fbpx

Idealny kosmetyk dla alergicznej skóry

Skóra alergiczna bywa bardzo wrażliwa na składniki kosmetyków
123RF.com

Wybranie dobrego kosmetyku dla skóry alergicznej to jak bieg z przeszkodami. Ciągle czyhają na nas pułapki zastawiane przez reklamy, producentów czy nierzetelne informacje. Jaki więc powinien być idealny kosmetyk, dla bardzo wymagającej skóry?

Skóra alergiczna bywa bardzo wrażliwa na składniki kosmetyków
123RF.com

Czy im mniej składników w kosmetyku tym mniejsze ryzyko wystąpienia alergii?

Tak, wynika to z ograniczenia dodatkowych składników, takich jak barwniki, substancje zapachowe, ale też z ograniczenia ilości konserwantów. Im prostszy i krótszy skład, tym lepiej dla skóry.

Czy kosmetyki naturalne są polecane alergikom?

To zależy od tego, jakie to składniki i jak dokładnie są przebadane. Wiele substancji naturalnych, wyciągów ziołowych czy podłoży to częste uczulacze i ich obecność może przyczynić się do powstania uczulenia. Ostrożnie należy podchodzić również do pseudonaturalnych kosmetyków z upraw niewiadomego pochodzenia, one również mogą przyczynić się do uczuleń.

Czy kosmetyki dla skóry alergicznej powinny być bezzapachowe?

Tak, bowiem substancje zapachowe bardzo często są alergenami. Prym wiodą takie związki, jak eugenol i izoeugenol,alkohol i aldehyd cynamonowy,geraniol, hydroksycytronellal oraz aldehyd alfa-amylo-cynamonowy, balsam peruwiański oraz olejki bergamotowy i geraniowy.

Czy przy alergicznej skórze można często zmieniać kosmetyki?

Nie, bowiem skóra źle reaguje na takie zmiany. Każdy nowy kosmetyk to nowa ilość substancji, które potencjalnie mogą okazać się uczulaczami. Ograniczyć należy nie tylko zmiany kosmetyków ale i ilość kosmetyków używanych jednocześnie. Czyli peeling, nowy tonik, serum z antyoksydantami, nowy krem, podkład i puder to zdecydowanie zbyt wiele naraz dla alergicznej skóry.

Czy kobiety ze skórą skłonna do alergii mogą się malować?

Mogą, ale za pomocą odpowiednich kosmetyków. Przy ich wyborze należy kierować się tą samą zasadą co przy innych kosmetykach, czyli jak najmniejszą ilością środków zapachowych i sprawdzonymi konserwantami. Istnieją również specjalne linie kosmetyków barwnych przeznaczone dla alergicznej skóry.

Czy alergicy powinni unikać dużej ilości detergentów?

Tak, bowiem detergenty obniżają napięcie powierzchniowe, naruszają płaszcz lipidowy i z łatwością penetrują w głąb skóry. Narusza to jej barierę ochronną. O ile skóra normalna potrafi sobie z tym radzić, to skóra alergiczna już niekoniecznie. Zamiast sztucznych detergentów można używać kosmetyków na bazie mydlnicy lekarskiej.

Dowiedz się więcej o kosmetykach hipoalergicznych

Jaki powinien być idealny kosmetyk dla alergika?

Wybierając kosmetyk dla skóry alergicznej, należy zwrócić uwagę na składniki potrzebne i zabronione. Rezygnujemy z mocno perfumowanych, barwnych i nafaszerowanych konserwantami kosmetyków, nawet jeśli są bardzo znanej marki. Następnie na liście składników szukamy substancji ochronnych czyli filtrów UV oraz antyoksydantów (witaminę E, C, likopen, flawonoidy). By wzmocnić płaszcz wodno- lipidowy, konieczne są dobre oleje roślinne (bawełniany, wiesiołkowy, z kiełków zbóż)oraz ceramidy. Skóra alergiczna to często skóra przesuszona, ratunkiem dla niej będzie kwas hialuronowy, mocznik czy syrop klonowy.

Ważnym elementem w pielęgnacji skóry alergicznej jest działanie przeciwzapalne, najlepiej sprawdzają się wówczas prawoślaz, pantenol, aloes, alantoina, lukrecja oraz sylimaryna.