, jak rutyna i kwercetyna. Warto ją także stosować z witaminą C, bo wówczas składniki te działają synergicznie. Hesperydyna przedłuża aktywność witaminy C, która jest bardzo istotna dla dobrej kondycji skóry płytko unaczynionej. Oba te składniki są silnymi antyoksydantami, dzięki czemu, dodatkowo, będą chroniły skórę przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia się skóry. 

Hesperydyna w kosmetyce 

W składzie kosmetyków znajdziemy hesperydynę pod nazwą "Hesperidin", mogą także występować jej inne formy chemiczne, np. w połączeniu z cząsteczką glukozy "Glucosyl Hesperidin". Często też można znaleźć ją w opatentowanych kompleksach, w naturalnych ekstraktach lub w olejkach eterycznych z cytrusów. 

- Warto w swoich kosmetykach szukać flawonoidów, ponieważ mają udowodnione działanie i pomagają na wiele problemów skórnych. Nie zawsze jednak ich nazwy będą oczywiste, np. w produkcie firmy NIOD Survival 0/10/20/30 (numer zależy od wysokości filtra SPF) znajdziemy kompleks złożony z flawonoidów o nazwie Pycnogenol”, tłumaczy Nikola Budna.

Hesperydyna - właściwości 

Hesperydyna stosowana jest nie tylko w kosmetyce, ale również doustnie jako suplement.

Uważa się, że hesperydyna ma korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Jest reklamowany jako naturalny środek na wiele problemów zdrowotnych, jak alergie, hemoroidy, wysokie ciśnienie krwi, uderzenia gorąca, katar sienny, zapalenie zatok, objawy związane ze zmianami menopauzalnymi, zespołem napięcia przedmiesiączkowego i żylakami. Mówi się również, że hesperydyna poprawia krążenie, zmniejsza stan zapalny i pomaga w walce z rakiem. Nie ma zbyt wielu solidnych badań naukowych, które potwierdzają ten stan rzeczy. Jednak kilka rzeczywiście potwierdza pozytywny wpływ hesperydyny.

Na przykład, jak sugerują wyniki badania opublikowanego w American Journal of Clinical Nutrition w 2011 roku, regularne spożywanie hesperydyny może obniżać ciśnienie krwi i poprawiać funkcjonowanie naczyń krwionośnych (badanie było przeprowadzone z udziałem mężczyzn z nadwagą). Po czterech tygodniach codziennego spożywania soku pomarańczowego lub napoju z hesperydyną rozkurczowe ciśnienie krwi uczestników były znacznie niższe. Szklanka świeżo wyciskanego soku z pomarańczy nie jest złym pomysłem!

Nowy cudskładnik?

Oprócz pozytywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy oraz właściwości przeciwzapalnych, hesperydyna zainteresowała naukowców ze względu na swój wpływ na skórę. Badania wykazały, że przyspiesza ona gojenie ran, pomaga chronić skórę przed promieniowaniem UV, ma działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe. Ponadto wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka. Mechanizmy, dzięki którym hesperydyna korzystnie wpływa na funkcje skóry, można przypisać jej właściwościom przeciwutleniającym oraz stymulującym produkcję lipidów w naskórku. Ze względu na niski koszt pozyskiwania i szeroką dostępność hesperydyna może okazać się przydatna w leczeniu różnych chorób skóry.

Z ciekawostek warto wspomnieć, że składnik ten od lat stosowany jest w Azji w kosmetykach wybielających skórę, chociaż wyniki jej wpływu na melanogenezę są niejednoznaczne.

Hesperydyna przeciwwskazania

Hesperydyna może wywoływać szereg skutków ubocznych, w tym bóle brzucha, biegunkę, kontaktowe zapalenie skóry i nudności.

Suplementy hesperydyny mogą nie być bezpieczne dla osób przyjmujących niektóre leki (w tym leki przeciwzakrzepowe, leki na nadcisnienie). Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli rozważasz stosowanie hesperydyny w połączeniu z innymi lekami.

Badania kliniczne sugerują, że hesperydyna może wpływać na krzepnięcie krwi i zwiększać ryzyko krwawienia. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe oraz osoby z zaburzeniami krzepnięcia nie powinny przyjmować suplementów z hesperydyną czy innymi bioflawonoidami cytrusowymi. Ponadto najbezpieczniej jest unikać hesperydyny i pokarmów zawierających ją, takich jak cytrusy, w ciągu dwóch tygodni przed i po zabiegach chirurgicznych.

 Serum Antyoksydacyjne Survival 0 NIOD 30 ml/104 zł (cosibella.pl) Serum Antyoksydacyjne Survival 0 NIOD 30 ml/104 zł (cosibella.pl)

 <span class=\Active-Capilaril Forte. Specjalny krem kojąco-wzmacniający do twarzy Pharmaceris 51 zł/30 ml " width="500" height="750" loading="lazy"> Active-Capilaril Forte. Specjalny krem kojąco-wzmacniający do twarzy Pharmaceris 51 zł/30 ml 

 

 <span class=\Koncentrat na utrwalone zaczerwienienia Antirougeurs Fort Avene 67,50 zł/30 ml " width="280" height="-1" loading="lazy"> Koncentrat na utrwalone zaczerwienienia Antirougeurs Fort Avene 67,50 zł/30 ml 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze